Při profesorském řízení pana Zbořila z Olomoucké přírodovědy se citovalo z článku Catalytic Efficiency of Iron (III) Oxides ... s publikovaném ve JACS, sám Zbořil se přihlásil k 50% spoluautorství. Mělo to jen jednu chybu, ten horní graf na obráku je ten skutečný a ten dolní byl publikovaný. Měřený vzorek obsahoval šťavelan železnatý, což se umazáním píků “zakrylo”. Prostě věž jako věž, článek o neexistující věci a dnes se Zbořil s dalším spoluautorem Heřmánkem obviňují, kdo to udělal. Pan Zbořil udělal mezitím lokální "vědeckou" kariéru, nechal se s pomocí falešných výsledků habilitovat, z dotačních programů vysál co mohl a nyní nechá psát své podřízené petice za "klid na práci", vzal si "tvůrčí volno", za zástupce si dosadil podobné kvítko a stále si hraje na vědce za spoluúčasti všehoschopného rektora Olomoucké univerzity.
Nic nového na východě a podobných případů se najde v Číně a v Indii celkem hodně, pán si na západě už neškrtne ale pro Olomouc stále OK. Za zmínku snad stojí jen perfekcionismus děkana fakulty (Martin Kubala), který se nenechal zastrašit a konal jak měl. Palec nahoru. Rektor Jaroslav Miller k profesní etice absolutně netečný, nekompetentní, nechal podvodníka stále ve funkci, palec dolů. Na celé věci jsou ale zajímavější jiné věci.
V roce 2013 měl jeden ze spoluatorů publikace doktorand Čeněk Gregor obhajobu své disertační práce, při které mimochodem prozradil komisi, že údaje v článku Zbořila neodpovídají realitě a sám ve své práci užil skutečně naměřené hodnoty. Jeho školitel Zbořil odešel z místnosti, ale ani on ani předseda komise Hobza z OUCHB neřešili etické pochybení ani ze strany autorů, ale pouze zkoušeného, nikdy nedali podnět etické komisi, příp. vedení školy nebo časopisu (v případě koresp. autora Zbořila).
Šlo o naprosté profesní i lidské selhání zaznamenané v protokolu o proběhu zkoušky, zřejmě si mysleli, že student bude mlčet a protokol se včas skartuje. Jako třešnička na rotu - studenta, který na falsifikaci svého školitele upozornil - od obhajoby nakonec i před dvě pozitivní recenze ze tří vyhodili. Spoluautor Gregor jistě nese svůj díl viny, neměl dát za sebe souhlas k publikací, ale na druhou stranu byl t.č. v podřízeném postavení vůči svému školitelovi a autorovi článku, jehož vinu spoluúčast ostatních nikterak nesnižuje. Zbořil, který nyní bez důkazů prohlašuje, že to zfalšoval Heřmánek, nic po disertaci nekonal, celých (minimálně) 6 let mlčel stejně jako jeho nynější nástupce a účastník této podivné disertace Michal Otyepka a článek a jeho citaci používal Zbořil bez skrupulí dál do svého CV a žádostí o granty. Za spoluúčastí Hobzy a ostatních dál bagroval granty a vedoucí místa s pěkným platem. Taková malá moravskočeská chrochro jak vyšitá - prostě charakter. Když něco vyčuhuje (peaky nebo student), tak utnout, ono se to srovná !!!
Můj názor na vědecké výsledky Zbořila a výsledky jeho dotované organizace jsem již napsal v tématu o nanomateriálech, tj. kdysi modní měření o tom, jak plocha a nejen objem, kterých jsou desetitisíce, prakticky vždy bez reálné aplikace, desítky zbytečných patentů bez jejich prodeje atp., aby bylo co vykazovat. Nanoplkačky, které zachraňuje vysoký IF v akademickém světě. Ale to je věc poskytovatele grantu a preferencí univerzity. Na celé věci je zarážející krom dnes poněkud groteskní kariéry pana Zbořila hlavně (ne)chování nic nekonajícího rektora, nulová sebekorekce pana Hobzy a nakonec i nesmyslnost a neobjektivnost podobných obhajob. Zápis ze zkoušky má 4 stránky, úroveń obsahu nulová, jen obecné výtky a názory, fakta a citace žádná, styl povrchní. To samé bohužel platí o profesorské habilitaci Zbořilově, prostě články v časácích, kolik z nich jsou manipulované nesmysly nikdo neřeší.
Kdyby Hobza neměl účast ve vyhození t.č. doktoranda Pancíře a jeho manželky z Ústavu organické chemie a biochemie AV za účast pí. Pancířové na demonstraci rádobyrepublikána Sládka v 90. let, člověk by si mohl myslet, že jen u obhajoby opět spal, ale on nespal, zůstal sám sebou - bohužel. Dokonce v novinách v červenci 2019 Hobza tvrdil, že hlasování bylo 2:4 v
neprospěch doktoranda a že nevěděli o jaká data šlo (ve skutečnosti bylo hlasování 2:2 a 2 hlasy byly
neplatné:-) a v zápisu je přesně uvedeno o jaká data z jakého článku jde, str. 3 zápisu). Dál už jen opakuje paranoidní argumenty a narážky na děkana, který jediný se k celé věci postavil čestně a profesně správně. Prostě lidské a chemické dno rektorátu v praxi.
Doufejme jen, že dojde k přezkumu i disertace studenta, minimálně na omluvu to je rozhodně.
Zápis z obhajoby je zde
Přepis (neuvěřitelného) zvukového zápisu vědecké rady zde
Doufejme jen, že dojde k přezkumu i disertace studenta, minimálně na omluvu to je rozhodně.
Zápis z obhajoby je zde
Přepis (neuvěřitelného) zvukového zápisu vědecké rady zde
4 999 komentářů:
«Nejstarší ‹Starší 3201 – 3400 z 4999 Novější› Nejnovější»tady jen ukazka pro pochybovace, kteri "zasvecene" tvrdi, ze se na AV netestuje:
https://denikn.cz/331135/hodiny-travi-v-ochrannem-obleku-nesmi-se-napit-ani-na-zachod-reportaz-z-laboratore-kde-testuji-vzorky-na-koronavirus/?fbclid=IwAR1wdgzg2SsfThDUE1GwmV8sp1mNQhd7KFp0zNgaj7EbbEuy4M43Tb4mnLY
Pro ty, co z toho mají srandu :
https://www.youtube.com/watch?v=04623kFAXq0
kouzla statistik CR i FR :
On April 2, France reported 884 additional deaths that have occurred in nursing homes over the past days and weeks [source]. The French Government did not include these deaths in their official count, as their count only takes into consideration deaths of hospitalized patients. Following international standards of correct inclusion, our statistics will include these deaths, and will add them to the April 2, 2020 count following the attribution criteria of date of report.
Podíl nakažených (265) z testovaných (6291) v Česku ze včerejška na dnešek opět klesl, nyní je 4,2%.
Je mi jasné, že milovníkům geniálního Borise a jeho strategie promoření britského stáda to radost neudělá, ale mně ano.
3. dubna 2020 9:56 To je v pohodě, můžete ještě rok sedět na home office čekat než to promoří :-)
3. dubna 2020 9:56 Počkejte, vy si fakt myslíte, že se koronavirus šíří lineárně ? :-)))))) Nechci vám brát iluze, ale opět se testovalo méně než v pátek (3 ze 4 posledních dnech)
a opět jde o výsledky cca 5 dnů staré, ale co jako s tím.
Takhle se společnost ekonomicky zničí, položí se všichni živnostníci, průmysl, doprava ... atp. a zatímco Boris otevře ekonomiku za pár týdnů, my budeme doma koukat na zfalšované křivky a sedět sedět ... no snad už začnete chápat, že každá chřipka musí společností projít.
10.15:
Naše rodina si klidně s promořením počká až se odzkouší efektivnější léčebné postupy a nebude hrozit tak vysoké nebezpečí, že senioři budou marně lapat po dechu...
Iránská, italská, španělská a anglosaské cesta nás neláká
"Takhle se společnost ekonomicky zničí, položí se všichni živnostníci, průmysl, doprava"
Nepoloží se nic, akorát se zlepší životní prostředí. K čemu je nutné aby byla v rodině 3 auta, ještě nedávno stačilo jedno. K čemu je nutné aby se kamiony vše převáželo sem a tam a zase zpět, jen kvůli horentním ziskům 5% obyvatelstva? Stejně neví co s těmi příjmy mají pak dělat. A stejně strategie nekonečného růstu (na planetě z konečnými zdroji) je strategií vykrádání budoucnosti našich potomků. Tahle sebezničující stupidní anglosaská forma kapitalismu (tržní fundamentalismus) nemůže jet do nekonečna, tomu může věřit jen naprostý blázen. Každé přibrzdění úprku do ekologické katastrofy je dobré, zachrání to třeba o jednu generaci víc.
Francie krade masky Švédům :-))))
Miljontals ansiktsmasker från Mölnlycke har beslagtagits av Frankrike. Regeringen ser allvarligt på händelsen och säger till SvD att man förväntar sig att Frankrike ”snarast” lämnar tillbaka produkterna.
https://www.svd.se/frankrike-beslagtar-masker-fran-svenskt-foretag
3. dubna 2020 10:34 to je v pohodě, jen to zapomněla česká vláda říci lidem :-)
Tak už se zatsavili vlkay mezi Upsalou a Stockholmem ..... kvůli softwarové chybě :-)
3. dubna 2020 10:24 nemáte na výběr, projdete si tím úplně stejně jako každý jiný.
I v karanténě si lze rozšířit obzory -- správný (a zavedený) terminus-technikus pro podvody z Podvodníkova je IMAGE-DOCTORING:
https://retractionwatch.com/2020/04/02/we-thank-dr-elisabeth-bik-for-drawing-the-irregularities-to-the-authors-attention-a-sleuth-earns-recognition/
3. dubna 2020 11:04 děkuji za typ. Člověk se pro zdejším hádky o chřipce zapomíná věnovat důležitějším věce.
pro popirace rousek doporucuji toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=kYJvU81DKgk&feature=youtu.be
Respiratory virus shedding in exhaled breath and efficacy of face masks
https://www.nature.com/articles/s41591-020-0843-2
Abstract z toho článku o rouškách:
We identified seasonal human coronaviruses, influenza viruses and rhinoviruses in exhaled breath and coughs of children and adults with acute respiratory illness. Surgical face masks significantly reduced detection of influenza virus RNA in respiratory droplets and coronavirus RNA in aerosols, with a trend toward reduced detection of coronavirus RNA in respiratory droplets. Our results indicate that surgical face masks could prevent transmission of human coronaviruses and influenza viruses from symptomatic individuals.
Ale je to stejně marné, "fickozákonná" církev ze svých dogmat neuhne. A tyhle odpadlíky z Nature jim doporučuju upálit na hranici, zvláště ty s anglickými jmény... :)
Lze ten článek vysvětlit laikům? :-) Píše se tam "For rhinovirus, there were no significant differences between detection of virus with or without face masks, both in respiratory droplets and in aerosols" Pro rhinovirus mají nejvíc dat, pro koronavirus poněkud málo. Koronavirus není "ten" koronavirus, ale nějaký seasonal koronavirus. Rhinoviry jsou podle Wikipedie zhruba stejně velké či větší než "ten" koronavirus, jak velký je seasonal koronavirus, to z toho není jasné. Zřejmě jsem přehlédl, proč na "ten" koronavirus extrapolují výsledky seasonal koronaviru a neextrapolují na něj (statisticky řekl bych průkaznější) výsledky rhinoviru. Myslel jsem, že ty viry jsou z pohledu nějaké "mechaniky" plus mínus stejné (nemluvě o tom, že snad cestují v nějakých mikrokapénkách), jaktože se podle článku chovají takto rozdílně? (Dost možná jsem něco přehlédl nebo nedocenil, přiznávám, že jsem to četl jen tak zhruba, je to zcela mimo můj obor. :-)
Aktuální smrtnost na COVID-19 v Británii: 9,3%, naproti tomu v Německu/Rakousku/Česku: pod 1.5%, tj. skoro 7x nižší.
Někde asi udělali soudruzi konzervativci chybu v tom proměřování britského stáda. Bohužel pro obyčejné Brity.
Pod to Millerovo-Graubnerovo motto "Řekneš pravdu - ztratíš práci" by se mohlo připsat i toto:
Snaha stát se excelentním vědcem podle bibliometrických měřítek je v českých podmínkách typickým nevyhratelným krysím závodem, který účastníky navíc nutí se podbízet a lhát.
https://vedavyzkum.cz/blogy-a-komentare/dalibor-stys/vyuzijme-prilezitost-prestanme-se-ucastnit-krysich-zavodu
ale prdlajs - Stys nikdy nepochopil dobrou vedu, tak to ani nema cenu diskutovat
D. Štys se - podobně jako děkan Kubala - aspoň snaží o větší průhlednost kalných vod česke vědy, zatímco většina postav ve vyšších postech promyšleně dělá pravý opak.
Stys zvani o vecech, o kterych zhola nic nevi
Já si naopak myslím, že v jádru D. Štys situaci chápe správně, akorát některé jeho návrhy jsou trochu vytržené z kontextu, malinko chaotické (resp. nedomyšlené) a zčásti tudíž asi nerealizovatelné. Ale jako podnět k diskusi je ten článek výborný. A ten pojem "krysí závody" pasuje nejen na současnou vědu, ale i na současnou tržně fundamentalistickou formu kapitalismu, která by stejně nakonec lidstvo přivedla do ekologicko-sociální katastrofy. Musí se to vše změnit, jinak to s našimi potomky nedopadne dobře. Štys i Greta mají v jádru pravdu. A pravdu měl i jistý slavný filosof, který konstatoval, že "původně úspěšné civilizace zanikají v momentu kdy dovedou principy, které nejprve vedli k jejich úspěchu, do stavu "ad absurdum". To se nyní stalo jak ve vědě, tak v celé anglosaským světem ovlivněné civilizaci. Já tomu říkám "prosoutěžení se ke krizi".
