Při profesorském řízení pana Zbořila z Olomoucké přírodovědy se citovalo z článku Catalytic Efficiency of Iron (III) Oxides ... s publikovaném ve JACS, sám Zbořil se přihlásil k 50% spoluautorství. Mělo to jen jednu chybu, ten horní graf na obráku je ten skutečný a ten dolní byl publikovaný. Měřený vzorek obsahoval šťavelan železnatý, což se umazáním píků “zakrylo”. Prostě věž jako věž, článek o neexistující věci a dnes se Zbořil s dalším spoluautorem Heřmánkem obviňují, kdo to udělal. Pan Zbořil udělal mezitím lokální "vědeckou" kariéru, nechal se s pomocí falešných výsledků habilitovat, z dotačních programů vysál co mohl a nyní nechá psát své podřízené petice za "klid na práci", vzal si "tvůrčí volno", za zástupce si dosadil podobné kvítko a stále si hraje na vědce za spoluúčasti všehoschopného rektora Olomoucké univerzity.
Nic nového na východě a podobných případů se najde v Číně a v Indii celkem hodně, pán si na západě už neškrtne ale pro Olomouc stále OK. Za zmínku snad stojí jen perfekcionismus děkana fakulty (Martin Kubala), který se nenechal zastrašit a konal jak měl. Palec nahoru. Rektor Jaroslav Miller k profesní etice absolutně netečný, nekompetentní, nechal podvodníka stále ve funkci, palec dolů. Na celé věci jsou ale zajímavější jiné věci.
V roce 2013 měl jeden ze spoluatorů publikace doktorand Čeněk Gregor obhajobu své disertační práce, při které mimochodem prozradil komisi, že údaje v článku Zbořila neodpovídají realitě a sám ve své práci užil skutečně naměřené hodnoty. Jeho školitel Zbořil odešel z místnosti, ale ani on ani předseda komise Hobza z OUCHB neřešili etické pochybení ani ze strany autorů, ale pouze zkoušeného, nikdy nedali podnět etické komisi, příp. vedení školy nebo časopisu (v případě koresp. autora Zbořila).
Šlo o naprosté profesní i lidské selhání zaznamenané v protokolu o proběhu zkoušky, zřejmě si mysleli, že student bude mlčet a protokol se včas skartuje. Jako třešnička na rotu - studenta, který na falsifikaci svého školitele upozornil - od obhajoby nakonec i před dvě pozitivní recenze ze tří vyhodili. Spoluautor Gregor jistě nese svůj díl viny, neměl dát za sebe souhlas k publikací, ale na druhou stranu byl t.č. v podřízeném postavení vůči svému školitelovi a autorovi článku, jehož vinu spoluúčast ostatních nikterak nesnižuje. Zbořil, který nyní bez důkazů prohlašuje, že to zfalšoval Heřmánek, nic po disertaci nekonal, celých (minimálně) 6 let mlčel stejně jako jeho nynější nástupce a účastník této podivné disertace Michal Otyepka a článek a jeho citaci používal Zbořil bez skrupulí dál do svého CV a žádostí o granty. Za spoluúčastí Hobzy a ostatních dál bagroval granty a vedoucí místa s pěkným platem. Taková malá moravskočeská chrochro jak vyšitá - prostě charakter. Když něco vyčuhuje (peaky nebo student), tak utnout, ono se to srovná !!!
Můj názor na vědecké výsledky Zbořila a výsledky jeho dotované organizace jsem již napsal v tématu o nanomateriálech, tj. kdysi modní měření o tom, jak plocha a nejen objem, kterých jsou desetitisíce, prakticky vždy bez reálné aplikace, desítky zbytečných patentů bez jejich prodeje atp., aby bylo co vykazovat. Nanoplkačky, které zachraňuje vysoký IF v akademickém světě. Ale to je věc poskytovatele grantu a preferencí univerzity. Na celé věci je zarážející krom dnes poněkud groteskní kariéry pana Zbořila hlavně (ne)chování nic nekonajícího rektora, nulová sebekorekce pana Hobzy a nakonec i nesmyslnost a neobjektivnost podobných obhajob. Zápis ze zkoušky má 4 stránky, úroveń obsahu nulová, jen obecné výtky a názory, fakta a citace žádná, styl povrchní. To samé bohužel platí o profesorské habilitaci Zbořilově, prostě články v časácích, kolik z nich jsou manipulované nesmysly nikdo neřeší.
Kdyby Hobza neměl účast ve vyhození t.č. doktoranda Pancíře a jeho manželky z Ústavu organické chemie a biochemie AV za účast pí. Pancířové na demonstraci rádobyrepublikána Sládka v 90. let, člověk by si mohl myslet, že jen u obhajoby opět spal, ale on nespal, zůstal sám sebou - bohužel. Dokonce v novinách v červenci 2019 Hobza tvrdil, že hlasování bylo 2:4 v
neprospěch doktoranda a že nevěděli o jaká data šlo (ve skutečnosti bylo hlasování 2:2 a 2 hlasy byly
neplatné:-) a v zápisu je přesně uvedeno o jaká data z jakého článku jde, str. 3 zápisu). Dál už jen opakuje paranoidní argumenty a narážky na děkana, který jediný se k celé věci postavil čestně a profesně správně. Prostě lidské a chemické dno rektorátu v praxi.
Doufejme jen, že dojde k přezkumu i disertace studenta, minimálně na omluvu to je rozhodně.
Zápis z obhajoby je zde
Přepis (neuvěřitelného) zvukového zápisu vědecké rady zde
Doufejme jen, že dojde k přezkumu i disertace studenta, minimálně na omluvu to je rozhodně.
Zápis z obhajoby je zde
Přepis (neuvěřitelného) zvukového zápisu vědecké rady zde
4 999 komentářů:
«Nejstarší ‹Starší 1601 – 1800 z 4999 Novější› Nejnovější»... Na normální univerzitě by olomoucký Bezouška, podvodník Zbořil, už dávno nemohl působit ...
Na normální universitě by už nemohla působit celá ta trojka šmejdů - Zbořil, Hobza, Otyepka. Ovšem zbavit se odborářských vůdců je nyní nemožné, lze jim pouze odebrat odborné řídící funkce. Aby toto ale Miller připustil, tak by muselo začít stíhání pro dotační podvody. To by byla zatím asi nejrychlejší way-out.
Taková žaloba by neměla šanci na úspěch. I Václav Hořejší by jako svědek uznal za pochybení maximálně dva články a většina předvolaných svědků - excelentních vědců, i ze zahraničí - by svědčila pro žalované.
Právě proto říkám, že je to interní záležitost České republiky, dokonce možná specifická čistě pro český jazyk....
Dalibor Štys
Zbořil porušil snad všechny etické zásady vědce, rektor uváděl v omyl tím, že Zbořila z funkce odstranil, přitom stále stojí v čele instituce, dál se podepisuje pod práce, se kterými nemá nic společného.
Jak uvádí autor blogu, tenhle průšvih probíhá nyní, ví o tom opravdu kdekdo a je jen na Olomouci, aby se s tím nějak vypořádala. Na závěr jen dodám, že chování VSCHT a absenci kritického rozumu jejich činovníků také nechápu.
Pokud by rektor chtěl problém odstranit, pak není problém Zbořila vyhodit za střet zájmů, je to rychlejší než se hádat o články, ale i tak se může opřít rektor o vědeckou radu. Jenže rektor nechce a za pár milionů nechá na univerzitu naházet tuny hnědého .....
Ta reakce Dalibora Štyse na ten trapný relativizující úlet Julia Lukeše je zde:
https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/dalibor-stys/vymazane-peaky-a-metodika-2022
Jinak by asi stačil Štysův koeficent - celkové peníze dělené celkovým počtem citací.
Ukázalo by se, ze lidé jako Zbořil produkují citační jednotku fakticky draho, a byl by od té jejich chlubivé argumentace pokoj.
K některým debatám s D. Štysem:
Prof. Beránek tu nedávno napsal, že tu pan Štys některými příspěvky zbytečně rozbíjí diskusi. Vidím to taky tak, tyhle příspěvky sice s věcí souvisí, ale nijak nepomáhají k jejímu řešení. Typickým příkladem je debata o tom jestli si to olomoucká akademická obec zavinila jenom sama (a má si to řešit sama) a o tom kdo je větší nebo menší hrdina (třeba proto že se tu podepíše nebo nepodepíše). Předesílám, že já se (asi na rozdíl od p. Štyse) za hrdinu nepovažuju a ani mne to příliš netrápí, naopak mne trápí neřešení situace v Olomouci.
Není mi např. jasné jak to k vyřešení kauzy pomůže když se tu někteří diskutující podepíší. Naopak to může být pro její řešení kontraproduktivní, protože se tím odhalí "whistelbloweři". Takže tady jde spíše o to, že pan Štys se tu může kasat jaký on je hrdina a jací jsou ti nepodepsaní zbabělci. Říká se tomu "poměřování pindíků mezi samečky" a z hlediska řešení kauzy je to jen komické protože to ničemu nepomáhá. Pouze to cosi vypovídá o těch, kteří tu potřebu poměřování mají.
Stejně tak není nyní moc důležité kdo za to může, jestli hlavně ti podvodnící nebo i ti, kteří o těch podvodech věděli (nebo nevěděli, ale měli být jasnovidci - třeba výtvarníci z filosofické fakulty - a vědět měli) a nenahlásili je aby se následně nechali vyhodit.
Argument, že když si to v Olomouci zavinili, tak ať si to tam řeší, je taktéž komický protože nepomáhá řešit nic.
Je to jako když někomu (třeba i z jeho vlastní nedbalosti) hoří dům a okolo jde Hořejší, Beránek a Hof, vezmou vědra a začnou hasit. A pak jde kolem p. Štys a začne místo hašení přednášet: Já Vám to říkal, kdybyste tohleto dělali takhle a ne takhle, tak by vám to teď nehořelo. A může mít pravdu, jenže k uhašení to nepomůže. Nepomůže ani rada, že si to má hasit jen ten kdo si to způsobil, protože mezitím mohou začít hořet další baráky okolo. A je sice hezké "mít pravdu", ale když u toho současně máte barák lehlý popelem, tak to asi velká výhra není.
Ono je to (z jiného pohledu) taky o tom kdo má jaké ego, jestli je cílem "mít pravdu" a nebo se o to nestarat a pomoct kde je třeba. Jenže ten kdo sousedovi pomůže uhasit barák (namísto mudrování, že si za to může sám), ten může očekávat, že i jemu bude pomoženo když se třeba pokusí něco někde prosazovat. Naopak kdo je jen "sólový" hráč, obvykle neprosadí ani rozumné věci protože k tomu je potřeba nejen "mít pravdu", ale taky schopnost kooperovat (tvořit koalice) k prosazení té pravdy. Jenže ten "sólový" hráč tohle stejně neuzná a jen tvrdí, že se to neprosadilo protože všichni ostatní jsou blbci (Hořejší je takový a makový, Hof zase tohleto a támhleto...).
Takže je to na každém jestli mu jde o to "poměřování alfa-samečkovských pindíků" nebo o to něčemu rozumnému pomoct.
Je asi dost pravděpodobné, že pan Štys na tenhle můj vstup zareaguje uraženecky odmítavě. Dovolil bych si mu ale zcela přátelsky a neironicky poradit ať to nedělá, protože v očích přemýšlivých lidí tím spíše potvrdí to co zde píšu, že mu jde především o to "poměřování pindíků", tj., že v tomto případě zbytnělé ego (či alfa-samčí "pindík") bohužel vítězí nad šedou kůrou mozkovou.
Ex-ministr má jiné postavení, než normální badatel. Ex-ministr by byl asi nevyhoditelný i na UPOLu. Hrozil by skandál, před tím by couvli. Jinak bezohlednost a mstivost lidí jako je Zbořil nebo Hobza zcela vysvětluje, že lidé z UPOLu se podepsat nemohou. Snad až skončí Miller a začne návrat k normálu, velmi pomalý.
Ad 14:36, 15:15
Všechno je pouze otázkou množství - nespokojených jednotlivců se na UPOLu zbavit zvládnou, půlky osazenstva už ne. A všiml jsem si jedné věci - většinou platí, že ti co potřebují aby se jich okolí bálo, tak jsou sami velcí zbabělci bez sebevědomí. Pokud totiž někdo má "normální" moc a autoritu, tak si ji nemusí vynucovat tak hloupě strachem. :-)
"Všechno je pouze otázkou množství - nespokojených jednotlivců se na UPOLu zbavit zvládnou, půlky osazenstva už ne. "
To je přílišné zjednodušení situace, které nepomáhá k pochopení problematiky.
Doporučuji si přečíst výsledky socio-psychologických výzkumů v rámci tzv. teorie her a taky něco o altruistickém trestání (které je v komunitách velmi užitečné, ale ne vždy se nalezne dostatek jedinců k tomu svolných).
Tak třeba modelová situace:
100 zajatců stojí v řadě, Vy mezi nimi, proti nim stojí 30 vojáků s nabitou zbraní. Pravidla jsou daná: Vystoupí-li do 1 minuty od startu více než 30 zajatců z řady, nebude nikdo zastřelen, ale neví se zda bude někdo propuštěn (o tom se bude házet mincí). Když vystoupí do 30 (včetně) zajatců, budou zastřeleni, ale ostatní budou propuštěni. Zajatci nesmí spolu komunikovat. Vystoupíte z řady?
Ad 16:21
Ten příklad je ale o hledání nějaké nejlepší rovnováhy v řešení, ne přímo o počtu nespokojenců... Představte si jiný příklad. Stačí, aby vedení univerzity "uzákonilo" koeficient 4 - každý zaměstnanec spojeného centra CATRIN bude mít základní tabulkový plat minimálně 4x vyšší než na univerzitě. A bylo by hned po problému se vším, strach nestrach. :-) Stejně tak se rozsypal socialismus (nebo jiná totalita držená silou), stačí když je nespokojenců víc, než je režim schopen svou silou zvládnout. Jsem tak zvědavý na výsledek "Dotazníku o dění na UP" a na velikost nespokojenosti na UP.
17:14:
Ano, máte pravdu, všechno je to o rovnováhách a proměnných v systému.
V mém modelu: Když by se vystoupivším z řady "jen" lámala ruka, lze předpokládat výsledek rozhodování odlišný než při zastřelení. :)
To anonymní 14:34
Vždyť už jsem vám poradil dávno, hned na začátku. Co mám dělat, když mne neposloucháte.
Dobře, vynechal jsem že máte vznik ústavů nějak blokovat do příštích voleb. To ale stejně děláte i bez mé rady. Pak zvolte ty, kteří natvrdo řeknou jsme univerzita, ta se podle VŠ zákona skládá hlavně z fakult a každý profesor má mít svou přednášku v základním kursu. Potřebujeme obsadit tyto přednášky: ..... A vůbec se už o ústavech nebavte.
Pokud lidi s takovým programem nezvolíte, bohužel. Pokud se to povede a třeba si navíc odhlasujete nějaké garance pro hlas docentů a profesorů v senátu, pak budu šťastný, protože já jsem s takovým programem kdysi prohrál.
Do voleb není žádneé jiné řešení než blokovat.
Ad Anonymní 15:15
Kdyby mohli, už mne dávno vyhodili, za Grubhoffera. Tomu jsem utekl na ministerstvo. Nikdo mi záda nekryje. Grubhoffera pak NEZVOLILI !!!
Další rektor Machula byl (vlastně ještě do dubna je) fér chlap s obrovským přeheldem. Byl zvolen s docela drsným programem dost podobným tomu, co říkám já. A taky udělal obrovský kus práce okolo institucionálních akreditací a celou dobu si pouštěl pusu na špacír. A navíc do dalšího období už nekandidoval, chce se věnovat vědě. To je důkaz, že dobrá volba se udělat dá !!!!