Vlastně je to celé stupidně komické: Musíme se honit abychom v rodině měli 3 auta abychom toho stihli víc a víc vydělali abychom mohli mít ta 3 auta..., atd. :) Zapomínáme kvůli tomu normálně žít. Ve vědě kvůli tomu zapomínáme normálně objevovat nové poznatky. Opravdu je absurdní aby výše institucionální podpory byla tak nízká a současně úspěšnost v grantování byla tak nízká. Je třeba to dostat zpět k normálu aby věda zase začala být vědou a ne honbou za financemi.
doplněk k 10.32:
omlouvám se za hrubku, správně: "...principy... vedly"
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/usa-se-piratsky-zmocnily-nasich-masek-rozcilil-se-berlin-40319358?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=327500&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Amíci se nezapřou: Sice to kvůli vlastní blbosti na začátku podělali, ale protože jsou silní, tak to co jim teď chybí, to vezmou slabším. Vždy to tak dělali a takřka po celém světě... světoví lupiči převlečení do uniformy policajtů...
re 10,32 - ale houby - nezapominame na objevovani - jen dneska uz je v prirodnich vedach velka konkurence a vsechno jde dopredu hrozne rychle - takze kdo chce konkurovat ve svetovem meritku, tak musi mit dost penez a vetsi skupinu - takze holt shani granty. Ale v drtive vetsine pripadu to funguje dobre a ta skupina musi delat dobrou vedu a dobre publikovat, aby dostala ty granty - a za ty zase muze udelat tu dobrou vedu. To ze se najde par vykuku, kteri se vezou na hyperbolickych tematech, je smozrejme taky pravda, ale neni to pravidlo a casem se ukaze, co bylo dulezite.
Stys je uplne mimo a NASTESTI uz neni v pozici, kde by mohl neco zadadne ovlivnovat - jinak by tady sla veda uplne do kytek.
4. dubna 2020 11:08:
Samozrejme mate pravdu. Ale stejne si myslim, ze by pomer mezi institucionalnim a grantovym financovanim mel byt tak 4:1; granty by mely byt jen doplnkovym zdrojem. Takhle to maji v ustavech MPI.
Don Quijote V.H. prvně ten nepovedený systém "granty a nic než granty (0:1)" oslavoval, a taky pomoh vytvořit ten omyl zvaný kafemlejnek. Nyní tedy zmoudřel a říká 4:1 - to zní rozumně, ale kolik škody se nadělalo předtím?
4. dubna 2020 20:02:
Ja jsem zadny system "granty nic nez granty" nikdy neoslavoval; v prvni fazi zavadeni grantu to skutecne bylo jen prilepseni k institucionalnimu financovani; pak se to prehnalo (ale uplne stejne prehnane je to i v prakticky vsech ostatnich vyspelych zemich); s tim prehnanim grantoveho systemu, dokonce ani s jeho zavadenim, jsem nemel nic spolecneho - nikdy jsem nemel zadnou pozici, ze ktere bych to mohl nejak vyrazneji ovlivnovat.
Pokud jde o "kafemlejnek" - zrodil se v dobe, kdy neexistovalo zadne hodnoceni, resp. jedinym kriteriem produktivity by pocet publikaci, bez ohledu na to, kde byly publikovany a jak citovany.
Ano, byl jsem jednim z jeho "otcu" a jsem presvedcen, ze to byl vyrazny pokrok oproti tomu drivejsimu stavu (pocty publikaci v Chemickych listech, Folia Biologica, atd.). Pozdeji se ukazaly slabiny, ktere se castecne resily, a nakonec se (snad) preslo (prechazi) k lepsimu systemu hodnoceni.
Prectete si treba nasledujici muj clanek na tema "Kafemlejnek - dobty sluha a zly pan" (https://vedavyzkum.cz/blogy-a-komentare/vaclav-horejsi/kafemlejnek-dobry-sluha-a-zly-pan).
Já si taky myslím, že kafemlejnek není nebo nebyl úplně špatný systém, koneckonců se ty peníze rozdělovaly za už udělanou práci a ne za sliby nalhané v grantové přihlášce. Akorát ty peníze měly jít přímo za původci, a to i při změně pracoviště.
Ono je otázka, jak chcete kafemlejnky testovat. Zde vidíte, že prostě se někomu nelíbily medailonky v chemických listech a byl to argument pro nějaký jiný systém. Nikdo neřeší, kolik lidí uvádělo nějaké medailonky a v čem by byl kafamlejnek lepší. Prostě také subjektivní hodnocení a rozhodnutí zabalené do moralistních a nijak neověřených tvrzení.
Kafemlejnek prece obsahoval ten posmodernisticky jed: Jde jen o to, KDE to bylo publikovano, ne CO bylo publikovano, kterezto deklasovani vedy prave kritizuje Martin Hof z fyzikalu. Kafemlejnek fakticky prinesla na stribrnem podnesu akademie Topolankovi, a ten ji pak timto kafemlejnekem malem temer zlikvidoval. Na to cistotne zariznuti akademie Topolankovi stacila jedna Topolankova konstanta. Kolika papirum (deseti, dvaceti) odpovida jeden patent. To bylo, cim Topolanek akademii definancoval. Topol to nedelal nezistne - ty penize totiz sly firmam jako do firemniho vyzkumu. Topol na tom vydelal - firmy ho maji rady dodnes. Nakonec jako Klause. Paces si myslel, ze mu to pomuze na Hrad prazsky, a tak do posledni chvile proti kafemlejnku nic nepodnikl, ac mohl. Paces tehdy pak aspon dostal ten CEZ. Nastesti pak Topol padl, a nastoupil ten sef statistickeho uradu, ktery z toho akademii dostal, neb kafemlejnek se prestal pouzivat. Jinak by akademie uz neexistovala.
Ty moje návrhy jsou míněny jako provokace. Jsou to zjednodušené modely typu matematických modelů reality.
Všimněte si námitek proti mým příspěvkům: Nikdy nejsou věcné, vždycky jsou ve stylu :"Štys nikdy nepochopil dobrou vědu.."
Já to zas vidím tak, že jsem přišel k mikroskopu a ptal jsem se na primární data z kamery. A na to jak optika přenáší informaci o vzorku. Jestli to víme nebo jestli věříme tomu co se "říká" a co nám výrobci chtějí namluvit. A došel jsem k tomu, že všichni, co se dívají na obrazovky a obdivují si navzájem krásné obrázky, se dívají právě jen na ty krásné obrázky. V Budějovicích, ve Vídni, na EMBL, všude. Tím se zabývám teď. Publikováno v nejlepším časopise oboru, necitováno.
Předtím jsem se takto zabýval i jinými věcmi. A v rámci toho jsem pochopil, že takzvaná "dobrá věda" je založená na sdílené víře. Tuto víru sdílet neumím. Věřím jen tomu, co je vidět v primárních datech.
Jak pravil dne Martin Kubal: " Podmínkou ovšem je, že na získaná data bude spolehnutí. Každá „fušeřina“ vyjde naopak velmi draho a případné falšování dat je třeba považovat za zločin. A ve vědě neplatí presumpce neviny „dokud mě nechytnete při falšování, má se za to, že jsou moje data správná“. Data by měla být veřejně k dispozici a důkazní břemeno a zodpovědnost má nést ten, kdo s daty přichází." https://vedavyzkum.cz/nazory-a-komentare/nazory-a-komentare/martin-kubala-hodnota-poctive-vedecke-prace Martin Kubal také není excelentní vědec. Není divu.
Dalibor Štys
Ad D. Štys:
Absurditu současného systému ukazuje to, že se vlastně soutěží v množství článků (a z toho se odvíjejícím množství citací). Takže logicky kdo má nejvíc, tak by měl být vítěz (být nejlepší). Jenže najednou i propagátoři tohohle systému připouští, že 50 článků/rok je moc, že za tím musí být nějaké porušení etických pravidel. Jenže když lze k vítězství dospět porušováním etických pravidel a léta si toho nikdo nevšímal, tak co to je za soutěžní systém? A jak se tedy pozná neporušování etických pravidel, je to při 30 článcích/rok nebo při 20 nebo při 10? A kdy je připsání šéfa na článek ještě neporušení etického pravidla? Když si ho aspoň přečte? Nebo ho musí aspoń důkladně opřipomínkovat? Nebo se musí opravdu i podílet na to výzkumu třeba aspoň z 10%? Kdyby to poslední, patrně by nikdo nedosáhl takových H indexů jako má třeba Zbořil nebo Hobza. Jenže za ty H indexy se (taky) přidělují finance.
Prostě tahle soutěž má tak vágní a těžko ověřitelná pravidla, že je neuvěřitelně snadné ji zneužít ve svůj prospěch. A to se taky běžně děje. Není žádná "etická věda" NEBO "neetická věda", ve skutečnosti je to gradient od jednoho k druhému a možná i zploštělá Gaussova křivka, kdy nejvíc případů je +/- uprostřed mezi tím.
A v takovéto situaci soutěžit o většinu prostředků znamená masově porušovat pravidla vědecké etiky, protože kdo porušuje ("dopuje") má mnohem větší šanci na vítězství. Jde o obrovský morální hazard. Východisko z toho je jediné: mnohem větší podíl institucionální podpory a menší podíl vysoutěžené podpory.
Pokud budete institucionální podporu rozdělovat podle kritérií excelence - tj. počtu článků a popularity časopisů - budete na tom více-méně stejně. To je ten případ EMBL nebo IST Klosterneuburg. Nebo si myslíte, že poté, co dostanete tenure, se najednou vaše duše zázrakem pročistí, vy se vrátíte do laboratoře a začnete úplně znova. Vždyť za vás budou nejvíc práce dělat postdoci, kteří k vám přijeli aby se stali excelentními.
Řešením je najít jiná, věcná, kritéria rozdělování peněz. MPG se světovému trend snaží čelit a tu a tam přijme průměrného vědce se slibnými nápady. Jestli se jí to vyplatí? Jak to změříte? Excelencí?
Proto si pořád myslím, že věda by se měla dělat na vysokých školách a zejména se studenty magisterského studia. Ti nejsou zkorumpováni snahou zajistit si vědeckou kariéru, nemusí práci excelentně zakončit. A pokud se výsledek nepovede, alespoň pracovali na nejlepších zařízeních a trochu jezdili po světě.
Dalibor Štys
Ad D. Štys:
Nemyslím si, že by se inst. podpora měla rozdělovat jen (nebo hlavně) podle kritérií excelence. Těch kritérií by měla být celá paleta (a je třeba o nich diskutovat), ta excelence mezi nimi má být rovněž, ale ne jako dominantní (jen jako "souřadné") kritérium. Nechť je JEDNO ze souřadných kriterií třeba i "politické" ("společenská priorita"). A nechť je v tom i přiměřené (tj. nepříliš velké) množství "socialistického plánování". Je nutné najít nějakou rozumnou rovnováhu mezi plánováním a soutěžením. Za minulého režimu se to přešvihlo k tomu plánování, nyní naopak. Ale nakonec i onen slavný A. Holý udělal velký kus užitečné práce za toho režimu minulého. A v mnohem obecnější rovině: i naše ekonomika nebyla před rokem 1989 o nic víc zaostávající za Německem než je dnes v systému přehnaně soutěžním. I tam to chce najít lepší rovnováhu, třeba nechápu proč byla privatizována těžba strategických nerostných surovin, proč byl privatizacemi rozdrbán systém veřejné dopravy (stejně vlaky pořád jezdí stejně blbě), atd.
Ad 5. dubna 2020 8:22"
"Kafemlejnek prece obsahoval ten posmodernisticky jed: Jde jen o to, KDE to bylo publikovano, ne CO bylo publikovano"
Pisete jako nejaky teoretik, ktery snad ani nikdy nezkousel poslat sve rukopisy do ruzne narocnych casopisu...
Vychazite z naprosto scestneho predpokladu, ze v casopisech s vysokym IF se publikuji vyznamne vs. malo vyznamne prace v prakticky stejnem pomeru, jako v casopisech s nizkym resp. velmi nizkym IF.
To je ale uplne absurdni. Je naprosto zrejme, ze existuje dobra korelace mezi "vedeckou zavažnosti" publikaci a jejich citovanosti, potazmo IF casopisu, v nichz jsou publikovany.
Samozrejme, ze tam nejde o nejakou primou umeru, samozrejme, ze ta korelace neni absolutni, ale je proste dana tim, ze v tech prestiznich casopisech je vetsi konkurence, prisnejsi recenzni rizeni, takze tam "nudnych" nebo mene vyznamnych clanku projde jen malo (ty se pak dostanou do casopisu s nizsim IF; ty vylozene spatne clanky, vedecky balast, se pak dostanou vetsinou do casopisu s velmi nizkym IF, pripadne bez IF).
Samozrejme, ze je problematicke az absurdni to "zbozsteni" casopisu jako Nature, Cell, Science. Je take nesmysl rikat, ze jen hodne citovane clanky publikovane v casopisech s (relativne) vysokym IF jsou cenne a ostatni (malo citovane, popisne, konfirmacni, "nudne"...) jsou jen jakysi balast (to jsou jen ty opravdu spatne, kterych je podle me jen mala mensina a vetsinou se poznaji podle toho, ze jsou publikovany v obskurnich casopisech samozrejme s velmi nizkym IF.
A samozrejme je pravda, ze i v tech solidnich casopisech se vyskytuji clanky podvodne nebo chybne, ale jsou to jen vyjimky.
Podivejte se prosim, kde vetsinou resp. temer vyhradne publikuji nobeliste (ale neargumentujte Pasteurem nebo Einsteinem - ten soucasny system vedeckeho publikovani a citovani se postupne etabloval v dnesni podobe asi tak od sedesatych let).
Ad V. Hořejší:
(Nejsem ten, na kterého jste reagoval): Ten Vámi popisovaný trend (vyšší IF časopisu = vyšší kvalita článku) tam samozřejmě je, ale není natolik silný aby to vyvracelo tvrzení kolegy, že je důležitější CO je publikováno než KDE je to publikováno. Sám jsem autorem asi 120 článků (klasická biologie, h index = 15) a ta korelace mezi výškou IF časopisu a významem (resp. i pracností) mého konkrétního článku (jak ho hodnotím zpětně) je natolik slabá, že by to nikde ve vědeckém časopisu jako "zákonitý vztah" neprošlo. Tam je prostě ve hře tolik dalších faktorů (na některé upozorňuje D. Štys), že tu "zákonitost" obvykle ve své sumě "přetlačí". Máte-li ale odkaz na nějakou studii, kde je doložen opak mého tvrzení, sem s ním.
Ad 11:02
1) Holého úspěch se už nezopakuje. Tím nemá smysl argumentovat.
2) Tou zaostalostí za Německem myslíte platy nebo naší schopnost vyrábět kvalitní výrobky? Většina, klidně to tak tvrdím, německých firem by nevyrobila nic, kdyby jim české firmy nedodávaly v odpovídající kvalitě. Do německých továren se ze Škodovky přetahují celé koncové výroby.
Takže se úplně klidně můžeme zeptat našeho průmyslu co potřebuje za absolventy, s pomocí jejich předních vývojářů vybrat nejlepší profesory a těm dát volnost dělat výzkum jaký považují za nejlepší. Budeme nejefektivněji využívat vložené prostředky ale nejspíš nebudeme excelentní. Nad čímž není třeba zaplakat...
Ad Václav Hořejší
1) Argument Nobelovými cenami je klasický argument kruhem. Nobelovská komise rozděluje ceny excelentním, tedy nejvlivnějším, vědcům. Už poměrně dlouho. To bys viděl ten řev, kdyby to dali někomu necitovanému :-)
2) Ani článek v nejimpaktovanějším časopisu ti nezaručí čtenost. A to přesto, že článek je teoreticky i technicky nový a správně. Čtenost ti zaručí přítomnost gardedámy.
3) Peer review v nejlepších interdisciplinárních časopisech: Z nedávné doby - "... unfortunately we can not find reviewers for your paper .." - už jsme jim poradili (!) a článek je v revizi nebo ještě lepší "...we could not find EDITOR for your paper.." tam jsme jim neradili a poslali to jinam. :-)
Dalibor Štys
RE: scestneho predpokladu, ze v casopisech s vysokym IF se publikuji vyznamne
Spíš bych akcentoval, že víc se retahuje v časopisech s vysokym IF.
Nakonec - viz Bezouška, Zbořil.
Vysoký IF už bohužel není zárukou ničeho.
Ad D. Štys:
Myslím tím podíl HDP na hlavu.
Jinak, já s Vámi v ledasčem souhlasím. Naše debata ale trochu drhne možná na 1 věci: Vy diskutujete moc konkrétně, já víc obecně. Tak si občas nerozumíme. Některé Vaše návrhy (např. "Takže se úplně klidně můžeme zeptat našeho průmyslu co potřebuje za absolventy") nemám problém přijmout, ale já pouze jako jedno z mnoha řešení, nikoliv jako jediné či "výrazně dominantní".
Základem úspěšné obecné strategie je obvykle nalezení nejlepší rovnováhy mezi dílčími strategiemi, nikoliv hypertrofování strategie jediné, byť DOČASNĚ může být úspěšná - ale ta úspěšnost je obvykle dodatečně draze vykoupena - je to zpravidla klasická "smlouva s ďáblem" (to se např. stalo v případě scientometrie a správnou "léčbou" není zavedení úplného opaku, ale nalezení rozumného podílu, podle mne "odezdikezdismus" nefunguje).
Ad 5. dubna 2020 11:39:
"(nejsem ten na ktereho reagujete)"
Opravdu nechapu, proc se nepodepisete - mohl bych si vas prolustrovat na WoS ;-)
Nevim, jakou "klasickou" biologii delate; myslim, ze v te "bile" biologii (molekularni biologii-biochemii-biomedicine-imunologii...) to opradu plati jak jsem to napsal. Opet zduraznuji, ze to plati "statisticky" samozrejme se najdou i u nas "kasuistiky" vaseho typu.
11.47:
"Holého úspěch se už nezopakuje. Tím nemá smysl argumentovat."
Nemyslím si, že by šlo o ojedinělou záležitost. Vezměte si třeba kvalitu zdravotnictví, ani tam se předlistopadová ČR neměla za co stydět. Nebo strojírenství: komunistická ČR patřila k 6 zemím na světě kde byli inženýři schopni vyprojektovat a postavit funkční obří kolesové rypadlo. Vykopat metro pod Vltavou... atd, atd. Rozhodně neplatí, že když je vše privatizované a ve všem se soutěží, tak funguje společnost lépe než když je vše státní. Nejlíp se žije v zemích, kde dokázali najít rozumnou rovnováhu mezi individualismem a kolektivismem. Např. úspěch poválečného západního Německa byl mj.(!) dán i tím, že dokázali najít správnou rovnováhu mezi příliš pravicovou a příliš levicovou strategií. Nebo země severu Evropy...
Ad 12.15:
Dokázal byste mne přesvědčit pouze odkazem na studie, kde to co tvrdíte někdo vědecky prokázal. I zde bylo naopak několik odkazů na studie, jejichž výsledky spíše potvrzovaly opak.
Ad Štys : pokud tvrdíte, že někdo vidí to, v co díky výrobcům mikroskopů, barviček a jiným článkům věří, pak snad není problém napsat článek o tom, co vlastně vidí anebo zpochybnit takovou metodu. Já s vámi souhlasím, že si v mikroskopu každý najde, co potřebuje, ale spravedlnost bych zde nikdy nehledal, věda není o dokonalosti, ale o inovaci a prověření. Buď tam tu chybu v myšlence najdu a pak mohu psát svůj článek s jiným vysvětlením nebo chci retrakci.
d 5. dubna 2020 11:39:
OK, takze podle vas se nejvyznamnejsi studie publikuji v casopisech s (velmi) nizkym IF. Uz nic nerikam...
Dobrý příklad je oscilující reakce Bělousovova–Žabotinského.
Ta dokonce byla publikována jen v nějakém konferenčním sborníku, nikoliv v časopise.
Ad 5. dubna 2020 13:32:
Opravdu nechapete rozdil mezi vyjimwecnym prikladem a statistikou?
Ad 12:46
Však jsme publikovali a průběžně publikujeme. Stačí se podívat do wos nebo scopus nebo na stránky fakulty. Jedná trochu potíž je v tom, že musíme editorům radit reviewery aby jim to neodmítali s tím, že tomu nerozumí. Tedy když vlivný interdisciplinární časopis ze Springer Nature vůbec najde editora. :-) My tedy tento stav bereme jako ten pravý důkaz novosti. :-)
Dalibor Štys
Ad VH 13.10:
...nic takového jsem netvrdil. (Tohle je dost laciný trik vložit oponentovi do úst něco co neřekl a pak se tomu ušklíbnout...).
Ad Václav Hořejší
Rozdíl bývá v tom, že v hodně čtených časopisech se s větší pravděpodobností najde někdo, kdo na chybu přijde. V málo čtených na to buď nikdo nepřijde nebo nemá zapotřebí se unavovat nějakou korespondencí s editory. Tolik o té statistice.
Re: pravděpodobností najde někdo, kdo na chybu přijde.
Jasně - Zbořil, Bezouška, v obou případech to rozkryli ryze lidé z domácího hřiště, za cenou značného úsilí, ba i vyhazovu.
A další věci u českých excelentů radši nikdo z opatrnosti ani nerozkrývá.
Ad V. Hořejší:
"Opravdu nechapete rozdil mezi vyjimwecnym prikladem a statistikou?"
Problém je, že Vy sám jste své přesvědčení žádnou vědeckou studií se statistikou nedoložil. Takže Vaše tvrzení je jen Váš vědecky nedoložený dojem.
The 2011 report proposed a “retraction index”, a measure of the likelihood that a paper in a given journal will eventually be pulled from the literature. The authors looked at articles published from 2001 to 2010 in 17 journals and plotted the journals’ retraction indexes against their impact factor. The result was clear: the higher the impact factor, the higher the retraction index.
5. dubna 2020 15:22:
"Problém je, že Vy sám jste své přesvědčení žádnou vědeckou studií se statistikou nedoložil."
Ano, to me tvrzeni povazuji za tak samozrejme, ze k jeho dokazovani zadnou vedeckou studii nepotrebuji. Vy jste uvedl jeden priklad pro sve tvrzeni, ze neexistuje zadna korelace mezi vyznamnosti objevu a IF casopisu, kde to bylo publikovano. Ja mohu uvest spoustu (desitky, stovky) prikladu z oboru, ve kterych se vyznam, na podporu sveho tvrzeni. Kolik vy muzete uvest prikladu obdobnych tomu, ktery jste uvedl (z velkych prirodovdeckych oboru)?
Ad: 5. dubna 2020 15:45:
Jen zopakuji, co uz tady padlo (5. dubna 2020 14:05) - "v hodně čtených časopisech se s větší pravděpodobností najde někdo, kdo na chybu přijde. V málo čtených na to buď nikdo nepřijde nebo nemá zapotřebí se unavovat nějakou korespondencí s editory." Ano, jsem si jist, ze v nizkoimpaktovych casopisech muze byt opravde hodne chybnych resp. podvodnych clanku, ale ty veci jsou tak nedulezite, nudne, ze malo komu stoji za to se v tom stourat.
AD: v nizkoimpaktovych casopisech muze byt
Muze to byt i jinak.
Lide, co neprahnou po formalnim uznani nijak zvlast neciti potrebu se tlacit do exkluzivnich casopisu. Proste jim staci, ze to opublikuji.
Naopak lide s nakynutym egem jako Zboril ci Hobza maji jak silne nutkani se do tech exkluzivnich natlacit, tak i - kdyz jim ego prekypuje - strihnout nejake doktorovani vysledku.
Ad VH
V nízkoimpaktovaných .... to jsem psal já a zapomněl jsem se podepsat. Koreluje to i s tím retraction indexem.
Nicméně to nemění nic na mém názoru - a třeba na názoru Martina Kubaly a dalších - že jen obsah, především kvalita a vůbec smysluplnost primárních dat, je to, co má smysl posuzovat. Ono je podivuhodné jak vůbec může někdo mít jiný názor.
Ať všichni, kdo v posledních 35 letech měli vystřižené pásy z western blotu, přeměří své výsledky. Možná pak budou lépe fungovat i ELISA testy na koronavirus. Kolik mrtvých?
Ať všichni, kdo mají uložené obrázky jako jpeg nebo 8 bit tif všechno pěkně znovu přefotí a data si zkalibrují. Najednou budou histologická data vzájemně plně porovnatelná a počítačově zpracovatelná. Kolik mrtvých?
Dalo by se pokračovat velmi jednoduše na několik stran. Spousta věcí je technicky špatně a úplně zbytečně protože "v časopisech to brali" nebo dokonce "v časopisech to tak chtěli". Protože editoři a revieweři nebývají nejinteligentnější vědci, ti mívají dost jiné zábavy.
Dalibor Štys
Ještě ad 15:10 Jasně - Zbořil, Bezouška, v obou případech to rozkryli ryze lidé z domácího hřiště
Ono je to ještě tak, že jelikož lidé od nás s nikým z velkých západních vědců fakticky nesoutěží, nikdo se do jejich výsledků moc nehrabe. I na západě se podvody odhalují až když se někdo moc naštve.
Dalibor Štys
Ad VH 16.19:
https://www.mathunion.org/fileadmin/IMU/Report/CitationStatistics.pdf
(už jsem ten materiál třech matematických společností - IMU + ICIAM + IMS - do téhle diskuse dával jednou, a taky další články s obdobným vyzněním - jenže se to tu točí furt dokola - protože kde je náboženská víra, tam ani sebelepší argumenty nepomohou...)
Rad verim, ze v matematice (a asi take v dalsich "malych" oborech - zoologie, botanika, prave jako ve spolecenskych a hunmanitnich vedach)ta scientometrie nefunguje resp. funguje velmi odlisne od Mol. biol./biomed,. chemie, fyziky.
In some cases, national assessment bodies are gathering the h‐index or one of its variants as part of their data. This is a misuse of the data. Unfortunately, having a single number to rank each scientist is a seductive notion – one that may spread more broadly to a public that often misunderstands the proper use of statistical reasoning in far simpler settings.
Ad 19.51:
Já myslím, že pan Hořejší si ten článek vůbec nepročetl, bohužel v těchto věcech je on dogmatik jistý si svou "pravdou"...
Že se scientometrie hodí na biologii je další pozoruhodná mantra která vyžaduje skutečně silnou víru.
Vezmeme-li si například zde oblíbený koronavirus, tak ten má celé spektrum symptomů z nichž mnohé se vyskytují společně. Jejich výskyt se váže na různé věkové skupiny a genotypy/epigenotypy. Zmapovat celou tuto složitost, i když si člověk sám nesbírá data, je práce nikoliv na 20 stránkovou publikaci, ale na několik skutečných popisných disertací zvící 120 a více stran. I poměrně velký laik usoudí, že v biologii je statistika mnohorozměrná a interpretace vyžaduje dlouhou dobu a má se popsat v knize. V biochemii je navíc často na každý organismus potřeba vyvinut technika izolace. Biologické články by měly vycházet ne jeden ročně, ale sotva tak jeden za 3-5 let. Biochemiké ještě pomaleji.
Bibliometrie je výraz zoufalství biologů z toho, že systém je nutí něco předvést každý rok. Postupně se biologové snažící se o biologii vytratili a zbyli lidé věřící v bibliometrii. A někdy, i když je okolí donutilo se víry nakrátko zříci, se k ní posléze zas obrátí. Jako Václav Hořejší. Inu, i mnozí skalní komunisté si na smrtelné posteli dali zavolat kněze.
Dalibor Štys
Citační index je přesně zjistitelné číslo, jehož fyzikální význam je neznám.
Může znamenat ledasco, je to případ od případu, někdy i může implikovat systematické porušování etiky vědecké práce, jako u té partičky podvodníků a podrazáků z olomouckého Podvodníkova.
Nakonec i akademie, vedle 1918 jiných institucí, podepsala San Francisco Declaration on Research Assessment, akorát to neřekli Zažímalce a Hořešímu:
Do not use journal-based metrics, such as Journal Impact Factors, as a surrogate measure of the quality of individual research articles, to assess an individual scientist’s contributions, or in hiring, promotion, or funding decisions.