Další rektor nás jistě také nechá žít, máme granty, hodně jsme se pročistili personálně, jde za námi RVO, máme jediné dva obory na univerzitě které jsou v rámci státu unikátní. Jde to udělat dobře a moje zásluha je jen v tom, že jsem na začátku pomohl postrčit jednání o prvních velkých penězích. Bylo to regionální výzkumné centrum, ale zahrnovalo férově všechny.
Dalibor Štys
Pane Štysi,
z Olomouce díky za Vaše rady (myšleno nyní zcela bez ironie).
Někdo tady zmínil osud Richarda Tichého. Ten byl prvně na akademickém ekologickém ústavě, nyní se to jmenuje vznešeněji. Tam panoval nějaký Marek a toho si Tichý dovolil kritizovat, a pak kritizoval i poměry v akademii. A tak s ním pochopitelně zametli - akademii se přece pozvracet nedáme (původně bylo rozvracet). Přešel do Budějovic, ale oni mu dál ztrpčovali život, preventivně, aby nikdo nešel v jeho stopách ...
http://www.zpravodaj.krumlov.cz/index.php3?page=showdetail&cid=web_406b0427d0bab
Na normální univerzitě by olomoucký Bezouška, podvodník Zbořil, už dávno nemohl působit.
Schválili si v Olomouci tu Catrin? Ty barevné kreace, kde se peaky kreativně proměňují určitě zhypnotizovaly nejednoho Šaradína ...
Ten MIchal Marek z Ústavu globální změny je klon Hobzy nebo Zbořila - úspěšný prodavač prázdných bublin. V silovém poli takových šíbrů platí Werichovo varování:
Nemluv. Když mluvíš, tak nepiš. Když píšeš, tak nepodepisuj.
Když podepíšeš, tak se nediv.
"Na normální univerzitě by olomoucký Bezouška, podvodník Zbořil, už dávno nemohl působit. "
Na to, že si UP hraje pomocí falešného PR (včetně scientometrických manipulací) na něco co není, na to někteří upozorňovali už dávno. I na to, že by místo zdánlivé "excelentní" univerzity mohla být opravdovou skvělou regionální univerzitou. Tihle byli odbýváni tím, že jsou "škarohlídi" a "neschopní závistivci". Obraz se nyní pozvolna mění, ale vedení UP jede dál ve starých propagandistických kolejích...
Ono na zdravých základech lze postupně (neukvapeně) nakonec vybudovat i tu excelentní univerzitu, jenže to chce víc pracovat a míň mlaskat u koryt. Olomoucké "elity" se rozhodly jít cestou "navrch huj a uvnitř fuj", vždyť ona ta sláva a prachy jsou tak lákavé, zvláště když nastavení systému k tomu přímo vybízí: paradigma doby zní: "kdo má prachy, je úspěšný, kdo ne, je závistivec", nic jiného se vlastně neřeší... ...Začalo to kdysi tím Klausovým "zhasnutím u privatizace", je to pořád stejné neoliberálně-pravicové schema: "Laissez-faire" (= nechte činit, nechte plynout, nezasahujte) - vedení UP se zase řídí především tímto. Dokud se paradigma nezmění a nepřipustí, že jsou tu i silné celospolečenské (nikoliv jen parciální) zájmy, bude k tomuto docházet stále.
Scientometrie je manipulace sama o sobě. Proto v Olomouci můžete vyhrát "jen pro Olomouc", případně vyhrajeme "jen pro Českou republiku", ale celý svět bude hrát na jiném hřišti podle pravidel vědeckého rugby.
Pokud jde o reprodukovatelnost dva odkazy https://statistics.stanford.edu/people/john-ioannidis a https://cos.io/about/team/brian-nosek-co-founder-and-executive-director/ . Už se snaží možná 20 let, ale výsledek pořád jedna - dvě konference do roka.
Dalibor Štys
27. února 2020 1:20
Nevím, ale myslím, že Šaradína hypnotizuje doma především manželka (snad je to určitou polehčující okolností pro tohoto politologického obhájce neobhajitelného)
Souhlas. Sciometrie z nás udělala pitomce, všechna ty IF, H-indexy nakonec nahradily kritický rozum a vlastní úsudek. Byrokracie vyhrála a vědci si to nechali rádi líbit a přizpůsobili se. Poskytovatelé dotací/grantů rezignovali na vlastní odpovědnost a místo toho mají alibi ve formě sciometrie. Je to smutný, protože za těch 25 let ve vědě bych neřekl, že by se špička českých vědců někam posunula (a kdybych byl sebeironický tak by řekl, že to žebříčky univerzit jen potvrzují :-).
Podobnou věcí je pak vypilovávání CV a ty pseudokorporátní kecy o zkušenost v zahraniční laborce atp. Asi je ale pro společenskou rovnováhu lepší, když dělají lidi bez nějakého nadhledu na své konání v laborce zbytečnou práci než aby seděli na úřadu práce.
Člověku je tak nějak dobře, když se z tohoto světa dostane zpět mezi fyziky a matematiky, kde k masovému zblbnutí ještě nedošlo.
Sympa
Ad Sympa:
"Sciometrie z nás udělala pitomce, všechna ty IF, H-indexy nakonec nahradily kritický rozum a vlastní úsudek. "
Nesouhlasim - pres vsechny nedostatky existuje jasna korelace mezi temi scientometrickymi indikatory a "opravdovou kvalitou", at uz ji definujete jek chcete. Jasnym dukazem jsou treba nobeliste.
Ta korelace samoozrejme neni absolutni - plati, ze ten, kdo je opravdu dobry, ma ty indikatory vysoke; neplati ovsem, ze KAZDY, kdo je ma vysoke, je nutne dobry (problematicke zpusoby, jak jich dosahnout, byly i zde probirany). Je samozrejme nutne se vzdy kriticky podivat, jestli konkretni jedinec neni ten "problematicky pripad".
"za těch 25 let ve vědě bych neřekl, že by se špička českých vědců někam posunula"
ABSOLUTNE nesouhlasim - ten posun za poslednich 30 let je obrovsky; je tady ted mnoho tymu, ktere predstavuji velmi solidni evropsky prumer (pred temi 30 lety by se takove spocitaly na prstech); kvalita diplomek a disertaci je naprosto nesrovnatelna s tim, co tady byvalo. Temer uplne tady ale chybi opravdove svetove spicky (duvody jsou ale docela zrejme - neco jsem o tom opakovane napsal - viz treba zde - https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/vaclav-horejsi/proc-nemame-nobelovky).
"vypilovávání CV a ty pseudokorporátní kecy o zkušenost v zahraniční laborce"
Nechapu - v tomto smeru delame presne totez jako v tech nejvyspelejsich zemich. Zahranicni zkusenosti jou zasadne dulezite (aspon v oborech, kterym rozumim).
Presne: Poskytovatelé dotací/grantů rezignovali na vlastní odpovědnost a místo toho mají alibi ve formě sciometrie.
Kterykoliv tym, ktery by nejak dostal tu 1.5 miliardy jako zborilovci, by dosahl ci presahl jejich pseudoscientiometricke indikatory. To je OPRAVDU jen otazka penez.
Pane Hořejší,
váš problém je statistika. Co je podle vás korelace ? Jak ji posuzujete ? Nobelisté nefungují jako test sciometrie ani náhodou. Sedí mě 4 vzorky z 5.000, proto je model správný ? Ale no tak..... už trochu zbořilujete. Test znalostí : pokud budete mít třeba H/Y/Z-index 20 a druhý 50, jak znít věta, které je srovná, ta záludnost je právě v těch detailech a porovnejte to s vahou při nějakém grantovém řízení. Jinými slovy vy už názor máte (zcela neověřený a zcela subjektivní) a protože vám na něj model sedí, tak jste spokojen. OK, já se ptám opačně. Co mě IF nebo index říká ve vztahu k hodnocení vědecké práce ? Zcela nic.
ad 2 Ano, týmů je více. Jenže zapomínáte na to, že já mluvím o špičkách v oboru. Průměrné vědce mají všechny země miliony a stejně jako se zvedly počty u nás, stejné je to i v německu a jinde, masovost je masovost, ale chybí selekce (už teď by vám mohlo napadnout, zda to nesouvisí s tím špatným hodnocením :-)
Nikdo neříká, že nejsou zahraniční zkušenosti důležité, ale to neznamená, že jsou důležitější než prostě jakákoliv praxe. Pro mě jediným ukazatelem takového políčka v CV je to, zda se dotyčný stal šéfem postupně laborky, protože jinak to nevypovídá o ničem (obyčejná pracovní síla). Jiná věc jsou samozřejmě konkrétní schopnost atp. , ale ty nepoznám z toho CV ohledně praxe, jehož korporátnost jsem kritizoval.
Sympa
Jen doplním, že jediným důsledkem mých tvrzení je, že má smysl pouze subjektivní hodnocení vědce. A podle mě to není vůbec špatný směr a celá vědecká historie na tom leží.
Současná hodnocení mají jedinou výhodu, totiž že jsou neomylná. IF je opravdu 5 a HI je opravdu 10 :-) to se nedá zpochybnit. Je jen nutné čekat na někoho, kde se zeptá jinak ....
rozdil : Pane Einsteine, vy jste genius, protože mát H nad 100 a citací 300 tisíc anebo jste geiun proto, že jste (zatím úspěšně) spojil čas s prostorem atp. Neexistuje ani logický ani statistický důkaz, že by to druhé tvrzení implikovalo to prvé.
Sympa
IF je snad mrtvej dávno, viz. https://sfdora.org/
Je to paradigma generace pana Hořejšího. Pro ně byl subjektivismus ztělesněn komunistickou stranou a akademií věd a její nekompetentností. A na západě viděli IF a dobrou vědu, tak to spojili. Byly a jsou samozřejmě vědecky úspěšné země, které mají jiné postupy /Něm,Jap,Šved/ ale anglosaská dominance v buzzwords ohledně assesmentu je prostě neporazitelná a stejně jako v jiných věcech si na to USA/UK bude muset přijít sama. Až pak to zase úspěšně přijmeme :-))))
Ad Václav Hořejší
Hundert Authoren gegen Einstein - tradovaný komentář "Proč sto, stačil by jeden." Kolikrát by asi ten jeden byl citován?
Pokud technici výrobce na nejvýznamnějších pracovištích (AKH Wien, EMBL) nejsou schopni poskytnout primární data z mikroskopu, pak to znamená, že všichni po celém světě využívají data zpracovaná - navíc různými - software. Když k tomu dodáme pozorování, že v digitáním obrazu není vidět objekt pozorovaný v okuláru - a že do okuláru už dnes sotvakdo kouká - tak lze jen konstatovat, že všichni mají obrázky špatně.
Primární data po krátké konverzaci lehce poskytnul Cosmin Popovici, technik firmy Tissue Gnostics, absolven techniky v Sibiu. Jak to, že se nikdo neptá, co vlastně měří? Není čas, šéf je nervózní a přítelkyně mě zve na rande....
ad článek Hořejšího Proč nemáme Nobelovky?
Přečetl jsem si Váš článek a nějak mi ten úvod a závěr 20 let dotací na to, že bude obrazně řečeno nobelovka vůbec nesedí. To tvrzení poradce Hofmana je zcela jistě nesmysl, protože je možné zvolit jiné cíle s předpokladem vyšší komparativní výhody v budoucnu. Nechuť financovat AV v 90s plynula z prostě negativní zkušenosti s vědeckými ústavy 70s a 80s skoro na všechny oblasti života.
Socani pak vycítili možnost eurodotací a úplatků, tak se politika změnila. OK Máme sice jiný názor na příčiny, ale na důsledcích se shodneme (vyšší výdaje na vědu).
Ten zásadní rozpor je v tom závěru, totiž že vysoké výdaje na vědu generují špičkové vědce. Vynecháme Zbořila. Když se kouknu na Petřiny, Krč včetně BIOCEVu, tak tam vidím opravdu průměrné evropské vědce a teď budu celkem hnusný xenofob, ale ve vyšších i nižších postech jsou hlavně východní země, španělsko, rumunsko atp. a zcela chybí aspoň průměrní němci, francouzi, japonci, amíci atp. Často většina české stafáže dělala otročinu 3-5 let někde v americké laborce, ale prakticky nikdo ji nevedl. Tím nechci říci, že jsou vaši kolegové něco hrozného, ale sázel bych na stagnaci a žádné průrazné věci tam nevidím.
Až se v AV vychodí cca 60% lidí, pak bych na nějakou snahu zlepšení věřil, teď je to jen hra na čerpání.
Počkejme dalších 10 let a uvidíme....
Sympa
Dalibor Štys
Ad Sympa
AV vymře. Od nás odchází jeden průměrný kolega na UTIA, protože tam pro něj mají volnou kancelář a protože se tam nevyhazují ani důchodci, kteří již pět let nepublikovali. Podobně komentář jednoho těsně předdůchodového vědce z Biologického centra.
Univerzity jsou třeba a vždycky mají mladé lidi. Jeden kolega z CEITEC se nedávno vyjádřil - naši lidé se tlačí do základních kursů, třeba neplaceně, protože tam je pracovní síla. A mnohde velmi vysoká inteligence, dodávám já.
Dalibor Štys
Ad 11.12
K Vašemu vyjádření: Velmi přesný pohled, výborný nadhled!
Aneb: Kdo je/byl lepší vědec, E. Witten (h index 142) nebo S. Hawking (h index 82, tj. jen 58% h indexu Wittena)??? (Oba teoretičtí fyzikové.)
Za 50 let to budou možná vědět.
Sympa 10:43:
"Nobelisté nefungují jako test sciometrie ani náhodou. Sedí mě 4 vzorky z 5.000, proto je model správný ?"
OK - snad se shodneme, ze nobeliste jsou skoro vzdy vynikajici vedci. Uvedte mi prosim alespon jednoho prirodovedeckeho nobelistu z poslednich 30 let, ktery ma nizke scientometricke indikatory.
"pokud budete mít třeba H/Y/Z-index 20 a druhý 50, jak znít věta, které je srovná, ta záludnost je právě v těch detailech a porovnejte to s vahou při nějakém grantovém řízení. Jinými slovy vy už názor máte (zcela neověřený a zcela subjektivní) a protože vám na něj model sedí, tak jste spokojen. OK, já se ptám opačně. Co mě IF nebo index říká ve vztahu k hodnocení vědecké práce ? Zcela nic."
Tuto komplikovane formulovanou uvahu asi nechapu. Ale mohu rici, ze ve vetsine pripadu bude ten vedec s indexem 50 produktivnejsi (lepsi) nez ten s indexem 20. ROZHODNE ale netvrdim, ze to ma byt povazovano za cosi automatickeho - grantova komise se samozrejme musi podivat, jestli ten vysoky index je ziskan korektnim zpusobem. Nemuzete ovsem po ni chtit, aby si prostudovala 200 clanku toho autora a provedla jakousi naslednou recenci (prvni udelali recenzenti pred prijetim do tisku a kazde te praci kazdy venoval nejmene nekolik hodin casu).
Co rika IF nebo jiny ve vztahu k hodnoceni? Zpravidla docela hodne - ten autor udelal prace, ktere zhodnotilo nekolik vysoce odbornych recenzentu tak, ze mohly byt publikovany v casopisech, ktere maji nadbytek rukopisu a tak berou jen ty nejlepe hodnocene. A tyhle clanky pak byly hodne citovane (podle vas je i citovanos irelevantni?). Ano jsou i vyjimky - ale holt mluvime o statistickych velicinach.
Zda se mi, ze podobne jako nekteri jini zde diskutujici (hlavne pak jeden) navrhujete, abychom prijali predevsim "sebehodnoceni" ("ja vim nejlip, jak jsem skvely, ostatni me necituji, protoze jsou to hlupaci nechapajici moji genialitu").