Academy of Sciences of the Czech Republic (AS CR)
Czech Mathematical Society
Institute of Mathematics, Academy of Sciences of the Czech Republic, Prague
https://sfdora.org/signers/
Ad 7.17:
Díky. Už se to tu jednou zveřejňovalo, ale pan Hořejší je bohužel k těmto faktům "inertní" a naprosto je ignoruje. Škoda (i pro jeho jinak vcelku dobrou reputaci).
Mnoho lidí se domnívá, že přiznat chybu je slabost. Já se naopak domnívám, že pravdu měl Konfucius: "Každý může udělat chybu, ale skutečnou chybou je chybu neuznat a nenapravit"...
Ale vždyť přeci není smyslem zdejších diskusí přesvědčit Hořejšího, ať si svoji víru klidně nechá. V této své víře je konzistentní již od 90s a stejně nemá smysl starému komunistovi vysvětlovat, že podpora KSČM dnešnímu Rusku a Číně nemá s komunistickými ideály a marx. teorií nic společného. Je to jedna z mála jistot, která mu zůstala a aby o ní přišel, musel by falsifikovat svoje celoživotní přesvědčení.
Celkem jsme si všimli užití myšlenkových zkratek a faulů, ale to je přiznačné i pro naše argumentace, jen si to musíme přiznat.
9.54:
K Vaší poslední větě nemám vcelku námitek :)
Jinak je ale obecně škoda když vlivní lidé svou "zatvrzelostí" blokují vývoj vedoucí k větší harmonii a efektivitě. A proto si vážím všech, kteří dokáží na základě argumentů (po)změnit svůj názor. Vždyť hlavním cílem každé debaty by mělo být hledání nejvhodnějšího řešení a nikoliv se ješitně utvrzovat ve své "pravdě".
Motto pro excelenty z Podvodníkova:
„Dokud mě nechytnete při falšování, má se za to, že jsou moje data správná“.
https://vedavyzkum.cz/nazory-a-komentare/nazory-a-komentare/martin-kubala-hodnota-poctive-vedecke-prace
Prymula začíná chápat i něco z oboru, pomalu ale jistě :-))) Mohl by začít i sebe čínskou medicínou a návštěvou Borise, aby se něčemu naučil.
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/populaci-potrebujeme-promorit-prymula-zmenil-nazor-40319507
P.S. : je to debil
Taky koukám, že to tady asi vícekaprál Prymyla četl a začíná couvat směrem k Boriskovi.
Pokud se podaří ochránit rizikové osoby, měla by se velká část populace nemocí covid-19 cíleně promořit, řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Čína podle něj nedává korektní data.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-covid-19-roman-prymula-ministerstvo-zdravotnictvi-promoreni.A200406_102851_domaci_hm1
Samozřejmě se vulnerable ochránit nepodaří, takže budou muset rouškaři zase další týden doma počkat než to tomu blbovi dojde :-) a mezitím to chřipka normálně promoří. Jen si říkám, že těch žalob na stát bude asi hodně dost úspěšných, když vede zdravotnictví zpěvák a vojenský hygienik :-))))
Pustilo se tady do me nekolik statecnych anonymu, kteri mi vytykaji nazory, ktere nemam.
Nekolikrat jsem tady odkazoval na sve podrobnejsi clanky o scientometrii, kafemlejnku atd.
NIKDE, NIKDE, NIKDE netvrdim, ze IF, h-index, kafemlejnkove body by se mely brat jako nejake automaticke kriterium pri jakemkoli hodnoceni, a uz vubec ne pri rozdelovani penez (jak se deje na vetsine vysokych skol a tamni badatele a funkcionari od toho nechteji upustit).
Naopak zduraznuji, ze spravne je hodnoceni metodou peer review (jake se uz davno pouziva na ustavech AV a na mnoha zahranicnich institucich).
Ja tedy jenom zasadne polemizuji s nazory, ze je irelevantni, kde se clanek podari publikovat, ze (ve velkych prirodovedeckych oborech!!!) neexistuje zadna korelace mezi IF a celkovou prumernou "vyznamnosti" a citovanosti v nich publikovanych clanku (ze tedy prumerna vyznamnost clanku publikovanych v CCCC je stejna jako v JACS).
A zcela realisticky tvrdim, ze kdyz clen nejake peer review komise dostane jako jeden z podkladu seznam publikaci z nejakeho oddeleni nebo od nejakeho badatale, samozrejme bude podstatne vic ocenovat (z dobrych duvodu, ktere zde nebudu opakovat), kdyz je tam 20 clanku z JACS (kde je z dane skupiny vetsina autoru resp. korespondujici a/nebo prvni autor, nez kdyz tam misto toho bude figurovat 20 clanku z CCCC nebo Chemickych listu.
Pokud jde o vahu citaci, i tam samozrejme nejde o neco 100% spolehliveho, ale statisticky je to hodnota, ktera dobre koreluje s "kvalitou", "vyznamnosti", atd.
Znova opakuji, ze kazdy z nas muze rychle sepsat desitky prikladu objevu publikovanych v casopisech s vysokym IF, ale velmi vzacne jsou priklady takto vyznamnych objevu publikovanych v "podradnych" casopisech (jeden takovy priklad zde byl uveden, ale na moji vyzvu k doplneni desitek dalsich jsem nedostal reakci).
Opravu tady nekdo chce tvrdit, ze kdyz komise peer review dostane seznam publikaci hodnocene instituce, tak si ma zalepit informaci o tom, kde byly publikovane, kazdy clen komise je prostudovat (tak dukladne, jako to ucinili predtim recenzenti rukopisu) a urcit, ktere jsou nejkvalitneji - a vyjde jim, ze mezi temi nejvyznamnejsimii bude zhruba stejne tech z casopisu s vysokym i (velmi) nizkym IF, tedy potvrdi se nazor, ze neni zadna korelace mezi IF a "kvalitou"? Opravdu se nekdo prihlasi k tomuto nazoru??
Tedy - jaku uz jsem vicekrat napsal, ze ty scientometricke parametry jsou uzitecnymi podklady, ktere je ale potreba pouzivat rozumne, po kriticke podrobnejsi analyze. Myslim, ze to stanovisko DORA (ze se ty scientometricke parametry nemaji pouzivat jako kriteria hodnoceni) je celkem v souladu i s tim, co pisu - i ja prece opakovane rikam, ze se nemaji pouzivat nejak automaticky, ale jen jako vice mene uzitecne podklady.
A pri rozdelovani penez samozrejme mohou hrat zasadni roli i jine faktory, nez "kvalita", "produktivita" dane skupiny/instituce (napr. se mohou z nejakych strategickych duvodu podporit prave smery, ktere tam doposud kvalitni nebyly).
Nakonec - mam podezreni, ze mnozi diskutujici si ve skutecnosti mysli, ze je principialne nesmyslne jakkoli hodnotit, ze nejlepe autori zhodnoti sami sebe; jejich vyznam pak zalezi hlavne na tom, jak dobre se sebeprezentuji a "delaji dojem", v jakych funkcich jsou (nebo byli). Objevil se tady i nazor, ze i Nobelovy ceny jsou udelovany spatne, protoze kdyby je ty svedske komise udelovaly spravne, tak by sly k autorum publikujicim v nizkoimpaktovych zurnalech prace, ktere nejsou prilis citovane...
Ze včerejška na dnešek přibylo 4710 testovaných, z toho jen 116 nakažených, tj. podíl nakažených opět klesnul, a to na 2,5%.
Je vidět, že epidemii se daří díky p. Prymulovi a Hamáčkovi a jejich moudrým opatřením zvládat. Nedojde k přetížení zdravotnického systému jako v anglosaském světě (alfa samci Boris a Donald asi udělali někde chybičku...), což byl hlavní a správný cíl všech těch restrikcí.
Díky tomu ČR získala čas se připravit na další postup zvládání epidemie. Jsem rád, že žiju v ČR, kde se k situaci přistupuje racionálně, zejména ve srovnání s Británií a USA. Je fajn, že ani Sovětský Svaz ani VB+USA nejsou už náš vzor. Snad konečně pochopíme, že máme jít jinou cestou než všechny tyhle bývalé velmoci.
re: Nobelovy ceny jsou udelovany spatne
Dost často, když je udělena NC, se vzápětí ukáže, že byl opomenut někdo žijící, kdo se o věc (podle početných názorů) zasloužil víc. Zvláště trapné je to tehdy, když NC dostali jen dva, ač bylo místo pro třetího.
Existuje skutečně hojně nedopatření tohoto typu.
O podvádění ve vědě s F. Koukolíkem (na začátku pořadu): https://dvojka.rozhlas.cz/meteor-o-zivem-robotu-predpovidani-budoucnosti-a-koronaviru-8145077
Testování je vylhané stejně jako v Číně. Čínská chřipka normálně prochází populací, lidé se závažnějším průběhem končí v nemocnicích, jen jsme si z vlastní blbosti a stádnosti nechali udělat do ekonomiky zářez, protože jsme zjistili fakt, že lidé umírají. Zlatá Greta.
6. dubna 2020 11:37 Nobelova cena se uděluje hlasováním... co od ní jako chcete? :-)
Milovníci Borise by měly uznat, že Prymula virus naoko spomalil, Prymula nakonec taky uzná, že to bylo k ničemu.
Kvarteto Prymula, Vojtěch, Hamáček a Babiš patrně usilují zapsat se do dějin jako kinder management team po vzoru Trunpa. Ale je to paradox, milovníci Borise nakonec dostanou to samé od Prymuly, pravda s poněkud temporální retardací příznačnou pro absolventa vojenské školy. S ekonomikou bych si nedělal starosti, podobně hloupé a státní vlády v okolních zemích udělaly stejně nesmysly jako my, takže poprávka nebyla a nebude valná, snad jen Rakousko a Německo si nenechalo zacpat pusy rouškama, ekonomika jede, a současně se nechaly "promořit". Podle Prymuly teď asi nastane nějaká pohádková izolace, kdy nejvíc potřební budou obsluhování asi mimozemětany ....
pro ty vyplašené - tohle není žádné rozhodnutí o tom, jestli se riziko nějak zvýší nebo nezvýší... to je pouhé konstatování faktu, že s tím nic jiného stejně neumíme udělat
Ochránit rizikové osoby nelze, chránit resp. izolovat by totiž museli i všechny ošetřovatele, lékaře, sestry... + jejich rodiny. To prostě nelze, stačí jeden nakažený a začne se to mezi starými lidmi lavinovitě šířit.
Teď na to koukaj lidé jak vyoranej brambor :-) a s rouškou na humbě. To prostě nevymslíš ...a začíná předhánění v uvolnění a přitvrzení ... do tří dnů to lidi prokouknou.
Zjistili, že klesající růst je vlastně průšvih. Všichni okolo budou mít chřipku za sebou a my nesmíme do práce, ven ze země, na puse roušku. Obávám se, že to Hamáček osobnostně nezvládne, začne trolit zemanovské poučky, a jakmile mu spadne krytí z Min. zdravotnictví, které vydává omezující opatření (nikoliv vláda nebo krizové štáb), bude po ptákách a skončí nejspíš sám v base.
Pokud to ještě dnes neuvolní, je jasné, že to skončí devastující náhradou škody od českého státu za ušlé příjmy.
SaMy
6. dubna 2020 14:37:
Jste vedle jako jedle...
Václave, nikdo neříká, že se nemá hodnotit. Všichni se Tě snaži přesvědčit, že hodnotit se má věcně.
Buď
(a) podle toho, jaký osoba může mít přínos k oboru přičemž se také zhodnotí zda ústav ještě vůbec je na špičce oboru a neco koherentního produkuje - viz MPG. Takové hodnocení trvá minimálně 4 roky, někdy i šest. Tam má trochu smysl i uvážit reputaci článků v nichž se publikuje, ale nikoliv ale počty článků nebo citovanost.
(b) Podle toho, koho potřebujeme. Pokud odchází do důchodu profesor fyzikální chemie, vypíšeme místo na přednášejícího základní přednášky fyzikální chemie a hledáme toho (ve věku 35-45 let), kdo vypadá, že bude příštích 25-35 let něco zajímavého zkoumat a o tom přednášet. Mohou nám v tom pomoci lidé z přůmyslového výzkumu a vývoje. Protože z těch, kteří ke studiu nastoupí půjde 95% do průmyslu, další 3% do zahraničí a budeme rádi když 2% zůstanou v domácí vědě. Zde skutečně není rozhodující reputace článků a dá se hodnotit zcela věcně, podle obsahu.
Dalibor Štys
Ano, hodnotit je třeba věcně a podle celé palety kriterií. Není např. možné aby na universitě hrozil zánik katedry geografie protože jí kafemlejnek zrovna nenamlel dostatek financí a zároveň neměla úspěchy v grantech. Universita, má-li být opravdu univerzitou, tak musí nabízet celou šíři oborů a není možné jednotlivé obory "vypínat" a "zapínat" podle toho jak se jim zrovna podaří nebo nepodaří vysoutěžit finance. Takový "akademický kapitalismus" by pouze rozvrátil vzdělanost společnosti (jak o tom trefně píše rakouský filosof K.P.Liessmann). V oborech je třeba udržovat určitou kontinuitu, co je jednou zničeno, obtížně (a nákladně) se znova buduje. Chápu, že je velmi lákavé když např. chemici mají díky scientometrii možnost "vyluxovat" finance jiným oborům, ale "osvícený" rektor/děkan by tohle neměl nikdy připustit, i když by mu ti chemici za to nadávali do komunisty, který dává "neschopným".
re 15:57
ale ne - na (b) je v civilizovanych zemich zaveden system tenure track - mlady vedec dostane sanci si etablovat svuj nezavisly vyzkum a po 5-6 letech je zhodnocen a bud dostane tenure/habilitaci nebo nedostane - pak ho muze angazovat univerzita, kde odchazi ten stary profesor do duchodu, a uz bude vedet, co od nej muze ocekavat. Reputace a kvalita clanku je i zde samozrejme zasadne dulezita a krome toho i schopnost ziskat granty.
re 17,00 - souhlasim, ze neni dobre zavrit katedru geografie - nicmene pokud je situace takova, ze nikdo z katedry geografie nedokaze dobre publikovat a nikdo nedokaze ziskat granty, tak je treba do toho bouchnout a zangazovat nekoho odjinud, kdo to zvedne a zreformuje - udrzovat nekvalitni "kontinuitu" je zcela neproduktivni
17.07:
Ale geografové přece mohou být společnosti užiteční mnohem víc řadou jiných služeb než produkováním impaktových článků (a na to do jisté míry navázanou schopností sehnat grant). Znova opakuju: hodnocení (a potažmo financování) musí být dle celé palety kriterií ne jen dle jednoho (scientometrie).