"Ano, týmů je více. Jenže zapomínáte na to, že já mluvím o špičkách v oboru. Průměrné vědce mají všechny země miliony a stejně jako se zvedly počty u nás, stejné je to i v německu a jinde, masovost je masovost, ale chybí selekce (už teď by vám mohlo napadnout, zda to nesouvisí s tím špatným hodnocením"
Ale, ale, podle vas je tedy "kvalitni evropsky prumer" neco negativniho? Ne - i v tom Nemecku predstavuje velkou vetsinu, ze ktere vycnivaji ty svetove spicky. Vy byste i tam zariznul polovinu toho podle vas zbytecneho "pouze prumeru"???
Souhlasim samozrejme (a napsal jsem to), ze tady je daleko mene tech svetovych spicek. A bohuzel je tady daleko vic toho evropskeho podprumeru. Ale tvrdim, ze ten pomer mezi evropskym prumerem vs. podprumerem se za poslednich 30 let DRAMATICKY zlepsil.
"Nikdo neříká, že nejsou zahraniční zkušenosti důležité, ale to neznamená, že jsou důležitější než prostě jakákoliv praxe."
Ja si myslim, ze jsou (az na naproste vyjimky) nenahraditelne.
"Často většina české stafáže dělala otročinu 3-5 let někde v americké laborce, ale prakticky nikdo ji nevedl. Tím nechci říci, že jsou vaši kolegové něco hrozného, ale sázel bych na stagnaci a žádné průrazné věci tam nevidím."
Me na americkem postdoku take nikdo nevedl - sef byl "temer nobelista" a zadal mi jen tema. Prostredi v laborce ale bylo takove, ze to byla zkusenost k nezaplaceni.
Prosim vas, co vas opravnuje k takovym pysnym soudum ("žádné průrazné věci tam nevidím.")? Vy jste nejaky svetove vynikajici vedec navic s podrobnym prehledem o urovni stovek laboratori??
Doslechl jsem se, že "AS UP důrazně vyzývá rektora UP a děkany fakult UP, aby využili všech svých pravomocí a učinili pracovně-právní kroky k zamezení mediálních a jiných útoků svých zaměstnanců na jiné zaměstnance a studenty UP, a předcházeli tak výraznému a opakovanému poškozování dobrého jména Univerzity Palackého v Olomouci"
Pokud se bude posuzovat co je to ten "útok poškozující dobré jméno UP" podle toho kdo na koho "útočí", pak senát UP zavedl na UP docela tvrdou normalizaci. Je možné, že vedení UP a senát Up pochopili, že "po demokraticky" to nepůjde, takže...
Porovnejme:
Nobelista Higgs Peter:
h index 53, citací 15 486
Hobza Pavel
h index 102, citací: 41 837
Kdy bude konečně ta Nobelovka u Hobzy?
Ad Nobelisté
Nejlepší je ten vědec z loňska co zavedl korekční konstantu 95% temné hmoty kterou nikdo nikdy neviděl. Zatímco s lepšími výsledky po celou dobu existovaly teorie, které se obešly jen s pozorovatelnou hmotou. https://www.mff.cuni.cz/cs/verejnost/aktuality/prvni-simulace-vzniku-galaxii-bez-temne-hmoty: „V naší simulaci vznikaly především rotující diskové galaxie podobné Mléčné dráze a téměř všem ostatním velkým galaxiím, které známe,“ upřesňuje Kroupa. „V simulacích s temnou hmotou oproti tomu převažují galaxie s tlustými disky, což je těžko vysvětlitelný rozpor s pozorováními.“
Zato měl pan nobelista úplně nejvíc citací.
https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/dalibor-stys/87-3-shoda-vysledku-nebo-metody
Jednoduše se komise pro udělování Nobelových cen v posledních 30 letech řídí také scientometrií. Jak se počty citací generují je zas tady https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/dalibor-stys/publikovat-v-nature-nebo-science-jen-s-gardedamou
Je-li neco pravda nebo ne se pozná buď bezchybností matematického postupu nebo experimentem. I 100 autorů se mýlilo a Einstein měl pravdu :-)
Dalibor Štys
12:23:
Naprosta demagogie!
Tvrdim nekde, ze nobelovky se maji davat za nejvyssi indexy??
Jen rikam, ze vsichni nobeliste je maji skoro vzdy vysoke a ze u tech, kteri maji ty indexy vysoke, je potreba prekontrolovat, jestli je maji opravnene (Hobza asi ano...).
Pro vas jsou ty Higgsovy indexy nizke?
Lidi, kteri maji h index >100 jsou myslim tisice...
Normalizace je běžná na více univerzitách v ČR, kdy jedna skupina popírá jinou zájmovou skupinu. Obecně je totiž celá akademická svoboda u nás založena na zbytkovém principu, kdy univerzitou nejsou ekonomicky soběstačné a stát zaručuje (a to ještě skrze neefektivní státní aparát) tyto svobody :
§ 4 o VŠ
Akademické svobody a akademická práva
Na vysoké škole se zaručují tyto akademické svobody a tato akademická práva:
a) svoboda vědy, výzkumu a umělecké tvorby a zveřejňování jejich výsledků,
b) svoboda výuky spočívající především v její otevřenosti různým vědeckým názorům, vědeckým a výzkumným metodám a uměleckým směrům,
c) právo učit se zahrnující svobodnou volbu zaměření studia v rámci studijních programů a svobodu vyjadřovat vlastní názory ve výuce,
d) právo členů akademické obce volit zastupitelské akademické orgány,
e) právo používat akademické insignie a konat akademické obřady.
nic víc :-)
Je to stále stejné pane Hořejší.
Já vůbec nezpchybnoval vámi zvolené jedince - nobelisty jako měřitko úspěchu, přestože si myslím, že např. v chemii o žádné objevitele dávno nejde a jejich nízký počet prostě využití k hodnocení vylučuje, ale to neřešme. Důležitější je to , že každý z nobelistů má vysoký H-index nebo něco podobného je prostě jen a jen IMPLIKACE. A to tvrzení neplatí naopak, tj. ne každý Hindexáč je nobelista, natož že H indexáč je dobrý vědec a něco objevil. Platí jen to, že nobelista má vysoký H index. A toto použít na hodnocení nenobelistů nedává smysl.
IF je o průměr z průměru a je to opravdu směšné. H index něco vypovídá, ale je to jako s IQ, vypovídá jen o Hindexu, o sobě samém.
Ad evropský průměr : uznávám, že se za posledních 30 let v ČR dostalo více lidí na průměrnou evropskou úroven ve vědě a je jich tedy více než před 30 lety. Z toho ale nelze dovozovat zase nic jiného, natož něco pro budoucnost. Z mého personálně cynického hlediska je práce ve vědě dnes celkem slušně placená, prakticky bez korporátního dozoru, dovolená včetně hotelu 2x ročně zaplacená ve formě konference, takže to taky může znamenat, že to je v ČR jakož i Evropě celkem dobrá práce a jde jen o to se v ní udržet. A protože tady nevidím, že by se kyvadlo posouvalo fakt k hodně dobrým vědeckým skupinám, nejsem tak pozitivní ve vnímání budoucnosti české vědy a podle mě to čísla za ty univerzity pěkně dokládají (čistě subjektivně je rozdíld od špičkových univerzit daleko jasnější : učí absolventi té samé školy, kde prožili doktoráty nebo učí lidé z AV :-) , český jazyk, česká kultura, žádné otevřené konkurzy, žadné pravidelné hodnocení, mizernéí testování, nesmyslné ůstní zkoušení, tragické menzy , nulový kampus a nulové alumni.
Sympa
AS UP důrazně vyzývá rektora UP a děkany fakult UP, aby využili všech svých pravomocí a učinili pracovně-právní kroky k zamezení mediálních a jiných útoků svých zaměstnanců na jiné zaměstnance a studenty UP .......
Tak to je fakt úroveň pendrekového zakona z r. 1969. Teda, tam šlo jen o: hanobení státu světové socialistické soustavy a jejího představitele. Na UPOL pod Millerem jsme to holt dopracovali daleko.
Rektor by měl nechat se senátem schválit zákona na ochranu olomoucké univerzity. Jak to napsal ten Sympa, dnes jde hlavně o zaměstnání a akademické spory vadí pověsti :-)
Scientometrie muze byt uzitecna, pokud se pouziva spravne.
Vysoky JIF obvykle (krome par pripadu umele vyhoneneho IF) znamena prestiznejsi zurnal s narocnejsim recenznim rizenim, kam je obtiznejsi pejpr protlacit - takze kdyz se to podari protlacit, tak je to znamka jiste vyssi kvality (zejmena u praci z pralesu vychodni Evropy, ktere jsou radou editoru brany s despektem uz od pocatku).
Vysoky h-index zase znamena, ze dana osoba publikovala vyssi pocet dobre citovanych clanku, coz obvykle znamena, ze byly dobre a uzitecne pro vedeckou komunitu. h-index ma ale 2 problemy, ze je zavisly na delce kariery a na velikosti oboru a momentalni popularite konkretni tematiky. I treba v ramci chemie je zasadni rozdil mezi v soucasnosti hypertrofovanou nanoscience/2D materialy (kde jsou tisice vedcu, kteri rychle cituji vsechny nove clanky, takze je relativne snadne ziskat vysoky pocet citaci - proto taky ta vysoka citovanost R. Zborila) a ostatnimi podoblastmi a tematikami, na kterych treba delaji jen desitky jeno i jednotky tymu
Samozrejme s JIF nebo h-index nelze pocitat stylem scitani, nasobeni a deleni (jako v kafemlejnku), ale relevantni ukazatele to jsou.
K té výzvě AS UP ohledně zamezení medializace - ve skutečnosti AS v podstatě opakuje totéž, co už před půl rokem uložila Správní rada UP:
https://www.upol.cz/fileadmin/userdata/UP/uredni-deska/SR/Usneseni_SR_UP-27_05_2019.PDF
Viz poslední dva odstavce bodu 7.
Ilustrace pro logiku scientometrie:
existuje předpoklad, že jedinci A skupiny živočichů se od jedinců B skupiny poznají podle počtu nohou, první mají více než 10 nohou, druzí méně než 10 nohou. Pak se ale zjistí, že se velmi často vyskytují i jedinci s více než 10 nohami, kteří ale přesto patří podle jiných znaků do skupiny B.
A teď žáku odpověz: Je počet nohou rozlišovacím znakem mezi jedinci skupiny A a skupiny B?
to je dosti hloupy priklad
Samozrejme kdyz budete srovnavat 2 vedce v jinem stadiu kariery s jinou tematikou, tak srovnavat h-index je pitomost. Pokud ale vezmeme treba nejakou pro dany obor typickou hodnotu jako jedno z mnoha kriterii pro profesorske rizeni, tak uz to relevantni je, protoze to muze identifikovat slabe kandidaty, ktere nikdy nikdo necitoval (jsou i profesori chemie s h-indexem <10...) - ale zase to nesmi byt jedine nebo neprekrocitelne kriterium - treba mel malo pejpru, ale hodne citovanych nebo nejakou dulezitou prumyslovou aplikaci - ale je to proste hodne zretele
13.33:
To je zjednodušení (abstrakce) toho co zde tvrdí pan Hořejší.
On na tu otázku odpovídá, že to rozlišovací znak je.
Ad Scientometrie
Scientometrie jednomu lehce zamotá hlavu když v ní uspěje. Jako úspěch v každém žebříčku každému chlapovi. Až se jedne hnedle stane i politologem :-)
Věda není sport a jeden správně provedený experiment, který vše vyvrací, je jediný argument. Že většina světa místo vědy hraje posledních 40-50 let rugby je smutné, význam toho slova se už možná nenávratně posunul.
Dalibor Štys
Ad Dalibor Štys
Vědecké rugby by mi ani nevadilo. Z mého pohledu je horší, že chybí rozhodčí co by pískal fauly. A mezinárodní federace, která by vůbec ta pravidla definovala.
re Stys
To s tim rugby proste neni pravda. Veda na rozdil od vetsiny jinych odvetvi ma velkou samocistici schopnost a svoje omyly i podvody vetsinou brzy odhali a opravi. Nekdy to chvili trva, ale nakonec se to vzdycky najde... Ano - hype tematiky (typu grafenu) to dneska hodne drti, protoze to prevalcuje vsechny scientometricka kriteria, ale nakonec neni pravdou, ze by se granty dostavaly jen na nanosracky a solidni veda v kazdem (i mensim) oboru se prosadi.
Zarovem ma Horejsi pravdu s tim zlepsovanim urovne ceske vedy (aspon muzu mluvit za svuj obor chemie) - pozna se to snadno na tom, ze v posledni dobe dokazi cesti vedci pravidelne publikovat ve spickovych casopisech oboru, jsou zvani s plenarnimi prednaskami na vyznamne konference - v 90-tych letech se publikovalo skoro jen v lokalnich zurnalech a o zvane prednasce na konferenci si krome A. Holeho mohli vedci leda nechat zdat...
re 14,20
Eticka pravidla maji vsechny vedecke zurnaly a vetsina instituci a grantovych agentur. Jak si to kde skutecne hlidaji a pripadne trestaji prohresky je uz vec druha. Ale zurnaly bezne davaji ban na autory za poruseni etickeho kodexu a znam pripady, kdy vedci usvedceni z podvadeni dostali na dlouhou dobu zakaz zadat o penize u statnich grantovek...
Špičkoví vědci se poznají podle toho, že publikují ve špičkových časopisech.
Špičkové časopisy se poznají podle toho, že v nich publikují špičkoví vědci...
Špičkoví vědci se poznají podle toho, že mají vysoká scientometrická kritéria.
Scientometrická kritéria hodnotí vědce správně protože špičkoví vědci mají tato kritéria vysoká.
Samočistící schopnost? U nás ne, ale jinde to funguje:
https://retractionwatch.com/2016/07/20/ex-mount-sinai-postdoc-who-falsified-50-images-earns-5-year-funding-ban/
Co takhle Zbořila osamočistit na 5 let od grantů?
Pokud by Zborilovi ty podvody byly skutecne dokazany (zatim to tak rozhodne neni - JACS retrahoval a upravu obrazku hodil na Hermanka a NatComm se porad resi), tak si myslim, ze by od GACRu ban dostat mohl. Kazdopadne by ale musel nekdo nejspis dat podnet Kontrolni komisi GACR nebo by sam panel pri kontrole zprav na to musel upozornit.
Zbořil je jaksi z kasty nedotknutelných, tedy na UPOLu.
Ale i tak by pro jeho podíl automaticky (mimo Olomouc) platilo:
Zbořil, as the corresponding author, should bear the responsibility for the lapse of supervision.
(Jinak ale o jeho lvím podílu na manipulaci spekter za sebe nepochybuji.)
Mně se to jeví tak, že Zbořil je profesně vyřízenej, jen Olomouc to ještě neví !
Corresponding author neni automaticky zodpovedny na pripadny podvod spoluautora. U hodne interdisciplinarnich clanku, kde treba spolupracuji chemici, biologove a fyzici z vice pracovist, ani neni mozne, aby jeden autor uplne rozumel vsem detailum vsech metod a mereni. Ten * autor by si samozrejme mel vybirat spolupracovniky, kterym duveruje a maximalne vse kontrolovat a vzdycky mit od vsech spoluautoru k dispozici raw data. Ale u spolupraci to neni tak, ze bude supervizovat vsechny ostatni spoluautory - zvlast kdyz jsou treba uplne z nijeho oboru... V tomto konkretnim pripade Tucek je docent (tam se predpoklada, ze bude pracovat samostatne bez supervize sefa) a fyzik - to ze chemik Zboril nebude uplne rozumet matematice odstranovani sumu pri zpracovani MS bych celkem predpokladal. Nemyslim si, ze to Zboril zadal a ani si nemyslim, ze o tom musel vedet. Zodpovedny ale samozrejme je za absenci raw dat a problemum i s opravou clanku a neochotou to retrahovat.
Odpovednost za spatne rizeni tymu nelze ze Zborila sejmout. Byl prece kralovsky placen prave za plnohodnotne rizeni tymu. Navic, v dane konstelaci mu podvod nemohl uniknout. To nebylo tak, ze by prvne videl az zmanipulkovane obrazky. Nezmanipulovane jsou prece v disertaci.
Pokud by nebyla Catrina, a prof. Zbořil měl pracovat obdobně a za obdobné finance jako většina profesorů na UP, tak si myslím, že odejde sám.
A to je asi hlavní důvod proč musí být zřízena Catrina.
Rekl bych, ze jeste hlavnejsi duvod zrizeni CATRINy, nez zamestnani Zborila, je zamestnani Freborta. Na PrF ho opravdu nikdo nechce. Cele to zkonstruoval a vehementne kopal pred sebou.
to 16:29
Zbořil je vystudovaný chemik a matematik
20:13
a podvodník.
16:29 - věděl o tom moc dobře, je to jeho styl práce. Heřmánkovi nařídil smazat píky a Tučkovi vygenerovat fake Mossbauerova spektra. Vše totiž musí být perfektní...
A pozor, když dozorce nařídí vězni aby mlátil jiného vězně, vinen je dozorce.
další krásný článek o dění na UP
https://www.dzurnal.cz/index.php/2020/02/27/emeritni-rektori-v-karantene-aneb-proc-je-dobre-miti-dzurnal/
Ministr propagandy UP Bilík skřípe zuby, jeho jediná a zjevně ubohá obrana spočívá jen ve shazování textů, věcná argumentace mu zjevně nic neříká. Havel se musí v hrobě obracet.
Kromě Bilíkova výlevu na facebooku džurnálu se uskutečnila zajímavá výměna názorů v předchozím článku a to ohledně zfalšovaných dat v Nat. Comm. a grotesky s jejich "hledáním dat" a "filtrováním":
Aleš Stejskal to Jakub Navařík
k těm zveřejněným datům. Pokud nemáte jiná hrubá data, která by po nafitování odpovídala grafům v článku v Nat. Comm., tak bohužel neexistují data na jejichž základě vznikly grafy v publikaci a je tedy oprávněné se domnívat, že data byla manipulována - byl zvýšen efekt měření, umazán šum a odstraněna sextetová komponenta, která se do článku nehodila. Dokud neukážete taková zdrojová data, není jiné vysvětlení než, že se někdo z autorského kolektivu dopustil manipulace dat.
Přitom najít ta správná data pokud existují není tak těžké. Stačí napsat fitovací program (který napsal prof. Opatrný například), který bude fitovat spektrum jedním singletem, dubletem a sextetem. Následně takovému programu dáte přechroustat všechna relevantní spektra, která v databázi najdete a hned uvidíte, která data jsou ta pravá. Přeci filtrace parametry fitu nezmění, na tom jsme se na UP reflexi všichni shodli (Nebo už to neplatí, není sextet jako sextet a není filtrace jako filtrace). Takže filtraci můžete vynechat. Pak jak najdete to správné spektrum se správnými parametry fitu, především amplitudami , tak teprve můžete začít pracovat na jeho filtraci a ukázat, jak jej umíte zbavit šumu. :)
Kdybyste data poskytli mohli vám v hledání pomoci i další Mössbaueristé, mohli jste se o práci podělit, nemuseli byste na tom pracovat sami a bylo by to daleko transparentnější. Nechápu proč se takového postupu obáváte, nemá pro vás žádná negativa. jediné negativum by bylo, že reálně ty data neexistují a bojíte se, že bychom se to dozvěděli. Tím že vypustíte sem tam něco, co vypadá odborně, napíšete k tomu že všechno je v pořádku, že všechny hypotézy jsou potvrzeny, ale podložíte to grafy, kde filtrací měníte parametry fitů, děláte velice dobré PR ale nepřijatelnou vědeckou práci, kterou bych od špičkových vědců nečekal.
pokračování
pokračování - odpověď mistra Navalžíka
Jakub Navařík Vážený pane kolego, zkuste se prosím znovu zamyslet nad tím, co a jak jste napsal...
Za prvé hledali i další Mössbaueristé (viz posudek doc. Pechouška).
Za druhé chybějící data rozhodně neznamenají automaticky manipulaci (nezkusíme hloubkový audit? Data chybí více lidem na více pracovištích, věřte mi - a obvykle z podobných důvodů, ani oni nemanipulují). Vaše úvaha "neexistují data na jejichž základě vznikly grafy v publikaci a je tedy oprávněné se domnívat, že data byla manipulována - byl zvýšen efekt měření, umazán šum a odstraněna sextetová komponenta," je prosím zcela zcestná. Jak můžete z předpokladu že data nejsou, současně usuzovat, jaké ta neexistující data měla parametry a co obsahovala (jaký by měla efekt, nebo jaké by obsahovala komponenty)? K tomu bych musel použít Vaše vlastní slova: "děláte velice dobré PR ale nepřijatelnou vědeckou práci".
Za třetí - filtrace parametry změní, jinak by totiž nedělala vůbec nic. Logicky by například měla zpřesnit pozice čar a jejich plochy (nebo poměr signál/šum, že :) ). Do šumu si totiž - jak zajisté víte - můžete nafitovat cokoliv a vždycky Vám to vyjde poměrně slušně. Filtrace však logicky například nesmí libovolně přidávat, nebo ubírat komponenty. A pokud nevíte, jak filtrace šumu funguje, tak se netrapte amplitudami (filtrace je odebírá a normuje). Čili, zkrátka nejsou parametry, jako parametry...
Za čtvrté, zda data mají stejnou vypovídací hodnotu bych s dovolením nechal posoudit od světových odborníků, nikoliv od studenta prvního ročníku doktorského studia, který se s tématem teprve seznamuje (toto prosím není myšleno nijak urážlivě! všichni jsme začínali jako prváci). Prostě, ruku na srdce a trochu uznání ;) (ne mně, těm světově uznávaným expertům).
Za páté program pana profesora má trochu mouchy ;) My máme lepší - profesionální, světově uznávaný. Jen se Vám pro demonstraci a transparentnost snažíme připravit ty základní skripty (jak někde na Reflexi už uváděl i doc. Berka).
Za šesté plně důvěřuji doc. Tučkovi, který data zpracovával (který mne ještě před opuštěním univerzity osobně ujišťoval, že nic nefalšoval). Doc. Tuček je v daném oboru světově uznávaný a byl také členem IBAME, což je předsednictvo světové Mössbauerovské komunity. Nemám důvod mu nevěřit, naopak mám mnoho důvodů mu plně důvěřovat.
Za sedmé jsem osobně ověřil stabilitu materiálu. O důvod víc kolegovi plně důvěřovat.
Za osmé: komplementární analytické techniky. Mrkněte na ně prosím, hodně prozrazují (klidně Vám je vysvětlím).
Za deváté bych očekával, že když máte nějaké dotazy a požadavky, obrátíte se na nás přímo, nikoliv přes novináře, média a veřejná diskuzní fóra (takto to působí spíše jako předvolební kampaň, než jako opravdová snaha - jsem si jistý, že bude úspěšná, tohle se líbí). Nedostal jsem od Vás jediný email, nikdy jste mi nezatelefonoval, nikdy mě neoslovil - i když jsme se již několikrát potkali (nebo o to alespoň nevím).
Za desáté... nechcete to tedy zkusit znovu a lépe? Nechápu, kde se ve Vás bere ta agrese a totální disrespekt vůči komukoliv (bráno i z Vašich komentářů na UP Reflexi). Je problém se za mnou například zastavit? Nebo Vám to takto vyhovuje? Domnívám se, že Vaše vidění problému je velmi silně - jednostranně - zkreslené. Já si rád poslechnu Vaše argumenty. Nepřispěje to uklidnění situace o trochu více?
Zkuste to promyslet :)
Ad Anonymní 14:33
Kafemlejnek měl na počátku velký pozitivní efekt. Před ním probíhaly podivné děje na základě starých kamarádství, které jsem začal chápat až časem. Byl jsem po příchodu z postdoka velmi naivní.
S tou kontrolou - vůbec si nejsem jistý. Bezouškovy neuvěřitelně naivní podvody se prokázaly až po 23 letech. O mnoha z podvodů o kterých se píše na serveru forbetterscience se mlčí. Podvodný článek - tím mylsím i zamlčené negativní experimenty - vždycky vypadá lépe než úplně otevřeně popsaný článek. Ten ostatně vždy narůstá tak, že přesahuje povolený počet stran v časopise. Je to rugby, ne že není.
Dalibor Štys
Ad Stejskal a Navařík:
Normálně vzorek připravte znova. Buď to umíte, pak je to chemie, nebo to neumíte, pak je to alchymie.
Dalibor Štys
Proč by měli vzorek připravovat znova?
Problém je přece v tom, že Mossbauerova spektra, která jsou prezentována v NatComm článku, jsou zfalšovaná, protože mají tak nízký šum, že to popírá fyzikální zákony. Prostě nemohla vzniknout měřením a následným zpracováním dát, tak jak je popsané v článku.
Že jsou spektra superpřečištěná chápu. Stejně tak jsou suprepřečištěné VŠECHNY obrázky z digitálních světelných mikroskopů, tomografů apod. Profesor Siegfried Trattnig na MedUni Wien: " I do not care about primary data, I need clear biologically interpretable image." Pavol Szomolányi, tamní vědecký pracovní: " Bruker nam dáva prístup k primarným datom. Ale len dve hodiny. Čo si nestiahneme, to sa zmaže."
Zrušme vědu 21. století a všechno přeměřme a začněme znovu od hrubých dat. Když nic jiného, pomůžeme zdraví lidu, potože se konečně bude vycházet z reality a ne z populárních popěvků hvězd vyretušovaných ve fotošopu.
Dalibor Štys
to 16:29
2 ukázkové výňatky z posledních vyjádření profesora Zbořila k situaci v Nat.Comm.:
„Uvedené příklady mají za úkol především demonstraci existence zdrojových dat a schopností filtračních nástrojů potlačit šum. Výsledná podoba spektra (poměr signálu k šumu) je přímo závislá na kombinaci a míře použití jednotlivých algoritmů, případně opakování jednotlivých kroků. Úspěšnost těchto procesů je silně závislá na zkušenostech jejich uživatele a znalosti možností příslušných softwarových nástrojů.“
(RZ: Zdrojová data k Mössbauerovým spektrům v článku Tuček et al. Nat. Comm. 2016 a ukázky jejich zpracování)
Na základě momentálního stavu znalostí v kombinaci z výše uvedeným výňatkem vyvozuji:
1) Jste-li zkušený a znalý uživatel, nafitujete při pokojové teplotě singlet a dublet
2) Neplatí-li ad 1, bohužel vám ve spektru zůstane sextet (například Tomáš Opatrný). Pokud to hodně neumíte (např. kolegové z Polska), tak ho tam zůstane hodně.
3) Jen čirou náhodou přítomnost sextetu může prokazovat nedokonale promytý vzorek (jde to vůbec?) kazící imidž dokonalého materiálu (pro publikováním v Nat.Comm).
„Prof. Opatrný ve svých úvahách často diskutuje možnou přítomnost sextetu, která by v tomto případě odpovídala určitému množství feromagnetické formy částic železa ve vzorku. Nebere však v úvahu doplňkové výsledky magnetických měření, které naopak dokládají, že vzorek prezentovaný v rámci článku feromagnetický materiál neobsahoval (nebo jeho množství bylo pod detekčním limitem metody). Zde je potřeba zmínit, že Mössbauerova spektroskopie byla pouze jedna z technik, která byla ve studii použita. Pokud ostatní techniky dokazují, že se daná komponenta ve vzorku nevyskytuje a ve spektru se nejeví jako statisticky významná, je korektní tuto komponentu při zpracováni Mössbauerova spektra neuvažovat.“
(RZ: Předběžná reakce na podnět stran věrohodnosti dat v článku Tuček et al. Nature Communications 2016)
Pominu-li, že tímto výrokem v daném kontextu profesor Zbořil implikuje, že MS možná mohlo ukazovat přítomnost sextetu, který je v čistém vzorku nežádoucí, ale autoři se rozhodli(?) to ignorovat (údajná statistická nevýznamnost), což je dle mého názoru nevědecký přístup, tak by měl svůj výrok obhájit surovými daty. Toto ale zainteresovaným lidem z RCPTM nejen že nejde, ale mlží takovým způsobem, že už jejich argumenty nelze brát vážně (eufemisticky vyjádřeno).
AnonymH
RE: Na normální univerzitě by olomoucký Bezouška, podvodník Zbořil, už dávno nemohl působit.
Zobecnil bych to:
Na normální univerzitě by čtveřice Hobza, Zbořil, Trávníček, Otyepka, co zmanipulovala obhajobu Č. Gregora, už dávno nemohla působit. Bylo to přece normální gangsterství na VŠ půdě.
Jasně, že za zfalšování dat nesou odpovědnost všichni autoři podle poměru své účasti, i když to způsobil jen jeden z nich. Prostě se podepsali pod něco, co není pravda.
Proto zásadní chyba byla nepotrestat Zbořila za ten JACS, protože tam Heřmánek tvrdil, že Zbořil mu to přikázal. Je to slovo proti slovu, nicméně tím pádem nelze na Zbořila nahlížet jako na čistého, prostě tam jisté podezření je. A všem je jasné, že další článek s podobným podezřením pro něj znamená profesní konec. Ví to i on sám a proto kope, kde může, aby se to nedostalo ven, což se mu nepodařilo díky vědecké radě.
Paradoxně si dnes myslím, že Zbořilovi nejvíc škodí rektor. Kdyby byl rektor při smyslech, nechá Zbořila na rok v karanténě z důvodů možných podezření stejně jako založení ústavu. Tím sklidní emoce a Zbořil bude mít čas se z toho vylhat.
Podle toho, že rektor dělá vše proto, aby Zbořilovi pomohl, je podle mě buď opravdu hloupej anebo mu zbořil řekl, že těch podvodů je tam prostě tolik, že to vylhat nelze. A z toho, že nendchal Otyepku ústav skutečně vést je jasné, že si navzájem nevěří a Zbořil tuší, že jakmile vypadne z pořadí, spadne ten podvod na něj celý.
Sympa
Na normální univerzitě do 60. let 20. století.
To už je hodně dávno.
Dalibor Štys
Otyepka v těch podvodech a článcích zřejmě nejede, lze mu jen vyčíst tu epizodu s Gregorem. U něho hrajou roli jeho osobnostní rysy, celý život se něčeho bojí, sám se pod nic nepodepíše, a nemá fantazii jako Zbořil s rektorem. Rád se prostě nechá vést za ručičku, tak ho udělali substitutem.
DK
Přiznejme si, že kdyby nevznikl ten konflikt kolem CIST-CATRIN, tak by se žádné podvody ani obhajoba Gregora nevyšetřovaly...
Ad Anonymní 8:37
A tak to bývá na většině univerzit celého světa. Můj bývalý profesor v Lundu nedodržoval švédské předpisy o výzkumných zakázkách a byl jen zbaven vedení katedry a dostal se pod ekonomickou kuratelu. Přijali ho na Queen Mary College, University of London.
Pokud se podaří díky Olomouci a díky tomu, že u nás je spousta opravdu dobrých a poctivých vědců, vyčistit alespo%n českou vědu, budu mimořádně šťastný. Ostatní ať si, s dovolením, políbí šos. Ostatně pár olomouckých píků je legrace. Proti tomu, že se na základě nedůsledných aanlýz i lživých argumentů na Šumavě kultivuje kůrovec a nechal se zničit prakticky všechny české lesy...