Ad 17:33
No přesně tak. NIKDO není společnosti užitečný produkováním impakt bodů. Z těch, kdo produkují impakt body je občas někdo společnosti užitěčný.
Jak? No to se přece nedávno jasně poznalo, o tom je tato diskuse. Velmi málo. Například že je článek špatně nepoznalo 244 citujících týmů a přišel na to jeden doktorand. Stejně tak u Bezoušky. Scientometrie NENÍ žádným měřítkem kvality, naopak, zavírá hubu chytrým doktorandům a postdokům. Ti jsou poslední, kdo v laboratoři pracuje rukama a vědí, co nejde. Jenže oni se už na tu cestu vydali a bývají po celé té anabázi už moc staří si hledat místo jinde. Taky něco řekli doma manželce, mají děti apod. Tak drží ústa a krok. Tak to celé je. Tak se delá ta dobrá věda o níž podle diskutérů nic nevím.
Jediné řešení je, jak navrhl správně Václav Hořejší, aby hodnotící komise zapomněly na IF časopisů a posuzovaly jen obsah článků. Ale i výzkumných zpráv pro státní orgány, uplatnění absolventů, průmslových spoluprací apod.
Dalibor Štys
Ad V. Hořejší, 11.12:
Ok, díky, tohle se čte už docela dobře, tak buď jste se přece jen názorově trochu posunul nebo jsem některá Vaše dřívější vyjádření nepochopil úplně správně.
Ad 6. dubna 2020 20:52:
"buď jste se přece jen názorově trochu posunul nebo jsem některá Vaše dřívější vyjádření nepochopil úplně správně"
To druhe je JEDNOZNACNE spravne...
re Stys
jasne, ze nikdo neni prospesnym produkovanim bodu - ale kdyz nekdo dela kvalitni a uzitecnou vedu, tak dokaze publikovat v kvalitnich casopisech a jeho clanky jsou citovane dalsimi. Jinymi slovy, produkce "impaktovych bodu" je dusledkem kvalitni vedy - nikoli cilem. Takze nakonec se podle tech bodu da s urcitou mirou i odhadnout kvalita vedy (i kdyz se musi hodne rozisovat obor a tematika) - proto scientometrie neni uplne blbe a da se pouzit jako jedno z kriterii.
U D. Styse je uplne jedno, co se pouzije - nula od nuly pojde - proto se snazi rozlozit system - nastesti uz neni v pozici, kdy by mel moc a bral ho kdokoli vazne.
Já ovšem vycházím ze zkušenosti z článků publikovaných v nejlepších časopisech oboru: Trends Anal. Chem. Bioinformatics, J. Biol. Chem., Chem Phys Chem, Ultramicroscopy. A je to tak, že citační index mi vytvářejí články banální a nebo dokonce metodicky špatné ale s gardedámami. Zatímco ty v nichž publikujeme skutečně nové výsledky a jsou bez gardedám citovány nejsou přestože jeden z nich Elsevier speciálně propagoval jako jeden z 30 nejlepěích fyzikálních článků roku 2017. Srandičky jako že Scientific Reports nemůže najít EDITORA jsou jen třešnička na dortu.
Dalibor Štys
Ad 21:46 Jasně, že chci rozložit systém. Čeněk Gregor chtěl taky rozložit systém. O tom je celá tahle diskuse.
Martin Kubala chce taky rozložit systém.
Systém, který není schopen rozpoznat podvádění ho podněcuje. To tak je, bylo a bude.
Dalibor Štys
System funguje a nakonec podvadeni rozpozna. U samotneho autora byva nekdy problem, ze je presvedcen o vyznamu a novosti sveho vyzkumu, ale ostatni to nevidi - bud je genius, ktery predbehl dobu (coz je tam 0.001% pripadu), nebo proste je to trouba ktery dela blbosti a vini cely svet, ze to nerozpoznaji (to je tech zbylych 99,999%).
Ad 22.28:
D. Štys to samozřejmě trochu přehání, ale Vy taky a ne málo. Pravda je někde uprostřed. Takže pokud je dobře, že D. Štys nemůže už mnoho ovlivnit, tak moc doufám, že Vy taky ne.
A ta věta D. Štyse, že
"Systém, který není schopen rozpoznat podvádění ho podněcuje."
je chytrá a v jádru pravdivá. Přinejmenším částečně se neeticky chová většina. Protože systém "Publikuj nebo zhyň" k tomu silně tlačí. Viz i ten pořad s F. Koukolíkem, na který je o něco výš odkaz.
Ad 22:28
1) Systém funguje a podvádění pozná - to se tady v českém případě nepotvrdilo. Na Zbořilovy vymazané peaky poukázal doktorand a bylo by to zapadlo, kdyby se ústav něchtěl oddělit. Dodnes ho "systém", to jest vědecká komunita, podporuje. Na Bezouškovy podvody upozornila jeho vedoucí práce z Londýna (1988) a komunita ho opět podporovala a až na po velkém nátlaku se udělaly kontrolní experimenty a až (opět) doktorandi přišli na to, že je něco špatně. Podobně většina případů popisovaných na forbetterscience.com. Systém scientometrie dokonce není ani neutrální, podporuje vzájemné podporování lidi s máslem na hlavě, v lepší případě průměrně nadaných. Protože se musí psát tak, aby to komunita přijala. mediocracy
2) Vím, že jste to s těmi génii myslel na mne, ale věda je (bývala) přece synonymem pro úsilí lidí, kteří se cítí být génii, o nalezení lepšího vysvětlení reality. Ty musíme zvláště podporovat, ne ty, kteří jsou pochopitelní pro celou komunitu.
Tak jste ve své vyjádření pěkne shodil celou tu předchozí diskusi, Václava Hořejšího a všechny podporovatele excelence. :-)
3) My ale neděláme nic až tak nepochopitelného, postupujeme úplně standardně: a) Zjistíme, co přístroj měří, b) provedeme kalibraci, c) provedeme měření v rozsahu intenzit kde dostáváme data odlišná od pozadí a to systematicky, d) najdeme podmínky v nichž je největší odstup signálu od šumu, e) zjistíme, jaké máme rozdělení naměřených hodnot a f) zvolíme vhodnou statistiku pro analýzu dat. Pravda, tu statistiku jsme trochu rozvinuli. Nicméně každý experimentální fyzik ihned pochopil co děláme a pochopil i v čem je všeobecný problém všech dosavadních dat. Některé z nich jsme navrhli časopisům jako reviewery :-)
Ad 22.28 Jak to myslíte: ..Štys nemůže už mnoho ovlivnit, tak moc doufám, že Vy taky ne."? Vždyť oni to ovládají. To jste měl být u nás na rektorátu a vidět děs v očích předního představitele těch, kteří to dnes řídí, když já se stal ministrem. Ale z hlediska vědeckého systému celého světa jsem já jen zrnko, které si mele svou.
Dalibor Štys
Dalibor Štys:
"...jeden z nich Elsevier speciálně propagoval jako jeden z 30 nejlepěích fyzikálních článků roku 2017."
Mohl byste prosím specifikovat, který Váš článek to byl a jakým způsobem jej Elsevier speciálně propagoval? Ráda bych se totiž poučila o tom, jak vypadá opravdu špičková věda.
Děkuji.
https://www.journals.elsevier.com/ultramicroscopy/highlighted-articles/can-an-algorithm-help-us-look-inside-a-live-cell
V doprovodném mailu: This we do for approximately 30 papers in the field per year ...
Dalibor Štys
Nejsem si jist, zda p. Štys neřeší věc, která se tady táhne diskusí již od konce 90.let, viz. spor Hořejší vs. Flegr na biologických čtvrtcích a současně se nedostává do týmu kouzelníků z Viničné (Anton Markoš, Neubauer, Komárek) , kteří měli nebo mají k systému publikování a hodnocení fundamentální námitky. Myslím, že to skončí nakonec opět rezignací na změnu, protože v mnoha ohledech oprávněná kritika současné situace hodnocení vědy v ČR a v západním světě nenabízí lepší alternativu. Většina dnešních profesorů v ČR na tomto systému participovala a spoluvytvářela ho a z toho, jak si tito lidé komicky své všechny tituly píší do českých článků, karolínek, na dveře je zjevné, že na změně nemají zájem s jedinou výjimkou. A tou je přechod na doživotní rentu a hodnocení vědy ve vědeckých radách (tzv. národ sobě).
Ostatně i bez výše uvedeného úsilí dnes dochází k vědě přesunou, které ještě nejsou jasné a zřejmé. Publikační prales je možné sice rozšiřovat donekonečna - v tom se ukázaly předpovědi skeptiků ve smyslu autokorektury a autoregulace vědeckých komunit jako zcela neoprávněné. Dochází stále k většímu štěpení oborů na menší a menší segmenty, nenechme se klamat početností vědců, kterých také přibývá geometrickou řadou. Vědecký svět se od 80s stává stále čím dál více korporativnější (CV, PR hodnocení, výtěžnost grantů) , v podstatě jde o analogii ziskovosti a CPMs na úrovní týmů a vědců. To pak vede automaticky k preferování podvodů (analogie falešného/dvojího) účetnictví a emoční slaboduché propagace vědy pro studenty a laiky (analogie frází/keců při recruitmentu) .
Osobně si myslím, že to v dohledné době zpět nevrátí, protože tento systém na povrch vyplavil relativně patologické jedince (Syková, Zbořil, Pačes) anebo naprosto neutrální no-face lidi (Drahoš, Zíma, Hindls) a od těch se podpory změny a efektivní nápravy nedočkáme. A stařeckou víru v mládí, doktorandy a "novou generaci" netrpím.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nemusime-izolovat-seniory-ale-prenasece-98494?seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=327501&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Mnohem rozumnější článek než ten od Koláře a Svobody, na který reaguje. Nakonec když by chytrá karanténa nefungovala, k postupnému promořování stejně dojde, takže to není "nic proti ničemu". Ale je chybou se o to aspoň nepokusit, zvláště když je vývoj epidemie v Česku díky správné původní strategii vlády mnohem lepší než mnohde jinde (podíl nakažených z testovaných pozvolna pořád klesá, tj. klesá i "R"). Zkusit nyní co nejvíc izolovat nakažené od zbytku společnosti a celou společnost postupně otvírat k normálnějšímu - zejména ekonomickému - životu, to je podle mne správný krok.
Ad D. Štys a V. Hořejší:
Oba máte v mnohém pravdu a rozhodně nepatřím k těm kdo si myslí, že byste neměli mít vliv. Co vám ale podle mého skromného mínění trochu přebývá je přílišná sebejistota ve vyjádřeních, z toho mám vždy trochu obavu a v mých očích takoví myslitelé ztrácí kus své autority. Domnívám se, že skutečnému vědci sluší když dokáže pochybovat nejen o názorech druhých, ale i těch vlastních.
Podle mých zkušeností nejvíc posunují společnost k harmonii i efektivitě lidé, kteří dovedou naslouchat argumentům druhé strany, přemýšlí o nich a dovedou pak dělat rozumné kompromisy. Nikdo neví nejlíp všechno. A ti co si myslí, že ví, nechápou tento základní fakt.
Ne Stys nema pravdu, protoze chce rozborit system a nenabizi lepsi alternativu. Ja souhlasim s nekolika jeho tezemi - napr. posileni role profesoru (na ukor studentu v senatech) nebo vytvoreni prestiznich pozic "statnich profesoru". Jenze to, jak to prezentuje neni zadny plan, ale puste zvaneni, protoze i on vi, ze to nejde udelat. On je proste nerizena strela, ktera generuje nekoherentni napady, ktere nejsou domyslene do dusledku a rozpracovane do nejakeho realistickeho planu, o kterem by sla vest seriozni diskuze. Zbytek jeho tezi je jen bourani systemu a zavist proti tem, kteri i v nasich podminkach dokazi delat dobrou mezinarodne konkurenceschopnou vedu, dobre publikovat a ziskavat granty.
Jasne - soucasny system neni idealni a je hodne tvrdy (zvlast na nas, kteri nepusobime na prestiznich adresach) - ale i my se musime srovnavat a konkurovat si se svetem a nemuzeme si tady vytvorit skanzen specialniho pristupu. Musime jet podle mezinarodne uznavanych kriterii (kam patri i rozumne pouzita scientometrie - samozrejme s adekvatnim peer review) a pres nase handicapy se musime snazit delat co nejlepsi vedu a publikovat v co nejleposich zurnalech - prestoze nas tam strili editori jak zajice a vetsionou nedostaneme vubec sanci jit aspon k recenzi - jedina cesta je proste vytrvat a konzistentne publikovat dobrou vedu co nejvyse to jde a postupne se dostavat nahoru. Ono to jde pomalu, ale jde to - ja jeste pamatuju zacatek 90-tych let, kdy se delala bidna veda a publikovalo prevazne v lokalnich casopisech - od te doby jsme se vyrazne posunuli a aspon v prirodnich vedach vidim spoustu skupin, ktere uz aspon konzistentne dokazi publikovat v nejlepsich zurnalech oboru - do Nature a Science je to jeste o stupen vys, ale i to snad prijde (i bez gardedamy).
Takze fakt NE - Stys nema pravdu a je dobre, ze uz nema vliv svoje vize prosadit.