Ad 8:48 vyčistit alespoň českou vědu
Byla by to dobrá ironie. Češi, co dali světu pojem tunel, teď vytvořili a mají nejlepší systém na odhalování podvodů ve vědě. Farmaceutické (a další) firmy jásají a granty se jen hrnou.
A k zde zmíněnému dobrému "samočištění" ve vědě. Pokud je excelentní podvodník zvažován na Nobelovu cenu [1] a na podvod se přijde naprostou náhodou... Tak mi odpusťte, ale v samočištění už nevěřím. To jsou nejvyšší patra vědy, jak asi vypadají nižší?
[1] K odhalení excelentního podvodníka ze světa nanomateriálů J. H. Schöna (v době největší slávy údajně zvažován jako možný kandidát Nobelovy ceny) vedl prostý fakt, že veden jistotou své „geniality“ při fabrikaci experimentálních dat použil do dvou článků na poněkud odlišná témata identický graf.
https://www.dzurnal.cz/index.php/2019/12/10/pouci-se-univerzity-z-jednoho-z-nejvetsich-vedeckych-podvodu/
To jako myslíte že Češi tu metodu vytahování peněz z firem vymysleli? Nebuďte legrační, jen o ní nejvíc kecali. V USA se vykradly řádově větší částky, Jean-Claude Juncker zavedl daňové podvody do lucemburského právního systému a zato se stal předsedou EK. Teď máme Uršulu která vytahala z německé armády peníze na poradce a pak "náhoduou" vymazala data. Kdoví co se chystá...
A v tom to je, když se u nás falšujií data, tak o tom kdekdo kecá a u mnohé excelence se Freudovsky prokecnou, že je taky bota tlačí. Navíc naše vysoké školy nevychovávají lidi do vysokých řídících funkcí ale přinejlepším do firemního vývoje. Oni vědí co jsou porimární data a jak to vlastně všechno funguje. O tom byl ten rozpor mezi Trattnigem a Szomolányim.
Stačí jen říci, že naše věda je tu aby studenzi byli co nejlepší. Že je komise pro udělování Nobelových cen poněkud "méně kvalifikovaná" dokázal prof. Kroupa z MFF UK.
Dalibor Štys
8.48:
Prosím kůrovce sem netahejte, tam nejde o rozhodnutí na bázi přírodních věd, ale politicko-filosofické: Má smysl mít smrkové monokultury všude tam, kam je natahal člověk aby si vyrobil továrny na dřevo a nebo jen v místech kde jsou pro to opravdu vhodné podmínky a smrk tam roste i přirozeně? Tj. ještě obecněji: Co je společensky potřebnější: rozsáhlé továrny na dřevo nebo lesy přispívající ke stabilitě krajiny (včetně vodního režimu atd.). I na vlastní Šumavě je to opět filosofická otázka: Máme nechat přírodu ať si vytvoří novou rovnováhu (aspoň na %tuelně zanedbatelném území ČR) nebo musí člověk uměle udržovat na 100% plochy ČR stav, jak si ho představuje on (nebo část lidí)?
Ale nechci aby se tu o tom diskutovalo, sem to nepatří, takže se omlouvám i za tento svůj vstup.
Ad 9:15 Malá, pouze částečně související poznámka o pojmu tunel z anglické wiki. Aspoň na něco můžeme být hrdí. :-)
The word 'tunneling' was probably first used in this way in the Czech Republic (tunelování in Czech, tunelář for the person committing fraud) during the first half of the 1990s, when several large, previously privatised banks and factories unexpectedly went bankrupt.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tunneling_(fraud)
Dalibor Štys 7:23
Spektra nejsou superpřečištěná. Spektra jsou vygenerovaná softwarem a přidán náhodný šum
To Anonymní 9:15
Jo a ty monokultury tady byly 400 let a teď najednou nejsou udržitelné, svedeme to na klima... V tzv. "nových pralesích" na Šumavě zahynuly i ty 300 leté smrky jejichž rozmnožením se bezzásahový režim původně zaváděl...
O lžích okolo šíření kůrovce např. Natural Resources Canada zde https://www.nrcan.gc.ca/our-natural-resources/forests-forestry/wildland-fires-insects-disturban/top-forest-insects-diseases-cana/mountain-pine-beetle/13381 .
Ono prostě není možné oddělovat jedny vědecké manipulace od jiných. Proto se někteří excelenti zastávají jiných excelentů. Tlačí je boty.
Dalibor Štys
Ad anynomní 7:23
Spektra mají jistý vztah k původně naměřeným. Stejně jako obrázek na mobilním telefonu k původnímu signálu zachycenému čipem. Nebo digitální obrázek z mikroskopu k původnímu elektrickému signálu nebo tomogram k původním datům z detektoru.
Jen u jednoduchých spekter na takové zacházení nejsme ještě připraveni. Nová doby si žádá nové činy.
Dalibor Štys
D. Štys:
Nesouhlasím s kontextem Vašeho vyjádření, ale nechci zde o tom diskutovat, nepatří to sem.
To Anonymní 9:45
Co přesně tím kontextem myslíte. Že na National Resources Canada lžou? Nebo že ty 300 leté smrky, které se měly šířit, nezahynuly? Poškodí to přinejmenším ještě moje pravnuky, to je málo?
Záměrná lež motivovaná zvýšením popularity ke východiskem vědecké kultury 21. století. Kdo chce s vlky žíti musí s nimi výti, říkávala prababička.
Dalibor Štys
O motivech všech stran nemá smysl vést debatu, důležitější jsou tvrzení, jejich shoda s realitou a činy.
Nejlepší věc, co mohla postihnout vědu celosvětově, by právě byla Nobelova cena pro podvodníka Schöna. Mohla to být tehdy otázka dvou, tří let. Ale naneštěstí si jistá Lydije všimla, že dvě spektra při různých teplotách měla stejný šum. Podvodník Schön ty svoje podvody ve finiši neodpovědně odflákl, a přidával ku smyšleným křivkám stejný šum. Jakoby nemoh od jednoho šumu generovat lehce náhodný další. Ale kdyby toho Nobela dostal, tak by se nakonec ukázalo, jak je všechno formální, recenzní řízení, různé panely, pomíjení hlasů kritiků, nakonec i ta zavádějící pseudo-scientometrie. Nuže škoda, nestalo se. Věda by na tom celosvětově dnes byla lépe. Ale zbořilovci nakonec taky mohou dojet zrovna na šumech. Držme palce.
Ad 10:23 Nejlepší věc, co mohla postihnout vědu celosvětově, by právě byla Nobelova cena pro podvodníka
Třeba se to už stalo, jenom se o tom úplně pravdivě nemluví. :-)
Není to ostuda, ale odvaha. Nobelistka stáhla kvůli chybě vědecký článek
https://www.idnes.cz/technet/veda/frances-arnold-clanek-retrakce.A200108_134531_veda_pka
D. Štys (10,05):
Nesdílím to jak dáváte ty záležitosti do souvislostí a nesdílím Vaše přesvědčení, že "Poškodí to přinejmenším ještě moje pravnuky, to je málo?" To poslední je čistě Váš subjektivní dojem pramenící z Vašeho předsudku, že to má vypadat jak Vy si to představujete. Může to tak být a nemusí. Příroda takto "neuvažuje", ta má své rovnováhy na základě svých zákonitostí, k nějaké přirozené (odvozeno od "příroda") rovnováze by se opět dobrala. Vnukové to mohou vidět zcela jinak než Vy. Právě proto to je o politice a filosofii, ne o přírodní vědě.
re 10:29
To je trochu jiny pripad. F. Arnold dostala Nobelovku naprosto opravnene za vyvoj engineered enzymu, ktaralyzujicich reakce, ktere se v prirode nevyskytuji. Jejich enzymy funguji a pejpry, za ktere cenu dostala, jsou v poradku. V jednom recentnim pejpru (po ziskani te NC) zjistila, ze to nefunguje uplna tak, jak bylo uvedeno v clanku a ze v laboratornim deniku cinskeho postdoka chybi nektere experimenty a raw data, takze ten clanek bez dlouhych cavyku a vymluv okamzite retrahovala (coz mel presne udelat Zboril a byl by z toho venku). Bylo to pochybeni toho postdoka, FA uznala svoji chybu, ze nemela dost casu po nem vse zkontrolovat (ono po NC travi vetsinu casu v letadle preletanim z konference na konferenci) a vyresila to spravne.
Ad 27. února 2020 23:15:
http://www.bbc.co.uk/czech/interview/story/2005/04/050422_grygar.shtml
Termín "blátivé" myšlení se myslím perfektně hodí na některé diskutující. J. Grygar by měl na UP nekonečné možnosti studia tohoto fenoménu. Samozřejmě na UP se to používá jako efektivní metoda propagandy: nezasvěcení (a nebo méně inteligentní) jsou tím obvykle zmateni a to je ten hlavní smysl takového debatování.
UPOL PR team nejsou žádný ořezávátka:
Na oficiálním webu univerzity se memorandum neobjevilo nikdy[2]. Emeritní rektoři byli současným vedením odstavení do karantény, protože se asi nakazili nebezpečným bacilem.
https://www.dzurnal.cz/index.php/2020/02/27/emeritni-rektori-v-karantene-aneb-proc-je-dobre-miti-dzurnal/
UPOL se nenecháme pozvracet (opravuji: rozvracet).
Ad anonymní 10:42
Pokud jde o druhové složení krajiny a vůbec péči o ní se asi v názoru nelišíme. Ale mohlo se to udělat bud´se zdravým rozumem nebo úplně blbě. Asi nejlepší způsob jak zachovat původní genofond je vyhubit ty původní stromy, žejo. :-( Vyhubení původního genofoncu ohrožuje ty moje pravnuky. Možná i víc generací, protože ty nové stromy se zas o několik generací budou muset přizpůsobovat.
Kdyby se celá věc dělala normálně lesnickým způsobem, tak, jelikož smrkový les roste asi 100 let, máme dnes po 25 letech 25% lesa v požadované druhové skladbě. Takhle nemáme les žádný a co zasadíme, uschne. Jenže v odborné komunitě publikujících se to považuje za správný postup. Klasické excelentní uvažování.
Dalibor Štys
"UPOL se nenecháme pozvracet"
Jenže to nebude snadné, čím dál většímu množství lidí je tam z toho už na zvracení (jak moc to tam připomíná normalizační praktiky)
Ad D. Štys:
Motto: "Kdo chvíli stál, už stojí opodál"
Každá změna klimatu sebou vždy nesla změny v genofondech organismů a v jejich zastoupení v biocenózách. Bude to tak i nyní, ať s tím budete souhlasit nebo ne...
Kdysi byla na Pálavě kleč a na Šumavě zmrzlá holina a jednou to tak možná bude zas. Pokud chcete konzervovat Vaši představu Šumavy, nezbývá než vzít prapor a jít demonstrovat za Gretu. Ale vlastně proč ne?
Ad 10:52 F. Arnold
Děkuji za vysvětlení a omlouvám se za "spikleneckou teorii" (míněna ovšem s nadsázkou). Jsem rád, že zatím tak daleko věda ještě nedospěla. Tyto tři body mi jenom připadaly podezřelé:
1) Obor chemie + biologie (v obou se podvádí dost), Nobelova cena za chemii.
2) Vědecké podvody začínají nějakým odhaleným "omylem".
3) Oficiální vysvětlení mi připadalo nějaké divné a nepochopitelné. [1]
[1] Autoři zpětně zjistili, že v poznámkách jednoho z autorů byly údaje o těchto a dalších současně prováděných experimentech, které se do výsledné studie nedostaly. Právě tyto chybějící údaje mohly přispět k tomu, že výsledky po Arnoldové skupině nedokázal nikdo další zopakovat.
https://www.idnes.cz/technet/veda/frances-arnold-clanek-retrakce.A200108_134531_veda_pka
Pane Štysi,
lesníci to zavedením smrkových porostů tam kam nepatří kdysi podělali podobně jako jiní to podělali zavedením scientometrie do vědy. Katastrofální důsledky se obvykle ale dostavují se zpožděním, chybné memy však i potom ještě dlouho přetrvávají, protože emoce (předsudky) jsou silnější než racio (mezi lesníky i mezi vědci)...
Kecy. U nás v Novohradských horách mimo jiné existuje od roku 1838 Žofínský prales a ten ukazuje více-méně původní složení podrobené minimální péči. Udržitelně přes klimatické změny nahoru dolů po celou tu dobu. A že byly. Pak tu byl nějaký pan ing. Švarc, který už od 70. let pomaličku měnil druhové složení jak mu lesní plány dovolily.
Stačilo změnit lesní plány a už 25 let bychom se vraceli k tomu co ti "lesníci" kdysi "podělali". Ony totiž za Marie Terezie byly lesy ve špatném stavu a bylo je třeba rychle obnovit. To je to, co jsem chtěl říci, vy zarytci. Už jsme mohli mít 25% lesa v druhové skladbě odolné změnám do tepla i do chladu. Teď nemáme nic, co máme, spláchne první povodeň. Jestli si nevzpomínáte, poslední byla 2013.
Jeden větší excelent než druhý...
re 11,15
V chemii se podvadi prave velmi malo, protoze se na to snadno prijde a nakonec se na to vzdycky prijde. Krome nanoscience (kde se analyticke metody teprve vyvijeji a nejsou zatim uplne vzdycky prukazne), jsou v "klasicke" anorganicke a organicke chemii uz spektralni, analyticke a krystalograficke metody tak vyvinute, ze k chybnemu urceni struktury latek uz temer nedochazi. Nejvetsi nedavny podvod v organice (Prof. Sames a jeho doktorandka Sezen na Columbii) se tykal toho, ze novymi reakcemi pripravovala zname a dobre charakterizovane latky a ta doktorandka si vymyslela vysoke vytezky (prestoze ty latky vznikaly jen jako minoritni produkty). Publikovali nekolik podvodnych praci v JACS a prislo se na to za cca 2-3 roky, kdyz to po nich jine laborky nedokazaly zreprodukovat. Pak Sames vse retrahoval a prestoze ty podvody sam nenaridil a nevedel o tom, tak dostal na 5 let ban na fed funding a horko tezko se udrzel na universite. Sezen sebrali PhD titul, ale pak si delala novy PhD nekde v Nemecku...
Biologie je v tomto mnohem "mekci" veda, kde spousta experimentu nekdy vyjde a nekdy nevyjde a nevi se poradne proc - takze pri podvodu se na to autori pak casto vymlouvaji. F. Arnold ale dela biochemii - ty enzymy plne charanterizuje a pouzivaji je i jine laborky a nektere jsou tusim aplikovany i v prumyslu. Takze jeji veci (s vyjimkou toho retrahovaneho pejpru) opravdu funguji.
Práve proto by se chemie ale ani biologie neměla bránit nezávslému zopakování, byť třeba na místě, protože jak v biologii, tak v těch nano-vědách, problém jsou většinou stopové příměsi. I proteiny krystalizují jinak v USA nebo v Polsku, jak kdysi na přednášce ukazoval Marius Jaskolski.
Takže doufám, že Zbořilovci budou muset svolit k tomu, že nekdo přijde k nim do laboratoře a tam nezávisle vzorky připraví a přeměří.
Dalibor Štys
Grafomanie pana Štyse je úděsná. Nemohl by si své problémy řešit na uličním výboru CSSD ?
28. února 2020 12:05 blbost. Prakticky každý druhý článek organické chemie (spec. china/indie) jsou nesmysly , výtěžkům pak nevěří nikdo už skoro nikomu.
V anorganice je to obdobné v případě biomateriálů (správná pasáž buněk, správný typ buněk, publikované selektivní výsledky atp.). Jestli se podvádí ohledně katalýzy nebo syntézy anorganiky opravdu nevím, ale vzhledem k tomu, že znám týmy biomateriálů, kterým vychází toxická množství jako bio, nedělám si iluze, že by nepodváděly i při syntéze nebo katalýze, zvlášť pokud je to dnes marginální obor a pokusy nikdo netestuje.
re 12,23
nemate pravdu - drtiva vetsina publikovanych organickych reakci funguje - pravda ne vzdy v deklarovanem vytezku (ale ten byva zavisly i na drobnych nuancich pokusu a treba velikosti navazek apod.). I zurnaly jsou cim dal prisnejsi - ted uz JOC a OL vyzaduji uplne i primarni data (FIDy z NMR), takze prostor pro pripadne manipulace se zmensuje.
11.55:
Jasně, lesník a Žofínský prales přečká všechny klimatické změny, byl tam už za dinosaurů a už dinolesník Puňťa dělal lesnické plány...
A teď vážněji: Některé typy nelesní vegetace (i ty, které zarůstají holiny po těžbě smrku) zadrží vodu (i půdu) líp než smrkové monokultury (ale samozřejmě s nimi nejde kšeftovat jako to dělají lesníci se dřevem...). Řada nelesních biocenóz je druhově mnohem bohatších než smrkové lesy a pro stabilitu krajiny efektivnějších. Příroda (a krajina) opravdu není jen les. Před příchodem člověka tu byl daleko větší podíl lesů, ale menší celková přírodní diverzita biocenóz i organismů. Lesník ale vidí jen les. A pro les nevidí přírodu. A proto je lepší když o přírodě diskutují přírodovědci. A na základě toho se pak společnost POLITICKY rozhodne co vlastně chce.
Když lesník poučuje přírodovědce o přírodních zákonitostech, má to podobné důsledky jako když chemik poučuje matematika o matematice. Viz olomoucká kauza abychom se konečně vrátili k tématu.
re Stys
Chemie se nijak zasadne nebrani reprodukovani pokusu - ja jako chemik jsem vzdycky rad, kdyz nase publikovane reakce nekdo zopakuje a cituje. Parkrat mi nekdo psal, ze nemuze zopakovat nas pokus, ale vzdycky jsme prisli na to, kde udelali chybu a nakonec jim to fungovalo. Nicmene je opravdu nesmyslny vas navrh, ze by se plosne vsechny publikace overovaly v nezavisle laboratori - to proste neni mozne ani kapacitne, financne ani organizacne. Funguje to tak, ze pokud je ten pripadny podvod nebo nefungujici vec nejaka marginalni blbost, ktera nikoho nezajima a neni dulezita, tak to zapadne a nic se vlastne nestane. Pokud je to potencialne uzitecna a dulezita vec, tak to urcite brzy zkusi v dalsich laborkach a pokud to nefunguje tak nejdriv kontaktuji autory a pokud se to nepodari ani pak (a tech neuspesnych reprodukci zacne pribyvat), tak vetsinou nasleduje komunikace s reakci zurnalu, vysetrovani a retrakce. Myslim, ze timto to samocisteni (aspon pro chemii) je dostatecne.
re 12,23 : z NMR se poznají výtěžky anebo jde o "flekařinu" a to už nemluvím o prosakování peaků atp. ? Myslím, že kolega má pravdu s tou organikou, i já se spíš divím, když něco funguje.
Před lety snad Nature psal, že v případě biomedicíny je cca 40% odpublikovaných výsledků nezopakovatelných a investoři firem chtěli žalovat univerzity za to, že jejich výsledky, které odkoupily, jsou blábol.
to 28. února 2020 12:41
souhlas. Důležité výsledky se opakují a projdou selekcí, většina článků je k ničemu již z podstaty (pouhá modifikace předchozího (často vlastního) plku
Ad Funguje to tak, ze pokud je ten pripadny podvod nebo nefungujici vec nejaka marginalni blbost, ktera nikoho nezajima a neni dulezita, tak to zapadne a nic se vlastne nestane.
- Zapláče pouze daňový poplatník, protože "excelentní" tým dostane za takový výstup v excelentním časopise peníze na produkci dalších podobných podvodných marginálních blbostí.
Ad většina článků je k ničemu již z podstaty (pouhá modifikace předchozího (často vlastního) plku
- Proč tedy vycházejí a umožňují financování podle "článkového vědeckého výkonu", jak je vysvětleno výše?
ty marginalni blbosti nebyvaji v excelentnich casopisech a i z tech marginalnich blbosti je drtiva vetsina spravne - tady se bavime o clancich, ktere jsou spatne - at uz honest mistake nebo podvod - je jich velmi male procento a a z toho jeste vetsina marginalni blbost, takze ta skoda (ani financni) neni velka
Ad 13:22
Ať se vrátíme k tématu:
1) Zbořil už tu finanční škodu předvedl, ne?
2) Žádná "reproducibility crisis" tedy v chemii není a týká se pouze ostatních "měkčích" oborů?
re 13:22
1) v pripade JACS ano, v pripade NatComm uvidime jak dopadne to nezavisle reprodukovani
2) v chemii bych reprodukcni krizi nevidel (jsou to jednotlive clanky a je jich malo) - v biologii to inherentne vzdycky bylo a jeste dlouho bude, protoze to tak proste je - stejna bunecna linie se bude za nekolik tydnu chovat v nejakem experimentu trochu jinak a metody charakterizace nejsou tak dokonale jako v chemii - proto je tam vic omylu i vic podvodu - ale i tak se ten obor posouva dopredu a svoje omyly opravuje - ale ta biologie je proste tak komplexni, ze i pri soucasnem stavu poznani toho vime strasne malo a jeste mene tomu rozumime (o to je to zajimavejsi to dal studovat)
No a ještě se zdá, že podobný problém jako v Nat Comm (Mossbauerova spektra vygenerovaná na počítači) má dalších šest nebo sedm "Zbořilových" prací
zatim jsem k tomu nezaznamenal zadny dukaz krome nevydani raw dat
To Anonymní 12:33
Pokud je vám experiment a pozorování jedno, nemusíte se tady bavit o vymazaných peacích.
Holiny zarůstají možná na některých místech Šumavy kde hodně prší. Jinde se neví, protože v tak hrozném stavu byly lesy naposled za Marie Terezie pokud vůbec. Od té doby jsme 2,5 generace lesa. Nekdy před 60 lety byl čas se zamyslet co dál se zachránenou krajinou což lidi taky dělali.
Potíž byla v tom, že po roce 1989 excelentní přírodovědci měli po postdoku tři články v lepších časopisech a začali POLITICKY říkat lesníkům co jsou za blbce. A z druhé strany se POLITICKY, když chcete, rozhodlo, že lesní závody nebudou mít vlastní provoz a ten se zprivatizoval. Momentálně nikdo nechce nést reálnou zodpovednost za průšvih který tím způsobili a tak oblbují své kamarády a ti se pak na webu vztekají. Největší šumavský ekolog je matematik specializovaný na populace orchidejí a nejvetší šumavský hydrolog je chemik, který náhodu pracoval na české geologické službě.
Tuhle debatu jsem vyvolal záměrně, protože souvisí se schopností se kriticky podívat na problematiku pozorování a experimentu.
Dalibor Štys
Ad anonymní 12:41
244 marginálních blbců nepřišlo na to, že se jedná o reakci se šťavelanem. Kdyby se to jednou ověřilo, bylo by po problému.
Nejvíc problémů, skutečných podvodů, je v biochemii. Ovšem biochemie je základ evidence-based medicine což trochu děsí.
V biologii je problém v tom, že její statistika je mnohem složitější než třeba u fyziky, ale biologové to ani netuší. V biologii by melo být mnohem méně článků než ve fyzice ale je jich mnohem víc.
A jsme zpátky u toho problému: Jak chcete napravit celý svět?
Dalibor Štys
Zdá se, že zde v diskusi dominuje jakýsi Brouk Pytlík...
treba je ten stavelan opravdu enkapsulovany a tem 244 blbcum to vyslo spravne (on to jiste kazdy, kdo to citoval neopakoval, ale nekteri z nich urcite ano)
Jako Brouk Pytlík diskutuji tři věci: Zpracování signálu a voda v krajině. Tou první se zabývám dlouhodobě intenzivně, tou druhou ne tak intezivně ale zato déle a jsem český zástupce v misi Healthy Oceans, Seas, Coastal and Inland Waters. Třetí věcí je organizace vysokých škol a financování výzkumu.
Pokud je šťavelan enkapsulovaný pak data v disertaci Čeňka Gregora jsou nepravdivá......
Dalibor Štys
treba jsou nepravdiva - nikdo to po nem nezkousel reprodukovat - naopak Otyepka tvrdi, ze ten JACS paper reprodukoval a prokazal, ze ten stavelan je jen uvnitr - ja to nechci nijak soudit, protoze je to mimo muj obor - ale ono to nemusi byt tak jednoznacne, kde je ta pravda. Jedine co je jasne je, ze ten obrazek byl manipulovan a clanek musel byt retrahovan. Ted by Zborilovci meli tu studii zopakovat a opubikovat, jak je to spravne.
Ad D. Štys:
Co "voda v krajině" a "diskování" místo hluboké orby?
To tu ještě na blogu o chemii nebylo... :)
Tak proč to nezopakují s někým odjinuď v laboratoři. Už to mohli mít za sebou. A my všichni taky.
Inu, jak jsem řekl... ačkoliv mám zakázáno něco říkat dřív než předevčírem.
Dalibor Štys
PS:Že je smíšený les lepší než smrková monokultura nám četla ve třetí třídě (1971) ve vlastivědě soudružka učitelka Vacková.
17:31 to je úplná blbost, vypuštěná jen za účelem vypuštění mlhy.
V JACSu byla popisována katalytická aktivita nano oxidu železitého (trojmocné železo) připraveného ze šťavelanu železnatého (dvojmocné železo).
Dr. Gregor prokázal přítomnost šťavelanu experimentálně a přišel na ten Zbořilův podvod.
Pak experimentálně prokázal, že za efekt, který byl v JACSu popisován, může dvojmocné železo (nejen šťavelan, ale i přídavek jiných solí dvojmocného železa).
Podvodníci, tj. Otyepka a spol pak museli chtě nechtě připustit, že ve vzorku šťavelan je, ale chtěli se nějak z toho podvodu vysmeknout, tak vymysleli historku o "zapouzdření", protože jakože nenašli štavelan pomocí GC-MS (což není zrovna metoda, kterou by člověk použil na měření šťavelanu...). Taky jde ale o nanomateriál, který je tvořen velmi malými nanočásticemi, složenými z několika desítek či stovek atomů, tak bych tu enkapsulaci chtěl vidět...
28. února 2020 18:38:
To je reálný popis situace, na rozdíl od podvodníka Zbořila a jeho sloužících. A tyto informace měla ta slavná komise na stole, v Gregorově disertaci. A Hobza její jednání v zájmu svém i Zbořilově zmanipuloval.
Bylo to všechno předem domluvené šmé, tedy podvod.
a jaky by mel Hobza svuj osobni zajem na manipulaci a poskozeni Gregora ? on s tim JACS pejprem nemel nic spolecneho - stejne jako ostatni clenove komise.
RE: Hobza svuj osobni zajem na manipulaci a poskozeni Gregora
Žijete mimo - je to jedna sehraná partička.
A Hobza kryje své vlastní dřívější kousky, třeba jak potopil Pancíře a Haslingerovou.
Jakej šel, takovýho potkal. Ti dva (Hobza a Zbořil) se hledali.
Ad Anonymní 21:44
Když už se zas může psát o tom co kdo měl nebo neměl dělat v minulosti tak tady je opakovaná konkrétní rada:
Choďte na obhajoby disertací a zvláště v případě, že jsou opakované. Málokdo si dovolí veřejně manipulovat před posluchárnou plnou lidí. Ještě bych poradil psát velké disertace s kompletní metodikou - čemuž se ta Čeňka Gregora z dálky blíží - protože do článků se spousta věcí nevejde. Disertace je vesměs mnohem lépe oponovaný text než článek. Hlavně neannonymně, to je nejdůležitější.
To dokonce prospěje i když v příštích volbách neuspějete.
Dalibor Štys
"a jaky by mel Hobza svuj osobni zajem na manipulaci a poskozeni Gregora ?"
Ale notak, přece by Hobza nešel proti dalšímu hypercitovanému vědci ze svého oboru (a dalším dvěma "excelentním": O., T.; Trávníček přece pro jistotu předeslal, že "jde o lepší diplomku"), přiznáním, že jede v podvodech by přece mohl vyvolat pochybnost, že u něj samotného to může být podobně. To je pro tyhle lidi, kteří si díky scientometrii myslí, že "sedí na chemickém Olympu" mnohem snazší odstřelit "no name" doktoranda... Bylo by to přece zpochybnění teze, že ten kdo je scientometricky hypervýkonný, je i po všech stránkách hyperexcelentní, prostě "báťuška, vládce náš, slunce naše jasné a hlava pomazaná..."
Ten Podvodníkov, co z taktických důvodů chce měnit své názvy, je především jeden kontinuální dotační tunel. Kdyby na to klekl NKÚ, ministerstvo, GAČR, TAČR, finančáci, Brusel, st. zastupitelství, tak to musej zavřít.
To 9.38.
A právě proto je třeba zuby nehty neustále udržovat přesvědčení, že scientometrie dokáže poznat excelentní vědce. Protože excelentní vědci přece společnosti něco excelentního přinesou a tudíž jim nějaká ta pochybení lze tolerovat, podobně jako p. Babišovi.
A z pozice "excelentních" podobně jako Babiš mohou poučovat: "A co vy, naši kritikové, co vy jste dokázali?"
Zrušte scientometrii a může se stát, že z excelentních budou "průměrní". Teprve pak s tím může někdo hnout, protože už to patrně nebudou moct prohlašovat.
Scientometrie je v případě vědeckých manažerů (typu prof. Zbořila a mnoha jiných, i těch nepodvádějících) nesmyslná také proto, že "výkon skupiny" přenáší na "výkon jedince".
Přitom ten jedinec nemusí být s tou skupinou "navěky svázán", ale může klidně změnit pracoviště.
A všichni co podporují tohle scientometrické hodnocení se (stupidně) tváří, jakoby to ten jedinec všechno sám "dosáhl", protože nikoliv ta skupina, ale ten jedinec má konkrétní hodnoty h indexu a počtu citací na WOS.
Myslím, že téhle logice by se i bystřejší žák základní školy musel zasmát.
10.14:
A navíc pak podle těch osobních scientometrických hodnot k tomu jedinci "tečou" veřejné finance. Což je taky absurdní, ne-li přímo podvodné.
Ad 10.14:
Ono to taky současně vychází z idiotského anglosaského přesvědčení, že "manažer" je 100x důležitější (a příp. má mít i 100x větší příjem) než řadový zaměstnanec, protože bez něj by ta firma nefungovala, ale bez toho zaměstnance ano.
Přitom pravda je jiná: firma potřebuje obojí. Nebo snad lze provozovat třeba automobilku, kde pracují jen samí ekonomové/manažeři?
Celá anglosaská neoliberální ideologie je plná nesmyslů či záměrných lží sloužících na obhajobu těch co "jsou nahoře".
10.38:
Ve skutečnosti je hlavní důvod proč mají manažeři ve firmách 100x větší plat než řadoví zaměstnanci to, že je třeba aby byli loajální s majitelem proti těm zaměstnancům (jde o moderní "dráby"). A ti majitelé si díky tomu mohli přivlastňovat velkou část zisku, který je výsledkem práce zaměstnanců.