1) Já dělám dobrou vědu. Nemá žádnou chybu a je nová. Ta dáma, co tak strašně chtěla náš highlitovaný článek u Elsevieru, už zmlkla. Protože ten článek má ještě některé nedotoženosti ale není chybný, je nový a má obecnou platnost pro zpracování jakýchkoliv mikroskopických dat. Proto ho editor-in-chief Angus Kirkland doporučil k hihlightování jako jediný z Ultramicroscopy za rok 2017 a jeden z asi 30 nejlepších fyzikálních článků. Od té doby jsme to dotáhli a metoda nemá žádnou vadu. Není to první ani jediná taková věc.
Co mám komu závidět? Zjevně principiálně nesprávná data z výpočetní chemie (chápete snad rozdíl mezi kvantovou a Newtonovou mechanikou)? (Lehce při-) Posunuté bandy na Western blotu? Jpeg obrázky zkreslené fotoaparátovým algoritmem z digitálního mikroskopu?
Nejsem populární - být populární je přece v rozporu s elementárními důvody proč pěstovat vědu. Nové myšlenky proste jsou konfliktní.
2) Jaká sebejistota? Prosedím dny nad každým výsledkem a pořád ho převracím nahoru dolů. Postavili jsme si vlastní přístroje a napsali vlastní řídící software abychom věděli co měříme. Kdybych byl sebejistý a dostatečně tvárný, měl bych z těch tun dat, co máme, stovky banálních publikací. Kdybych se nechal připsat na všechny publikace, kde mi to bylo nabídnuto, byl bych někde na 75% Hobzy.
3) Současný stav je neúnosný a podněcuje podvody v celém světě. Našim vědcům konkurenceschopné podmínky jako na MPG nikdy nezajistíme. Tak co je to za šaškárnu, naše Akademie věd? Pokud dáme na scienometrii, tak to prostě bude u nás bude horší než ve světě, protože nikoho nezajímáme aby se unavoval nějakým hledáním chyb. Zároveň to ale může být lepší, pokud najdeme lepší model fungování. Nescientometrický.
Udělejme vynikající univerzity v návaznosti na průmysl a potřeby společnosti, prostřednictvím VOŠ zajistěme, že ti, kdo vypadnou, studium rozumně uzavřou. Napsal jsem už několikrát jak.
Dalibor Štys
Kdyz je to tak skvely clanek - proc si toho zatim nikdo nevsiml a ma to jen 3 autocitace od roku 2017 ? Pokud je to tak groundbreaking vec, ktera vysvetluje, ze vetsina praci v oboru je blbe (jak jsem pochopil z vasich vyjadreni), tak bych cekal, ze to bude nekdo pouzivat a nekdo treba s tim polemizovat - zda se, ze to vsichni ignoruji, takze to zrejme tak dulezite nebude (nebo je to proste blbe prodane, ze to nikdo nezaregistroval).
7. dubna 2020 14:29 Skvělost článku nezávisí na jeho popularitě.
Nějaká teoretická skvělost článku jistě nemusí mít s čteností, natož citovaností nic společného. Ale pokud je tu řeč o veřejném financování, šlo by čekat, že společnost bude za své peníze chtít výsledky, které ji (tedy přímo aspoň "něco", v konečném důsledku ji, tedy tu společnost) budou posunovat dál. Lze jistě tvrdit, že ani citovanost není záruka, že daný článek ve skutečnosti něco někam smysluplně posunuje (a tedy má hodnotu z pohledu té společnosti, co to platí) --- ale naopak je asi jisté, že necitovaný článek zkrátka neposunul nikoho nikam. Tedy zde jde nanejvýš o skvělost, co bude rozpoznána až s odstupem --- ale zdroje jsou omezené, tak nevím, v jak velkém rozsahu může třeba naše společnost platit i výsledky, jejichž význam možné ocení až potomci. :-)
Skvelost clanku nemusi korelovat s citovanosti, ale dulezitost ano. Stys tvrdi, ze je to dulezity clanek a takovy by citovany byt mel - minimalne v oblasti, ktera se hodne dela, coz mikroskopie je. Bud tedy clanek neni tak dulezity, nebo si ho nikdo nevsiml - tudiz je blbe opublikovany (ve spatnem zurnale nebo spatne napsany).
Prosím vás, nechte už toho Štyse na pokoji, už je mi ho líto. Moc mu to nejde, tak si to prostě kompenzuje jinak. Když ho nepochválí (necitují) jiní, musí to dělat sám...
Ja bych ho nechal, ale on se furt presentuje, jak vsichni kolem delaji blbou vedu a on dela tu spravnou - jen si toho krome nej zatim nikdo nevsiml.
Re: chci rozložit systém, Čeněk Gregor chtěl taky rozložit systém, Martin Kubala chce taky rozložit systém.
rozložit systém -> rozložit VESKRZE ZKORUMPOVANÝ systém
I když tu prokorumpovanost už dávno mělo stíhat státní zastupitelství. Maj to v popisu práce.
Neví někdo jak je na tom Konvalinka s testem na koronavirus co používá Zbořilovy nanočástice, a zbývalo ho jen validovat? Po humbuku z minulého týdne je nějak ticho....
Re 17:17 - ten test funguje a uz rozdavaji kity do spitalu - ta validace nejakou dobu trva a probiha - hezky o tom mluvi Pavel Sacha v radiu:
https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/radiozurnal/44/2020-04-03
cas 18:12:00
ty magneticky castice se pouzivaji na vysrazeni RNA
Ad D.Š.:
"Martin Kubala chce taky rozložit systém."
No ten by se za takove hodnoceni podekoval... System rozkladaji podvodnici, on se naopak snazi o jeho zlepseni.
AD: System rozkladaji podvodnici
Zkorumpované systémy podvodníci budují, rozkládají je poctivci, s kterými ti podvodnící dost často pěkne zametou.
re 18,41 - ale houby
podvodniku je mizive promile a nemuzou nic budovat
souhlas s VH, ze Gregor ani Kubala se nesnazi rozlozit system - to dela akorat Stys
Moji drazí, už je to pravděpodobně tak, že chief editor Ultramicroscopy má jiný názor než uživatelé komerčně vyrábených mikroskopů nakoupených ve výberovém řízení za nejnižší cenu. A on doporučil článek k highlightování za celý Elsevier, což se hned tak nějakému Čechovi nestane. Ta analýza je vyčerpávající, nic víc se s tím signálem z mikroskopu nedá dělat. Kdybyste to dovedli pochopit, tak jako Angus Kirkland, pochopili byste to.
Jako doporučenou literaturu k další četbě uvádím významnou práci: Effects of homophily and academic reputation in the nomination and selection of Nobel laureates, Riccardo Gallotti & Manlio De Domenico, Scientific Reports volume 9, Article number: 17304 (2019)
Dalibor Štys
OK - tak proc si toho zatim nikdo nevsiml a nikdo to necitoval ?
Ad Václav Hořejší:
Chceš tedy říci, že to, že většina excelentní vědecké komunity i učená společnost nereprezentuje systém? Oni ho přece reprezentují a vytváří. Zatím pořád svá podpůrná stanoviska za Zbaořila neodvolali. Čeněk Gregor i Martin Kubala stojí proti těmto stanoviskům, proti systému. Čeňka Gregora dokonce systém vyloučil.
Ad ostatní: Podvodníků, kteří aktivně maniplují výsledky, je možná málo, ale systém je podporuje. Ostatní v tom přežívají a tu a tam udělají výběr z výsledků aby to nepohoršovalo mainstream a článek prošel. Čím pak ti ostatní jsou?
Dalibor Štys
Ad 19:51 Protože si každý mele svou a používá komerční software. Ani technici Zeisse na EMBL nebo Olympusu ve Vídni nám nebyli schopni dát původní data z měření. Nikdo v mikroskopii neví co jsou původní data a neřeší to. Možná Stefan Hell, abych nekřivdil, ale ten má adresu MPG. Mimochodem ho tam vzali jako "průměrného" a po velkých diskusích.
Dalibor Štys
Nevím jestli je třeba systém rozložit, ale myslím, že přebudovat ("perestrojka") by se měl, současný systém je příliš moc soutěžní a heslo "Publish or perish" vede k honbě za množstvím co nejvíc impaktových publikací, často za každou cenu. Vědce to zákonitě tlačí k neetickým postupům, nedbalosti i podvodům. Výsledkem je mrhání veřejných peněz. Jenže jak tu "perestrojku" udělat když o tom rozhodují zejména ti, kterým tento stav vyhovuje? Protože zejména ti byli systémem vyneseni do "vrcholných" pozic. Vidím v tom určitou zacyklenost a bez osvíceného pochopení aspoň části vrcholných manažerů vědy se těžko může něco změnit. Měli by přestat plivat na D. Štyse a přemýšlet o tom, že - vedle různých excesů - má taky v mnohém pravdu. Jenže to je třeba trochu slevit ve své vlastní ješitnosti...
A, ano, M. Kubala je člověk "perestrojky", jenže jeho vliv není velký a obávám se, že bude většinou manažerů vědy "semlet"...
Dalibor Štys:
Ano, je to tak - já jsem v několika svých článcích chtěla citovat Štyse, ale když se to dozvěděly ty firmy vyrábějící nemravně drahé mikroskopy, začala jsem dostávat výhružné dopisy; tak jsem ho tam zbaběle nedala - nejsem sebevrah, život mých dětí mi za to nestojí.
Také si pamatuji, že loni na jedné konferenci mě prosil Stefan Hell, abych pozdravovala jeho nejlepšího přítele Dalibora; říkal, že hrozně lituje, že v tom Stockholmu to tenkrát nedostal i on.
Ad 20:23 To jako mělo být vtipné?
Umíte se svým mikroskopem něco víc než ho zapnout a s naklikat standardní okna jak vás to naučil technik?
Dalibor Štys
Ad 20:22 Jen ať si plivou. Já se převážně bavím. Jak vědou - poznáním - tak nedovtipností lidí, kteří systém tvoří. Na rozdíl od nich se můžu postavit každému technikovi z firmy aniž bych musel mlžit o svých výsledcích.
Dalibor Štys
Dalibor Štys:
"Umíte se svým mikroskopem něco víc než ho zapnout a s naklikat standardní okna jak vás to naučil technik?"
Samozřejmě neumím! Dokonce si někdy ani nemohu vzpomenout, jak mě to ten technik učil. Ale umím vařit dobré jahodové knedlíky!
Vaše věrná obdivovatelka Jaruš
To jsem si myslel.
O to víc Vás musí štvát, že minimálně polovinu té technické a teoretické práce udělala Renata.
Dalibor Štys
Dalibor Štys:
Ano, já vím, Renata mi říkala, že na té práci udělala 60%, Tomáš 10%, Kevin, Daria, Petr, Rebecca a Honza každý po 6% a Vy jste to sepsal!
Jaruš
Já myslím, že už Vám to docvaklo. Až vychladnetem stavte se s buňkami a uvidíte co jste v nich ještě nikdy neviděla. Museli jsme si na to totiž postavit svůj vlastní mikroskop jaký nikdo nemá. Proto to nikdo necituje - protože ten experiment nikdo nemůže na komerčních přístrojích zopakovat.
My jsme ale od počátku zcela otevřeni, přijít se vzorky může kdokoliv.
Dalibor Štys
tak to uz jste jako Zboril - jeho experiment taky nikdo nemuze na komercnich pristrojich zopakovat ;-)
To už tak u technicky nových měření bývá.
Ve skutečnosti je tohle dobrá reakce. Jasně potvrzuje o co tady většině lidí jde - dělat vědu tak, jako se dělá u kamarádů / gardedámy. Koupit si stejný stroj a kity, hlavně nepřekvapovat. Přesně k tomu vede scientometrie na pokleslé české úrovni.
Dalibor Štys
no ale jestli jste to s tim prekvapenim neprehnal - ze si toho az nikdo nevsiml ;-)
Bibliometrics as Weapons of Mass Citation Atoinette Molinié and Geoffrey Bodenhausen, CHIMIA 2010, 64, No. 1, https://www.researchgate.net/publication/49664045_Bibliometrics_as_Weapons_of_Mass_Citation
Suppose we wish to boost the IF of our favourite journal in 2012. That implies that: i) we should publish a paper in 2010 (preferably early in the year, as explained below), ii) some colleagues, friends or competitors should discover our paper before the ink has had time to dry, iii) these colleagues must find an interesting application of our method, or invent an improvement of said method, iv) carry out novel experiments, v) write up their observations, vi) submit their paper to a journal of their choice, vii) wait for the referee reports, viii) incorporate suggestions for improvements, and ix) have the paper accepted and appear in print before the end of 2011! Depending on the date of publication of the original paper (which could be anywhere between January and December 2010), our colleagues have only 12 to 24 months to complete the entire process! This is clearly pure folly. Very few scientists can produce a serious paper in such a short period.
To bylo v roce 2010. Od té doby uplynulo plno vody. A články přinášející skutečně nové metody k jejichž posouzení si potřebujete sami sestavit svůj přístroj vyšly zcela z módy. Ty ocení jen nějací ti přestárlí editoři-in-chief, ale žádný strach, oni budou brzo nahrazeni mladšími, h-impaktorově fundovanějšími.
K původnímu tématu blogu. Od začátku jsem se divil, že do vymazaných peaků ryl Václav Hořejší, který od začátku co ho znám stál na pozicích citovanosti. Protože jediným řešením je nezávisle zopakovat experiment v přítomnosti kolegů z oboru. A pak se, jak jsem očekával, vyvalily vlny a ukázalo se že velmi málokdo má odvahu se za toto jediné správné řešení postavit. Hlavně ne nahradit systém skutečným lepším, jen ho tak trochu napravit. Ať přitom vyhladíme Gregorů a Kubalů kolik chceme.
Dalibor Štys
Zajímavý článek
https://vedavyzkum.cz/z-domova/czexpats-in-science/eliska-konarikova-v-nemecku-neni-trava-zelenejsi
Například v Německu mají magisterští studenti mnohem více povinných přednášek a po praktické straně v podstatě absolvují jen kolečko po různých laboratořích, ve kterých stráví přibližně dva až čtyři týdny. Laboratorní kolečko ukončí sepsáním eseje o svých zkušenostech. Jsou to v podstatě taková lepší praktika. Naše praktické zkušenosti jsou pro ně ohromující. Navíc naše diplomová práce je v mnohých případech podobná německé dizertaci. Ale PhD z Německa samozřejmě zní mnohem líp!