Ta krize reprodukvatelnosti má různé důvody: podvodný (jde o čistý podvod autorů), taktický (někdy to autorům vyjde, někdy ne, ale oni uvažují jen ty případy, kdy to funguje), strategický (autoři tutlají jeden detail, a zveřejní ho až když problém vytěží, takže je nemůže nikdo předběhnout), nevědomý (autoři sami se neuvědomují nějaký detail, bez kterého to fungovat nebude, a tak ho ani nehledají), atd.
ajaj - tady nejak zacina socialisticka internacionala... Vedecky vykon skupiny samozrejme stoji a pada s PI, ktery vymysli projekty a ziskava na ne penize a pak si najima doktorandy a postdoky, kteri ty projekty (pod vedenim PI) realizuji. Takze to, ze si "privlastnuje" vysledky skupiny je v poradku. Struktury skupin jsou v ruznych oborecha na ruznych ustavech trochu jine, ale vetsinou bez toho PI by skupina nefungovala, zatimco PI si muze (pokud ma granty) najmout jine postdoky a projekt bude pokracovat. Na UOCHB treba odchodem vedouciho skupina automaticky zanika a rozpousti se a v mezinarodnim konkurzu se vybere novy vedouci, ktery si zalozi vlastni skupinu.
"ajaj - tady nejak zacina socialisticka internacionala... "
Nikoliv, tady se to píše jak to je a nikoliv jak to někteří chtějí vidět protože jim to vidění vyhovuje. Výše uvedené je typický znak propagandy (k danému tématu irelevantní).
Ani další uvedený text nevyvrátil co bylo napsáno, pouze se snaží to zamlžit.
Kdepak - nekolik prispevku relativizovalo prinos PI k vykonu skupiny (ze by jako skupina delala stejnou vedu i bez sefa) - to je uplna pitomost. Nejdulezitejsi jsou ty napady, ziskani penez a zorganizovani skupiny, aby ty projekty vyresila - to del PI a ma za to opravnene vetsinu kreditu. Jestli Zboril ale delal takovehoto PI, nebo byl jen supersefem, ktery ty skutecne PI (kteri ty veci vymysleli) jen vysaval - to netusim. Rekl bych ale, ze aspon castecne ty napady yly fakt jeho a vetsinu penez taky ziskal on.
15.25:
Ale nikdo tady netvrdil, že "ze by jako skupina delala stejnou vedu i bez sefa", bylo zde psáno, že pro "firmy" jsou důležití šéfové i pracovníci, ani bez jedněch ty firmy nemohou (dobře) fungovat. Prostě se tomu říká "dělba práce", jenže tomu neodpovídá "dělba zisku" a to zde bylo kritizováno.
Jenze v te vede ten "zisk" tech doktorandu a postdoku je to, ze se vyuci a nauci delat vedu a vyzkum - pak jdou dal a bud se sami stanou PI nebo jdou do prumyslu a tam ty znalosti zuroci. Dobri studenti a postdoci jsou pro vedu naprosto klicovi - ale delaji na napadech a projektech PIs a tim jim nechaji vetsinu kreditu (za to vyuceni). Pokud dela u dobreho PI, tak uz jen to, ze ma v CV jeho jmeno a ma od nej doporuceni mu dale otvira dalsi dvere a dobry PI (ne otrokar) se snazi podporit kariery svych absolventu, protoze je to nejlepsi reklama pro dalsi studenty a zaroven dobre jmeno te skupiny usnadnuje tem dalsim absolventum ziskavani pozic, stipendii atd. win-win
Kde je pak místo pro "senior scientist", který nechce nic a nikoho vést a chce jenom dělat vědu na vyšší úrovni? Analogie senior vývojáře v IT... Nic takového ve vědě neexistuje? Takže věda se skládá pouze ze zkušených vedoucích "otrokářů" a nezkušených "otroků" na vyučení? Pokud předchozí věta neplatí, tak to žádná win-win strategie není. :-)
Senior scientists ale ne-PI v akademickem prostredi ubyvaji (na zapade jich je hodne malo s vyjimkou Francie, kde jich je napak moc). Zalezi na PI a skupine, zda si muzou nejake dovolit zaplatit - ale jinak obvykle plati to same jako pro postoky (akorat jsou permanent).
16:05:
O čem to hovoříte? Jaké win win?
V momentu kdy ten "PI" skupinu, se kterou se dobral svých osobních (nikoliv skupinových!) vysokých hodnot na WOS, opustí, získává (nezaslouženě) výhody jen on, případně nová skupina, kterou si sestaví. Původní skupina může být klidně třeba "rozprášena". Protože hodnoty z WOS, na kterých se podílela celá první skupina, připadnou jemu a/nebo jiné skupině.
Tj. jakoby ve fotbalu body za vítězství v zápasech byly připisovány jen kapitánovi mužstva. A v momentu kdy by přešel k jinému mužstvu, tak ty body by šly jen za ním a nikoliv za tím mužstvem. To by byla fakt úžasná "fair play" hra, že?
Takhle to funguje vsude na svete. Veda neni fotbal a rozhoduji napady. Jak uz jsem psal vyse - pro ty doktorandy a postdoky je ten zisk hlavne v tom vyuceni a ve vyuziti kreditu skupiny a PI v dalsi kariere.
16.44:
To že to tak funguje (především) v anglosaském světě a ve světě, který se po něm opičí, to ještě není důkaz toho, že to je správně.
Právě scientometrie dělá z vědy fotbal, ale fotbal s pokřivenými (unfair) pravidly.
Na tom neni nic unfair. Kdyz ma PI napad a dostane grant, tak je celkem jedno, jestli si na to najme doktorand A a postdoka B nebo doktoranda C a postdoka D - je to porad napad a projekt toho PI.
17.08:
No když věříte, že tohle není unfair, tak to jsme v oblasti víry a tam jsou další argumenty samozřejmě zbytečné.
16:44, 17:08
PI má grant, ale chybí ty nápady, tak najímá lidi, kteří je mají (a třeba se bojí těch velkých peněz).
a na co ma ten grant, kdyz chybi napady ? to je velmi nepravdepodobne
"Veda neni fotbal a rozhoduji napady."
tohle je právě to zkreslené vidění situace, bez práce (A) by ty nápady (B) byly k ničemu. A stejně tak bez A by bylo k ničemu B.
Čili platí tu A + B = úspěch.
Vy ale tvrdíte, že pouze B = úspěch. Logicky tedy pak stačí získat grant na nápad a žádný tým není potřeba.
kredit za inovativni dum taky dostane architekt a nikoli zednik s instalaterem
tym je potreba, ale je jedno jestli je to student A nebo student B - pod vedenim PI udelaji to same - proto kredit patri PI
"kredit za inovativni dum taky dostane architekt a nikoli zednik s instalatérem"
To ještě není důkaz, že to je tak správně.
Nápad architekta je A, práce stavařů je B. Neplatí, že dům vznikne jen když bude k dispozici A.
Tohle je elementární logika.
17.45:
To co tu předvádíte, to se nazývá "elitářství". Žádné objektivní důvody pro elitářské vidění světa neexistují. Jediným důvodem je to, že tohle vidění "elitám" vyhovuje. Je to stejně hloupé jako tvrdit, že důležitá je pouze včelí královna a zbytek včelstva nikoliv. Nebo, že důležitý je jen mozek člověka a ostatní orgány nikoliv.
17:38
je to přesně naopak. Grant může PI lze získat velmi jednoduše - namlží se současný stav znalostí, obecně se nastíní, kde by mohlo být řešení a nalže se, kolik z toho bude slávy a scientometrických výstupů.
jinak:
https://www.facebook.com/rcptmcz/photos/a.853406398110486/2868940013223771/?type=3&theate¨
vs. https://www.lidovky.cz/domov/celych-18-mesicu-jak-sel-cas-s-davidem-rathem.A131111_145026_lide_ape
Za minulého režimu se tvrdilo, že důležití jsou "pracující", nikoliv inteligence. Teď je módní tvrdit, že to je naopak.
Co kdyby už se konečně tvrdilo to, co je evidentně pravda, tj., že důležití jsou všichni. Nebo se náš druh jmenuje Homo sapiens omylem a důležitější než realita je víra v nesmysly?
proletari vsech zemi - vylizte mi pr...
Je mi lito, ale pan Anonymni, ktery tady haji zasadni dulezitost PI, ma pravdu.
Samozrejme, ze i ti ostatni clenove tymu jsou duleziti; ostatne byt 1. autorem je take velmi prestizni (o proto se toto misto se casto hvezdickou deli 2 a nekdy i 3 lide).
Diky tomu, ze PI vymysli dobre tema, dobre napise grantovou prihlasku, je schopen zorganizovat dobry tym (a dobre jej vede), zorganizuje spoluprace s jinymi tymy, a nakonec dobre sepise clanek a vybojuje zapas s recenzenty, prospiva (i scientometricky!) tem clenum tymu (z nichz nekteri jen "pricmrndavali").
To srovnani s architektem vs. zedniky a instalatery (viz 17:44) je docela trefne.
Je ovsem pravda, ze tech 50 clanku za rok je uz trochu moc... Ale 10 muze byt zcela OK (a 10 dalsich, kde ten PI je nekde uprostred za spoluprace s nekym jinym).
Funguje to tak vsude a neni treba se nad tim pohorsovat.
18.20:
Elitáři všech zemí - zkuste myslet hlavou a ne pr… (nebo tu hlavu už máte úplně vylízanou?)
Je mi líto, ale pan Hořejší, který tady hájí pana anonymního, nemá pravdu (přesněji nemá objektivní pravdu).
Platí-li, že A (šéf) + B (tým) = C (smysluplný výsledek), pak může platit, že A = C nebo že B = C pouze za předpokladu, že B nebo A bude rovno nule. Tj. buď žádný šéf nebo žádný tým. Může ale něco smysluplného tvořit samotný šéf bez týmu nebo samotný tým bez šéfa?
Všechny ty ostatní řeči jsou buď jen pokřivené elitářské vidění reality nebo neplatí logika.
"To srovnani s architektem vs. zedniky a instalatery (viz 17:44) je docela trefne."
Pro Vás je možná "trefné" protože se "trefilo" do Vašeho elitářského vnímání světa. Objektivně pravdivé ale není. Nelze objektivně dokázat, že důležitější je architekt než stavbaři. Naopak lze dokázat, že to tak není: Ani bez jedněch by dům nevznikl. Je to stejně nesmyslné jako tvrdit, že důležitá je pro vznik organismu jen DNA, ale proteiny ne.
Ad 18:51:
Mel byste pravdu, pokud bych skutecne tvrdil, ze se sef obejde bez tymu. Ja ovsem tvrdim pravy opak ("Samozrejme, ze i ti ostatni clenove tymu jsou duleziti; ostatne byt 1. autorem je take velmi prestizni...").
Ad V. Hořejší:
No jo, ale když se tedy šéf neobejde bez týmu, tak proč není za úspěch scientometricky hodnocen stejně i ten tým?
Ale to se pořád točí dokola, co už tu bylo napsáno, jen to bohužel lidé z elitářskými "předsudky" nedokáží vnímat.
Objektivně platí, že stejně důležitý je šéf i tým, jenže scientometrie neporovnatelně víc oceňuje šéfa. Takže pravdu má pan Štys když tvrdí, že to je "rugby" (čili hra s problematickými pravidly).
Jediný, kdo ve Vídni naměřil dobře data, byl Cosmin Popovici, technik firmy Tissue Gnostics, inženýr z techniky v Sibiu.
Největší štěstí pro laboratoř i PI je geniální doktorand. Další důležitý člověk je chytrý kandidát na docenturu. Dobrého technika většinou za ty peníze neseženete. Ostatní jsou do počtu: průměrní táhnoucí se doktorandi, postdoci jsou-li jací, ostatní vědci dávno po věku kandidáta na docenta. Ale potřebujete je kvůli obsazováni pozic na grantech, výuce, čerpání RVO.
Dalibor Štys
Sef se neobejde bez tymu, ale kdyz stejny sef bude mit jiny tym, tak nejspis udela uplne stejnou vedu. Kdyz ale stejny tym bude mit jineho sefa, tak udela uplne jinou vedu. Proto logicky vetsi cast kreditu jde za PI. Samozrejme (jak spravne pise VH) i ten student jako prvni autor pejpru ma velkou cast kreditu (i kdyz jineho typu nez ten PI). Jinak opravdu neni mozne dostat grant bez dobrych napadu, takze sehnat penize proste musi byt a je uloha PI.
to platí jen do jisté míry, vezměte si, jak Zbořil vykládá, že jsou jeho projekty ohrožené kvůli odchodu J. Tučka...
Ad Anonymní 20:00
Šéf většího týmu většinou neví, co se v laboratoři děje. Říkali to i o tom slavném Michlovi z Colorada. Pak používá "asertivní" metody a slabší povahy a Asiati mu neříkají pravdu.
Z toho pak vznikají aféry o nichž píše forbetterscience. Nebo se o nich nikdo nedoslechne, protože všichni by z toho měli problémy. Jako když v biotechnologické firmě neusychají některí druhy parazitů.
Dalibor Štys
Dobry sef vetsiho tymu vi vsechno, co se v laboratori deje. Michl zije uplne v jine dimenzi a vetsinu casu travi v letadle, takze toho nepocitam...
Dobrý šéf týmu do 10 lidí.
DS
znam dobre sefy i s 30 lidmi - tohle se neda arbitrarne urcit. Dobry sef ale netravi vetsinu zivota v letadle...
Ty scientometrické předsudky jsou stejně legrační jako rasistické předsudky, není divu, že anglosaský svět jimi zase trpí nejvíc (a např. skandinávský málo).
Tak jako donedávna "bílý muž" věděl vždy všechno líp než ostatní členové společnosti, tak i scientometricky výkonný šéf má vždy pravdu. Ani jedno nemá oporu v realitě.
Pamatuji, že mi kolega poslal odkaz na případ v Německu, kde byl vědec propuštěn kvůli špatným scientometrickým výsledkům. Dal to k soudu a vyhrál, protože soudce dospěl k zjištění, že "scientometrické ukazatele" nemají mnoho společného s kvalitou vědecké práce.
Tj. stačí "nemít předsudky". Také Einstein neměl předsudky, a díky tomu pochopil, že čas není absolutní. Jenže vědci bez předsudků vždy byli a zase jsou vzácné koření...
Jenže právě ti posunují lidské poznání nejvíc kupředu.
"Sef se neobejde bez tymu, ale kdyz stejny sef bude mit jiny tym, tak nejspis udela uplne stejnou vedu. Kdyz ale stejny tym bude mit jineho sefa, tak udela uplne jinou vedu."
Dokažte platnost tohoto tvrzení stejně jednoznačně jako lze dokázat tvrzení, že "bez stavařů i s nejlepším architektem nevznikne dům".
Tj. ani bez architekta, ale ani bez stavařů dům nevznikne.
Dále (obrazně řečeno): Dům může spadnout buď že ho architekt špatně navrhl nebo že ho stavbaři špatně postavili. Jenže scientometrické ukazatele si "architekt" táhne sebou i když dům jeho vinou spadne. A naopak "stavaři" jich mnoho nezískají i když jimi postavený "dům bude stát "navěky". Proto je jejich používání pro rozhodování chybné.
to je velmi snadne dokazat - o tom CO se stavi, rozhoduje architekt. Dobry stavar postavi jakykoli dum navrzeny jakymkoli architektem, ale porad ten design je architekta. Kdyz architekt navrhne dum, tak kterykoli dobry stavar ho postavi uplne stejne.
jeste jeden argument - kdyz bude blby architekt, ale dobri stavari, tak se porad budou stavet blbe domu (i kdyz dobrou technologii) - proste to jde za architektem, prestoze samozrejme ten stavar je ten, kdo to realizuje
Ad diskuze architekt vs stavaři:
Mezi architektem a stavaři existuje "přirozená rovnováha sil", určená tím, jak se dokážou dohodnout. Tj. architekt potřebuje sehnat stavaře, a stavaři potřebují architekta. Je zřejmé, že plat architekta bude ve výsledku vyšší, než plat stavařů. Což je v pořádku, protože to obě strany budou akceptovat. Potud vše bez problému.
Jenže scientometrické ukazatele a jejich nastavení do této záležitosti vnášejí zkreslení. A to už, dle mého názoru, problém je. Narušuje to totiž soutěž mezi architekty.
ale architekti budou soutezit mezi sebou a stavari taky mezi sebou - ja v tom problem nevidim. Rozdil od vedy je v tom, ze ve vede se stavari uci, aby se stali architekty, tatimco ve stavebnictvi jsou to odlisne profese
V zemi místní platí u cca poloviny týmů, že PI vymysli dobré tema (s aktuálním trendem alchymie, ala grafen, GO, MOFy, RTILy etc.), dobre napise grantovou prihlasku (se spoluřešiteli, jejichž zástupci sedí v panelu), má vysoký H index a dostatečný počet publikací za poslední roky (takže z hlediska panelu bude schopen zajistit dostatečný počet publikací jako měřitelný indikátor), je schopen zorganizovat dobry tym (tedy dobre jej vede k užitku svému, k požadovanému počtu impaktovaných publikací, ne vědeckému poznání), zorganizuje spoluprace s jinymi tymy (rozloží nejistoty výsledku), a nakonec (jeho doktorand/student) dobre sepise clanek a jeho (doktorand/student) vybojuje zapas s recenzenty.
A to si Vás vážím pane Hořejší a chápu, že jako každý poctivec se tím budte cítit dotčen, že ale tento popis je dlouhodobá zkušenost s místní vědeckou komunitou, která je mezi čtyřma očima potvrzena od několika panelistů (vesměs vlastně chemických). Ale jsou tady i týmy, se kterými je radost pracovat.
A kde jsou ti doktorandi, kteri dobre sepisou clanek a vybojuji zapas s recenzenty ? Rad bych na nejake takove narazil. A to se jim fakt venuju a vetsinu publikaci pisu opravdu s nima, aby se ucili... Tohle je cista utopie.
Celá diskuse je nesmyslná, protože vysoký scientometrický výsledek použitelný pro shánění financí (h index a citace) je dán spoluprací šéfa týmu a týmu (nevznikl by bez toho týmu, tj. jen u toho šéfa). Ale kvůli nesmyslně nastavenému scientometrickému systému (který ale jinak nastavit nejde) si ho přivlastní nakonec jen ten šéf týmu jako něco "dědičného", který ale není doživotně s tím týmem svázán. Prostě skupinový výsledek se ve WOSu zapíše jako individuální výsledek.
Opravdu je třeba mít hlubokou náboženskou víru ve scientometrii aby člověk neviděl ten rozpor. Pak to ale není o vědě, ale o náboženství.
Možná ale když se to tu bude trpělivě vysvětlovat, pochopí to nakonec vedle normálních lidí i šéfové týmů. Ale spíše ne, protože ti samozřejmě mají silnou motivaci to "nechápat" :)
"Dobry stavar postavi jakykoli dum navrzeny jakymkoli architektem, ale porad ten design je architekta"
To je samozřejmě nesmysl, ani nejlepší stavař nepostaví dům navržený architektem, který neumí spočítat základní parametry stavby, dát je do vztahu s materiály, atd. Takový dům by velmi pravděpodobně spadnul. Ale stavaři nejsou takoví blbci za jaké Vy je máte a do špatného projektu nepůjdou, protože by vina padla i na ně.
Opět je to o kooperaci a nikoliv o elitářském vyvyšování se jedněch nad druhé. Při stavění to ani jinak nejde, protože tam se to pozná snadno, nekvalitní nefunguje (= podvádět nejde). U současného základního výzkumu organizovaného za pomocí scientometrie ale nejde většinou poznat zda se dělá poctivě, nedbale či přímo podvodně (viz třeba jen to náhodné odhalení podvodníka Schöna a jiných nebo spousty - souhlasných - citací zjevně podvodných či mylných - retrahovaných - článků), takže tam si mohou dovolit účastníci hrát tu absurdní dětskou hru na scientometrii.
Tohle si třeba inženýři projektující a strojaři stavící kolesové rypadlo dovolit nemůžou, protože tam se to pozná hned jak ho dostaví: buď funguje nebo ne.
Ale věřte si těm svým bludům jako si svým bludům věřila většina tzv. "vzdělanců" po staletí... Není to nic nového.
Připouštím 30 lidí když se dělá práce s velkým podílem rutiny. Ale víc sotva.
Dalibor Štys
Ad Anonymní 0:20
Díky. Léta jsem myslel, že ten boj bojuji sám. Teď to "jen" dostat do hodnocení 2020+
Mimochodem, ta nezávislá kontrola není taková pitomost. Přece nedělám žádný experiment jen jednou, tak někdy v průběhu sepisování normálně pozvu k opakovanému měření kolegy z jiné laboratoře. Byla by to i jejich ostuda, kdyby se ukázal nějaký podvod, ale může se přijít na něco důležitého co celou věc jen zlepší. Do 80. let 20. století se normálně jezdilo do jiných laboratoří, nebyl internet aby se přenášely celé velké výsledky, nebyly kity ani neproniknutelné firemní softwary. Člověk se musel podívat na místě, naučit se a pak dělat doma. Opakovaným experimentem se k tomuto stavu trochu vrátíme.
Excelentní stejně nebudeme, o to žádný strach. Leda by si Oxford udělal pobočku v Horním Hrozenkově, něco jako Olomouc v Kurdistánu.
Dalibor Štys
Teze, že scientometrie dovede posoudit kvalitu vědce a teze, že distribuce veřejných financí dle scientometrických hodnot vědce zajišťuje vyšší efektivitu vědy, to jsou nanejvýš hypotézy, nepodložené jasnými důkazy. Ale přesto je budou tzv. "vzdělanci" vtloukat do hlav svých doktorandů se stejnou zpupností jako kdysi tzv. "vzdělanci" vtloukali do hlav svých žáků hypotézy, že Země je placatá nebo, že Slunce obíhá kolem ní.
Ve skutečnosti se množí stále víc důkazů nebo alespoň indicií, které tyto hypotézy vyvrací. Jednou z nich je (a.) "replikační krize", další (b.) je strmý nárust počtu prokázaných podvodů (již zde byl citován text Koukolíka z technetu) po zavedení scientometrie, dále (c.) je to jen obvykle náhodné odhalení podvodníků (čili to naznačuje, že neodhalených podvodů bude násobně víc), dále (d.) to, že existuje spousta retrahovaných článků, které byly masově (souhlasně) citovány, i to (e.), že většina autorů odmítá dodat raw data a raději budou publikovat v časopisu, kde to po nich nebudou chtít.
Je tedy značně pravděpodobné, že se efektivita (je dána poměrem mezi náklady a výnosy) vědy po aplikaci výše uvedených hypotéz do praxe zhoršila.
Naopak efektivitu experimentálního základního výzkumu by bezpochyby zvýšila povinnost poskytovat raw data a bonifikace těch vědců, kteří prokáží, že jsou jejich experimenty reprodukovatelné.
Raw data vyzaduji casopisy cim dal prisneji a SI casto mivaji stovky stran - tento trend je jednoznacne spravne. Vyssi procento retrakci je hodne dano tim, ze se na hodne tech veci prijde - ale pozor, ne vsechny retrakce jsou podvody - spousta z toho jsou honest mistake (coz se proste na hrane poznani stava). To masove zneuziti scientometrie (hlavne v Cine) vedlo k vyssimu podilu podvodu nebo proste nedostatecne podlozenych a kontrolovanych vyzkumu zejmena na institucich, ktere nemely zadnou tradici pestovani vedy (a lidi se tu etickou stranku nemely od koho naucit). Do toho pocitam i tu Olomouc - pred 20 lety se tam skoro zadna veda nedelala - pak tam par ambicioznich a schopnych lidi (typu Zborila) zjistila, ze kdyz zacnou masove produkovat pejpry, tak bude spousta penez, tak to zacali hrnout hlava nehlava ber kde ber (pry na RCPTM mel a mozna jeste ma kazdy vedec plan kolik pejpru rocne s jakym IF musi opublikovat - coz uz je skoro jako v Cine, kde jsoou placeni podle IF). Ono se to ale casem i na techto pracovistich znormalizuje.
Zbořilovco-Hobzovcům nahrál Brusel to svou vymyšleností, že EU fondy mohou jenom mimo hlavní města, a na tom se napakovali, protože prakticky neměli konkurenci. Brusel to asi myslel dobře, ale dopadlo to jako vždycky - profitovali na tom podvodníci. Pak se začala zakládat centra těsně za hranicemi sídelního města, a tím se to začalo narovnávat. Slováci měli nějakou lepší Jourovou nebo Špidlu, takže si zavčas získali pro Bratislavu výjimku.
9.54:
Ono to nebude jen v té škaredé Číně (i když připouštím, že tam to může být extrém) a v RCPTM, jak se tu snažíte sugerovat. Jinak by se v anglosaském světě nepsalo o replikační krizi, etc. (viz výše). A z hlediska výsledků (a tedy efektivity vědy) je irelevantní jestli jde o nedbalost nebo záměrný podvod, v obou případech jde o promrhané veřejné finance. Takže i systém který přehnaným soutěžením (navíc postaveným na sporných předpokladech, tj. scientometrii) ekonomicky "tlačí" vědce k nedbalosti i podvádění (viz Koukolík, technet), je chybný systém.
To "přehnané soutěžení" je dáno i tím, že podíl institucionálního financování vědy je příliš nízký.
ten honest mistake nemusi byt ani nedbalost - proste v nekterych hodne novych oblastech je uplne vsechno nove a metody se vyvijeji soucasne se zkoumanim tech jevu, takze k omylum proste dochazi a jsou soucast vyvoje
10.58:
Ano, souhlasím, s tím se musí samozřejmě počítat, ale tak je to v každé lidské činnosti a o tomto jsem výše nepsal, protože to lze nelze žádnou změnou systému vyřešit.
jiste - ale je to jeden z duvodu vyssiho vyskytu retrakci - v tomto pripade ale naprosto legitimni
Ad 29. února 2020 22:43:
Jeste musim komentovat:
"PI vymysli dobré tema (s aktuálním trendem alchymie, ala grafen, GO, MOFy, RTILy etc.)"
Ne, naprosta vetsina jsou "tradicni" temata, ktera ta skupina dela dlouhodobe.
"dobre napise grantovou prihlasku (se spoluřešiteli, jejichž zástupci sedí v panelu)"
Sedel jste nekdy v panelu GACR? Zjevne nikoli - pokud se projednava navrh se spoluresitelem, jde i zastupce teto instituce za dvere a na hodnoceni (vvcetne navrhu zahranicnich oponentu) nema vliv.
"má vysoký H index a dostatečný počet publikací za poslední roky (takže z hlediska panelu bude schopen zajistit dostatečný počet publikací jako měřitelný indikátor)"
Ano, co je na tom spatneho?
"je schopen zorganizovat dobry tym (tedy dobre jej vede k užitku svému, k požadovanému počtu impaktovaných publikací, ne vědeckému poznání)"
Neuveritelne - podle vas se v casopisech se slusnym/vysokym IF publikuji prace ve kterych nejde o vedecke poznani? Nebo se domnivate, ze panel ocenuje vysoky pocet publikaci s IF 0.5? A myslite, ze takoveto marne prace jsou pak hodne citovane??
"zorganizuje spoluprace s jinymi tymy (rozloží nejistoty výsledku)"
Spolupracoval jste vubec nekdy s nekym??? Zjevne ne - jinak byste nemohl napsat takovou hloupost.
"nakonec (jeho doktorand/student) dobre sepise clanek a jeho (doktorand/student) vybojuje zapas s recenzenty."
Tohle nema smysl komentovat - autor tohoto vyroku je naprosto mimo realitu...
Jste vubec vedecky pracovnik???
"tento popis je dlouhodobá zkušenost s místní vědeckou komunitou, která je mezi čtyřma očima potvrzena od několika panelistů (vesměs vlastně chemických)."
Jeste jednou - jste skutecne vedecky pracovnik? V jakem oboru? S jakymi vysledky (pocet publikaci, citovanost, h index ;-))?
A jeste poznamka k otazce jineho (??) Anonymniho (29.2. 16:17):
"Kde je pak místo pro "senior scientist", který nechce nic a nikoho vést a chce jenom dělat vědu na vyšší úrovni?"
Takovych lidi si sefove velkych tymu vetsinou velmi vazi a samozrejme maji take vysoke scientometricke indikatory (jsou spoluautory mnoha tech publikaci, kde je PI korespondencnim autorem). U nas se casto stava, ze takovi lide jsou (ne zcela korektne) prezentovani jako PI pri podavani grantovych projektu (ten velky sef jich muze podavat jen omezeny pocet). Ale casto je to zcela korektni, protoze ve velkem tymu jsou relativne samostatne subskupiny.
P.S.
Rozhodne nepopiram, ze existuji i ti "vykoristovatelsti" sefove, jejichz fakticky prinos je maly a nezaslouzene se pripisuji na vsechno, co je v jejich dosahu.
Ale rekl bych, ze na kvalitnich institucich to neni zas tak velky problem.
vykoristovatelsky sef to nemuze delat dlouho, protoze se to o nem rozkrikne a dalsi studenti se mu uz nebudou hlasit - naopak PI, ktery se o sve studenty stara a pomuze jim v dalsi kariere, si pak muze vybrat z nejlepsich zajemcu
Tomu, co nazýváte vykoristovatelsky sef, se na Západě říká otrokáři. Mají špatnou pověst, ale umí nějak získat peníze. Obecně platí, že získání peněz se nepovažuje za samostatný tvůrčí příspěvek do publikace, a proto nezakládá právo na spolautorství. Je to porušení běžných pravidel vědecké etiky tak jak jsou na papíře formulována. Jenže ti, co to vědí, jsou v takovém postavení asi jako Otyepka vůči Zbořilovi a nemohou než mlčet. O tom problému se ví i na Západě, kritizuje se to, ale je to gordický uzel vytvořený systémem.
Ten PI penize ziska na grantu, ktery je zalozen na jeho napadech a designu experimentu, takze (pokud se dela to, co je v tom grantu planovano) to pravo na spoluautorstvi zaklada. Naopak nezaklada pravo na spoluautorstvi pouze nadrizena pozice (treba generalniho reditele) - pokud samozrejme ten nadrizeny nemel ty napady a nesehnal granty.
Ad Václav Hořejší
Nemůžeš honit h-indexy když se snažíš rozumět tomu, co měříš. Pravda neni skok o tyči. Touto větou jsi nepřímo potvrdil mou tezi, že tzv. věcné hodnocení je jen mlha, která zakrývá ve skutečnosti scientometrické hodnocení i na GAČR. A také že scientometrie je to jediné, čemu přikládáš váhu. Nesmíš to ovšem přiznat, protože by Tě na Akademii věd sežrali. Ovšem je to právě Akademie věd, která by se měla řídit scientometrií nebo minimálně mít pravidla taková, aby pravidelně sbírala mezinárodní granty.
Ad Institucionální financování je moc nízké - no, nebo je počet vědců příliš vysoký.
"Nemůžeš honit h-indexy když se snažíš rozumět tomu, co měříš."
Ano, jiste, jsem pomyleny - kvalitni prace se samozrejme pozna podle toho, ze je jen velmi malo citovana (tak dalece predbehla svoji dobu, ze ti dnesni hlupaci ji nepochopili); kvalitni vedec se pozna podle toho, ze ma co nejnizsi H-index.
A zajiste - Nobeliste jsou spatni vedci - maji vysoke scientometricke indikatoty, ergo nerozumi tomu, co merili.
Okomentovat