Máme ještě šanci to dělat správně !!! Nenechme si ji definitivně ukrást.
Dalibor Štys
Pane Štys, začíná se překlopovat do pozice ublíženého a nedoceněného vědce, což je póza veskrze obvyklá a fádní. Nikdo vám nebere snahu věci napravit, ale bohužel postupem času se z toho stal takový vyvýšenecký slovanský postoj. Světová věda (věda ve světě) je fotbalové hřiště a pravidla neurčujete vy ani já. Snažte se prosadit na tom hřišti a netrapte se špatnými pravidly, nikdo od Vás návrhy akceptovat nebude a skončíte jako ruská věda na tvrzeních o ruské smutné duši a blbých američanech.
Nejste jediný, kdo tvrdí, že komerční kity jsou z velké části podvod (stejně jako byly histologické řezy obarvené metodami z 30.let než se zjistilo, že jedinou diferencí barví/nebarví není samotná struktura kompartmentu nebo tkáně, ale pouhá změna pH.) a nejste jediný, kdo nadává na IF, H-indexy, ale snad jste na tolik inteligentní, abyste pochopil, že nejste pro ostatní autoritou, která by je mohla přesvědčit o smysluplnosti vašich návrhů.
Samozřejmě zázraky se někdy dějí a netvrdím, že změny ve vědě musí být připravené a prodiskutované (nikdy nebyly a improvizace a náhoda patří do hry), ale pokud jste nepřesvědčil o své vidění světa pár svých kolegů s mikroskopem, proč by se vám to mělo povést v případě hodnocení vědy ?
SaMy
Kurňa - jestli už i v Severni Koreji neumí řešit podvodníky rázněji než UPOL ty svoje podvodníky z Podvodníkova, co tam poslat Millera na stáž:
https://twitter.com/RetractionWatch/status/1247345864659603456?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Eembeddedtimeline%7Ctwterm%5Eprofile%3Aretractionwatch%7Ctwgr%5E393535353b687465%7Ctwcon%5Etimelinechrome&ref_url=https%3A%2F%2Fretractionwatch.com%2F
To je podobné jako u disidenta Zbořila . Jasná politická objednávka :-)
Ad SaMy
Takže mi dáváte za pravdu.
Asi pochopíte, že mne o mnoho víc než poštěkávání českých matadorů zajímá, že jsem vybrám mezi nejlepší fyziky toho roku jedním ze tří největších a tradičních nakladatelství. Zkuste si vyhledat kolika Čechům se to povedlo. Není to jako Nobelova cena, ale hned druhá liga po ní.
Žádné ublíženectví v tom nehledejte, ke komunikaci mých výsledků jsem byl donucen až nedávno argumentací ad hominem, kterou vůči mně neustále provozuje Václav Hořejší a další. Od Václava jsem se rozumného vyjádření k mým věcným námitkám vůči přípravě lipidových raftů nikdy nedočkal.
Jestli něco změním nebo nezměním je otázka. Já se s Čechy moc nehádám ale působím ve Vídni a teď taky trochu v Bruselu. A docela dost lidí mne podporuje i v Česka, zejména z technických oborů. Ti se všeobecného vřesku lidí z biomedicíny, které je nejvíc slyšet, neúčastní. Biomedicíni vřeští, protože mají nejméně reprodukovatelné výsledky a nejvíce se spoléhají na popularitu v komunitě.
Dalibor Štys
Ad D. Stys & https://vedavyzkum.cz/z-domova/czexpats-in-science/eliska-konarikova-v-nemecku-neni-trava-zelenejsi
Ten uryvek z textu Elisky Konarikove povazuji za ponekud nestastny, protoze pro neznaleho ctenare muze pri povrchnim cteni sugerovat, ze na nemeckych univerzitach ma diplomova prace nizsi uroven nez v CR a je vysledkem jakehosi "kolecka po laboratorich" a kratke eseje.
To je naproste nedorozumeni. Ano, na vetsine univerzit absolvuji master-studenti serii praktik v ruznych laboratorich - a to ma velmi dobry smysl, umozni jim to totiz (a donuti je to) pracovat na ruznych tematech a v ruznych skupinach, cou jim rozsiri obzory a umozni si lepe vybrat tema diplomky (Masterarbeit). Ale diplomka sama (Masterarbeit) je vetsinou ohodnocena ca. 30 kredity (Leistungspunkte) a prace na ni trva, tak jak jinde, ca. 6 mesicu. (Samozrejme, nadani studenti pracuji casto jiz behem studia na katedrach jako pomvedi a maji tak moznost na urcitem tematu pracovat i dele). Neni vyjimkou, kdyz se podarena diplomka stane zakladem pro publikaci. Ten urcity despekt vuci urovni diplomovych praci v Nemecku je tedy pro mne tezko pochopitelny.
Je úplně jedno, zda s nějakým tvrzením souhlasím nebo ne, stejně jako je jedno, kdo dostal nobelovku nebo publikuje v nějakém vydavatelství stejně tak je jedno, že by se k Vám Hořejší přidal kvůli svým myšlenkovým zkratům a argumentační heuristice. Aby se něco změnilo, musel byste přesvědčit část vědecké komunity a to se vám nepodařilo, místo toho pastujete tuny vět do diskuse o Zbořilových výkonech ve stylu, že vše souvisí se vším.
Je čas mluvit, je čas mlčet. Nedivte se, že jste pak k smíchu a začínáte se podobat toho nanohejterovi Zámečníka a kol a v horším případě JUDr. PHDr. Henryku Laholovi.
SaMy
SaMy
Ad D. Štys:
Ačkoliv s mnohým co píšete, tak souhlasím a je mi to sympatické, musím říct, že kolega SaMy to v jádru (i když cynicky) vystihuje správně. Ono nestačí mít pravdu, ale důležité je taky tu pravdu umět prosadit. A tu pravdu obvykle dokážou prosadit koalice a nikoliv "samorosti" jako Vy. A k vytvoření koalic je nutné přijímat kompromisy. A to nejdůležitější na závěr: prosazení pravdy mnohdy žádnou slávu a společenskou odměnu nepřináší.
Příklad: ČSSD v čele s Hamáčkem dokázala prostřednictvím Babiše prosadit značnou část svého programu. Sama z toho nic nemá, profitují ale obyvatelé ČR. To samozřejmě málokdo (já jsem jednou z výjimek) ocení.
Ohledně laborek na VSCHT/PřF UK vs. Německo. Rozdíl je hlavně v tom, že po škole jdou němečtí studenti do špičkových firem v oboru, zatímco čeští mají nadřeny tuny zbytečností v laborkách bez toho, že by na tom mentálně nějak pracovali (nadrtit teorii, opsat protokol, pak to udělat a sepsat nesmyslně formální protokol). V Německu po nás chtěli sehnat si články a reakce, samotné vaření bylo potřebné, ale není to právě efektivně strávený čas. Prakticky nikdy nebyly v ČR laborky dělané jako teamové, že jsem závislí na ostatních anebo naopak kompetitivní. Všichni čeští učitelé v Praze prakticky bez vyjimky nemají s komerční chemií nic společného již 30 let :-) Proč bych k nim měl dát učit vlastní dět ? Kvůli rozhodnutí vědecké rady o tom, že je někdo za tuny recyklovaných nesmyslných publikací profesor ? Nejsem blbec.
8. dubna 2020 10:26 Už byste s tím vyližprdesltvím Hamáčka mohl jít někam za Zimou, pane Hořejší :-) Hamáček je ukázka otřesného podvádění při vzdělání, sám je navázanej na poradce a lobisty od oligarchů a jedinej jeho vlastní názor byl, že "Sobotka měl být mediálně výraznější" .. proto asi ten svetr. Až bude schopen zajistit dodržování rychlosti na silnicích, pak samozřejmě rád změním názor, zatím vidím policisty jen u převozu činovníků a vyplňování formulářů.
re 10:37 - zda se ze jsi
10.49:
Ano, s panem Hamáčkem naprosto souhlasím, Sobotka byl jeden z nejlepších polistopadových politiků a snad (vedle Špidly) nejlepší premiér, který nastartoval optimálnější směřování země. Však byl zato "po právu" zlikvidován darebáky ve spolupráci se stupidními lidmi.
….A právě o tom jsem psal (viz taky jedna z point filmu Rozpuštěný a vypuštěný...). :)
Re: za Zimou
Zima na vlně epidemie fakticky rozjíždí svou politickou kariéru, až skončí jako rektor. Jde ve šlépějích Drahoša - Hrad nebo aspoň senát. Jako původním povoláním lékař může nyní řečnit všude (na vědu nešáh roky, ale má na to závislé lidi - jako třeba Hobza).
Ad 8. dubna 2020 10:49:
Ujistuji vas, ze jsem zde nikdy nenapsal o Hamackovi ani slovo. Nemim, proc se domnivate, ze jsem ten Anonym.
Vaclav Horejsi
Pane Štysi, neposlouchejte prosím rady pana SaMy!
Vytrvejte ve svém úsilí o radikální celosvětovou reformu vědy a vzdělávání, jakož i v boji proti Akademii věd!
Vzpomeňte, že i mnozí jiní géniové museli vytrpět posměšky a ústrky, než se jim podařilo prosadit své myšlenky a dočkat se vděku lidstva!
Svět přece nemůže ignorovat návrhy člověka, který je autorem jedné ze 30 nejvýznamnějších světových publikací! Prof. Hell mi říkal, že vás už dvakrát nominoval na Nobelovu cenu!
Vaše věrná obdivovatelka
Jaruš
re Jarus
Ano - pan Stys musi vytrvat a vytrva - ale misto svetove vedy se bude soustredit na vytvoreni skanzenu alternativniho pristupu k vede v CR a ceska veda potom strci do kapsy cely svet - a vsichni se od nas zacnou ucit, jako s tema rouskama.
Taky si vsichni uz konecne budou muzet povinne precist jeho prukopnicky clanek v Ultramicroscopy, kteri uz naporad zmeni svetovou vedu v neco uplne jineho - Nobelova cena za to je malo (dostava ji kazdy rok az 15 lidi) - vytvorime D. Stysovi nejakou specialni cenu, ktera se udeli jen jednou v historii lidstva!!!
Ad 10.49:
S Vaší "pravdou" o Hamáčkovi je to podobné jako se zdejšími "pravdami" o neúčinnosti roušek (už je zavádí celý svět), o tom, že Prymulova a Hamáčkova opatření exponenciální křivku nakažených nijak nezploští (zploštila velmi výrazně - srovnejte si dynamiku přírustků množství nakažených v ČR a v celém světě globálně), o tom jak ČR kopíruje v epidemii Rakousko, jen se zpožděním 5-7 dní (to by dnes muselo být u nás nakažených 115/100 tis. obyv., ale je jich 47, tj. ani ne polovina).
Takže tu stojí FAKTA proti blbostem a nesmyslům různých mudrlantů, kteří vynikají v jediném: v nabubřelosti a patologicky zbytnělém egu.
Pane Štysi, jsem na Vaší straně - lidí jako jste Vy a já je lidstvu nesmírně zapotřebí!
Váš
JUDr.PhDr.Mgr. et Mgr.Henryk Lahola
http://henryklahola.nazory.cz/zi.htm
Tak pochválit se Zima umí, ale jinak plká jen plytké obecnosti, je to stejnej kariérní šíbr jako Miller, oba dva hlavně umí surfovat na PR vlně vytvářené jim podřízenými PR odděleními:
Reakce lidí je zatím jednoznačná – konečně to někdo řekl nahlas! K těmto myšlenkám se může připojit a podpořit je kdokoliv, je zcela otevřená. Budu především rád, když tato iniciativa aspoň trochu přispěje k tomu, že se dají věci do pohybu a stát přijde s jasným plánem, strategií a opatřeními ve prospěch občanů a země.
Zimovi se sice podařilo zatím upozadit další plagiátorské kauzy - podobně jako v Podvodníkově napomohl i koronavirus, ale doutná to dál:
prorektor školy Martin Kovář získal tituly docenta a profesora na základě opsaných prací, a příslušná komise musí řešit tři nové podněty. Jeden se týká další Kovářovy práce, druhý disertace nejmenovaného historika a třetí pak významného akademika, kulturního antropologa Václava Soukupa.
8. dubna 2020 11:05 Zíma je ve volbách nevolitelný snad ještě víc než Drahoš, ten aspoň vypadá solidně, pokud zrovna nechcete slyšet argumenty místo frází. Zvolení za rektora UK Zimu bylo odrazem vývojového dna celé univerzity stejně jako bylo určení Halíka do univerzitní "farnosti". Svým způsobem byly ve své době zajímavější lefebvristi než tento lotosový mág.
Kulturní antropologie .... tam je to snad jedno :-)
8. dubna 2020 12:20 uznávám, že ke zploštění došlo OK. Ale za úspěch to napovažuji. Chřipka bude.
8. dubna 2020 12:20 ale se zdejší kritikou roušek nemám nic společního. Považuji je sice za zbytečné a nefunkční, ale český nacionalismus ala Nagano nezbourám, jen ať šijou. Na co se nyní čeká ... aha na to promoření :-)
PD
doprdele, Sanders to vzdal. takže volby o ničem :-(
Vzdal to i prezident European Research Council Mauro Ferarri.
Už se nemoh dívat na impotenci vedení EU v čele s Ursulou von der Leyen, což je stejně neschopná hosteska jako Zažímalka:
„Evropská reakce na covid-19 mě mimořádně zklamala,“ uvedl Ferrari. „Do Evropské rady pro výzkum jsem přišel jako horlivý zastánce Evropské unie, ale po krizi kolem covid-19 jsem zcela změnil názor“. Dodal, že ztratil „víru v systém“ EU.
S Ferarrim je to trochu jinak - on se ted stavi do role hrdiny, ale byl dotlacen k rezignaci Vedeckou radou ERC, ktera k tomu mela radu dobrych duvodu - cele je to shrnute zde:
https://erc.europa.eu/news/resignation-mauro-ferrari-%E2%80%93-statement-scientific-council
Jeho angazovani jako prezidenta ERC bylo velkou chybou - neco jako udelat ze Styse ministra skolstvi ;-)
Tady je jeste dalsi clanek k Ferarrimu:
https://vedavyzkum.cz/ze-zahranici/ze-zahranici/sef-erc-rezignoval-na-svuj-post-neprosadil-program-proti-covid-19?fbclid=IwAR03MrGtg_ux3e7fcSg0FBo3c9Lsvr5Lk-DF7FtdVzk3o_u1X7cil8ELi5E
napad prosadit v ramci ERC specialni program proti COVID-19 byla skutecna pitomost. V ramci H2020 je spousta top-down programu zamerenych na specialni vyzvy a nepochybne tam ted bude i neco na COVID. Ale ERC je jediny EU program na principu bottom-up, kde si kazdy vedec urcuje, co chce delat, takze snazit se toto rozbourat je neakceptovatelne a naprosto po zasluze ho VR ERC nakopala do zadku.
8. dubna 2020 17:41
Že k postupnému promoření dojde, to jsem nezpochybňoval, od začátku jsem psal, že jde především o to aby se nezahltil zdravotní systém, že účelem opatření je rozložit počet nemocných v čase a získat čas pro lepší organizaci boje s epidemií. Tento postup výrazně snižuje smrtnost i nebezpečnost pro zdravotníky. Kdyby všichni zdravotníci "lehli" najednou, přibylo by úmrtí i na jiné choroby (infarkty, mrtvice, atd.). Proto "zploštění křivky" má smysl.
MŠMT vyhlásilo výběrové řízení na obsazení služebního místa ministerský rada v oddělení pro Evropský výzkumný prostor MŠMT.
Služební místo je zařazeno podle Přílohy č. 1 k zákonu do 13. platové třídy.
široký program benefitů,
25 dní dovolené,
5 dní indispozičního volna (tzv. sick days),
6 dní služebního volna k individuálním studijním účelům,
příspěvek na důchodové připojištění,
finanční podpora stravování,
možnost využití mateřské školy pro děti zaměstnanců MŠMT,
náležitý adaptační proces a přidělení mentora,
zaměstnanecké benefity v oblasti kultury, sportu či vzdělávání prostřednictvím systému Cafeteria.
Abychom zůstali u tématu spekter, tak alespoň pohled do zahraničí
https://forbetterscience.com/2020/03/12/linkoping-haunted-by-fake-spectra/
re 13:04 - to je hezke neni ten Linkoping partnerska universita UPOL ?
Nejvíce se do místní diskuze hodí tento výňatek:
Material sciences is a research field with barely any retractions, which, as we all are taught, is an honesty indicator. Praised be our saintly and retraction-free material sciences, a paragon of research integrity, a temple of diligence and honesty, what a pleasant counterpart to all those fraudulent western blots in biomedicine.
Vzhledem k tradicím material science v Podvodníkově bych spíš fokusoval:
..... material sciences and nanotechnology fields are apparently so rotten that the community doesn’t even bother to act on the worst excesses.
Ten Ferrari to asi sám taky dost flákal, tedy podobně jako Uršula nebo Jourová:
“Since his appointment, Professor Ferrari displayed a lack of engagement with the ERC, failing to participate in many important meetings, spending extensive time in the USA and failing to defend the ERC’s programme and mission when representing the ERC,” said the statement by the council, which comprises eminent scientists and scholars from across Europe. “Therefore, we regret Professor Ferrari’s statement, which at best is economical with the truth.”
Pane Štysi,není možné, že ten editor,který označil váš článek jako jeden z nejdůležitějších v daném roce, se prostě zmílil? Když jste vlastně na celém světě jen dva, kteří ten článek tak ceníte ...
10. dubna 2020 2:04
Je to složitější než si myslíte. Já bych řekl, že ten editor si jen naivně myslel, že jako jeden z mála pochopil genialitu dotyčného článku. Ale ve skutečnosti ten článek vubec nepochopil, protože je ještě daleko geniálnější než si vubec troufl pomyslet. Čili to highlightovaní je taková serendistupidity.
Tak složitější to bude i s tím Ferrarim; bude to tam horší, než jsme se obávali:
Prof. Ferrari worked directly with European Commission President Ursula von der Leyen and developed a plan which she contributed to. However, he complains his direct involvement with Mrs von der Leyen "created an internal political thunderstorm" and once it went to the different parts of the Commission he believes it "disintegrated upon impact".
There are many questions surrounding the real reasons behind the resignation of Mauro Ferrari. Yes, his stinging accusations about EU institutions weighed down by bureaucracy and internal politics ring true, but he will have known that before he agreed to become the bloc's chief scientist.
Tak a tady mate Zborila v TV:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/220411000100410/obsah/761669-zvysovani-testovacich-kapacit
Ad 21:59
I další olomoucká řídící hvězda z ÚMTM (budoucí část CATRIN) byla ve čtvrtečních Událostech, komentářích (cca od 31:00)
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/220411000370409/
Statečně odbočoval od zpoždění testování.
Několikadenní zpoždění v současné době nabralo oznamování výsledků testů na onemocnění covid-19 u řady lidí z Olomouckého kraje. Způsobila to porucha velkokapacitního zařízení na Ústavu molekulární a translační medicíny. Laboratoř, která je součástí Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc, celý minulý víkend nefungovala.
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/testy-koronavirus-covid-19-laborator-nemocnice-olomouc.A200408_542823_olomouc-zpravy_dik
Ad 2:04
1) Na celém světě je jeden člověk, kterému po léta prochází rukama desetitisíce článků v oboru mikroskopie vysokého rozlišení. Editor-in-chief Ultramikroskopy Angus Kirkland. Komu byste věřili, členům Nobelovské komise, kteří musí rozhodnout mezi články z různých oborů nebo jemu:
2) Že technicky novou věc není možné zopakovat za dva roky pochopí každý, kdo něco realistického dělá. To mi nemusí radit Bodenhausen a de Molinié.
Jste šašci, kteří se z mně zoufale snaží udělat pitomce, protože by to narušilo jejich léta zavedené myšlenkové postupy.
Byla by to sranda ale není. K tomu z mé korespondence:
(1) Myslíte se, že vaše experimenty jsou technicky bezrozporné, jinými slovy, že by technicky experiment vaši interpretaci lehce nevyvrátil/nepotvrdil?
(2) Pokud (1) je pravda - jakože je, protože vaše metody znám - udělal jste něco proto, aby vaše výsledky byly skutečně hledáním pravdy? Přispěl jste technicky?
Nechal bych to ovšem být, sportovci jsou také královsky placeni za to, že soutěží ve 130 let starých disciplínách. Ono ale bohužel jde o zdraví až život. S když je vaše dítě s chronickou chorobou neustále testováno dalšími a dalšími metodami a pořád se lékaři dohadují na základě vnějškových příznaků zda je to pásový opar nebo atopický ekzém, dost vás to naštve. Zvlášť, když víte, že ty metody mají malé výpovědní hodnoty úplně zbytečně a jen si je nějací excelentní profesoři, kteří v laboratoři dávno nebyli, prosadili.
Vo hovno jde, když nejde o život. A o život teď jde jak přímo tak nepřímo, v tom smyslu, že klidný a technicky pokročilý svět může vzít za své. Kolik falešně negativních a kolik falešně pozitivních lidí s Covid-19 mezi námi běhá?
Nemějte se dobře. Mějte špatné spaní. Přispěl jste jak k poškozování zdraví, tak k rozvratu ekonomiky.
Dalibor Štys
Kdo je za Česko ministrem odpovědným za vědu? Totiž, že nefigurujeme v jakési PR akci Hackathon. Asi jsme se už společně s bratry Slováky začali od Bruselu rozvolňovat:
During an informal videoconference of 7 April 2020, Ministers responsible for research and innovation supported the first 10 priority actions of the first ERAvsCorona Action Plan which resulted from dialogues between the Commission services and the national ministries.
The Commission have given patronage to a pan-European Hackathon which will be
organised through a coalition with the organisers of the hackathons held in Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Malta, The Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovenia, Spain, and Sweden.
Podvodník Zbořil vystrkuje růžky:
https://www.rcptm.com/profesor-zboril-je-clenem-edicni-rady-casopisu-view/
Pane Stysi - nejak ztracite nervy. Proc by se mel nekdo snazit z Vas udelat pitomce, kdyz si vystacite svepomoci ?
Ad 9.32:
Jen jestli v této disciplíně (dělání ze sebe pitomce) nejste Vy taky jednička: zdá se, že i na Vás sedí definice: "pitomec je ten kdo má větší ambice než schopnosti"...
PS: Myslím, že by řada diskutujících zde měla silně ubrat ze své sebestřednosti a namyšlenosti...
Zbořil i Hobza PR uměj.
Představte si, že by třeba Bezouška přišel nyní s tím, že jeho zázračná reakce umí identifikovat i koronavirus. S tím by ho do žádný TV určitě nepustili. Ale podvodníka Zbořila s magnetickými kuličkami, to je jiná.
Počet zjištěných nakažených v ČR: 5735. Když odečteme vyléčené (370) a zemřelé (123), je aktuální počet nakažených 5242. I kdyby jich bylo ve skutečnosti dvojnásobek (přes 10. tis.), je to velmi nízký stav. V posledních dnech je počet nakažených z testovaných okolo 3-4%, dříve byl okolo 6-7%. Právě snižující se podíl nakažených z testovaných ukazuje, že "promořenost" běžné populace je nyní velmi nízká, odhaduju, že to bude do 1%. Logicky, protože testovaní jsou zejména ti, kteří mají příznaky nebo přišli do kontaktu s nakaženými, takže v množině testovaných musí být podstatně větší podíl nakažených než ve vzorku běžné populace. Jsem velmi zvědavý na výsledek testování protilátek u toho "náhodného" vzorku 17 tis. lidí, ale očekávám, že protilátky bude mít méně než to 1%. Pokud to tak bude, pak bychom byli v obdobné situaci jako Jižní Korea nebo Tchaj-wan a vyplatilo by se postupovat dál obdobně jako v těchto zemích, které mají už jednu zkušenost se SARSEm za sebou.
Pokud by bylo nakažených v ČR opravdu jen něco přes 10 tis., bylo by to 0,1% obyvatelstva.
Od roku 1985 bylo v Česku 3590 zjištěných případů infekce virem HIV. V 674 případech se rozvinula choroba AIDS. Z 3590 pacientů 465 již zemřelo, přičemž 311 úmrtí bylo ve stadiu AIDS a 154 z jiné příčiny.
Takovou schizofrenii má třeba 1 procento obyvatelstva.
A takovou cukrovku má mít v Americe 10.5% obyvatelstva.
Ad 10:45: jestli je to narážka na to 1 % v příspěvku 10:37, je potřeba rozlišit podíl aktuálně nakažených a podíl všech, co nákazou prošli (případně procházejí), a tedy mají protilátky (na něž má být zaměřeno testování). Těch druhých lze očekávat o kus víc než těch prvních, třeba i o ten řád. Ale to se teda jen dohaduju, že to původní autor myslel takto. :-)
ZboořilovciHobzovci resp. Píárový tým rektorátu pracuje na tom, aby se publikum dozvědělo, že jediní vědci, kteří v Olomouci účinně bojují proti viru a jsou schopni získávat prestižní evropské granty, jsou lidé z center:
https://www.dzurnal.cz/index.php/2020/04/11/co-dela-katrina/
Ad 13:46 - Rakovina zabere vždy, spolu s koronavirem to bude teď neporazitelná grantová dvojice. :-)
Do RCPTM míří prestižní evropský grant na podporu mezinárodní spolupráce při výzkumu rakoviny
https://www.upol.cz/nc/zpravy/zprava/clanek/do-rcptm-miri-prestizni-evropsky-grant-na-podporu-mezinarodni-spoluprace-pri-vyzkumu-rakoviny/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/smutna-predpoved-v-cesku-zemre-kvuli-koronaviru-355-lidi-99505?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Sice těm výpočtům moc nevěřím, ale pokud by měli aspoň zhruba pravdu, tak nejhorší podíl mrtvých (ve vztahu k celkové populaci státu) by v Evropě měli ve Švédsku (zde úplně nejhorší skóre), Británii a Švýcarsku, tj. přesně v těch zemích, kde se k epidemii přistoupilo hodně "liberálně" (aspoň na počátku). Naopak Česko patří k zemím s úplně nejmenším odhadovaným podílem mrtvých.
Tak aspon je jasne, jaky mela Otep titul 30.3.:
Zastupující ředitel RCPTM Michal Otyepka.
Ad 9:32 Já jsem jen doufal, že někdo, kdo se zaštiťuje kvalitou peer review procesu, vysloví úžasnou větu "Peer review funguje perfektně, jen v případě skupiny Dalibora Štyse v roce 2017 fatálně selhala." Oceňuji, že se publikum této věty zdrželo. Nicméně vy jste se tomu nejvíce přiblížil. :-)
Ad 8. 4. 10:26: Můžu se stavět na hlavu, ale dokud si někdo nepostaví přístroj, který má piezoposun, lehký (karbonový) stolek a synchronizované snímání a blikání silnou bílou LED diodou, zopakovat se to nedá. Takový přístroj nikdo nedodává a i my v třetím prototypu pořád ladíme software a testujeme objektivy. Budeme muset postavit čtvrtý a pátý prototyp a pak budeme tam, kde při současném stavu techniky můžeme být. A do té doby se to citovat nebude. Nebude. Tečka.
Peer-review proces funguje dobre - zejmena v pripade D. Styse - proste ta vec je malo zajimave nimrani v detailech, takze to bylo prijato az do velmi specialniho casopisu Ultramicroscopy, kde si toho zatim nikdo nevsiml.
Zbořilo zřejmě otrnulo. Je úchvatné, jak se cpe do všeho. Už chybí jen informace z rektorátu, že to s Milerem oba chytili a jsou spolu na rok v karanténě a pak nastupují do Valdic.
A proč pořád někdo útočí na Dalibora Štyse, protože je ultramicroscopista? Ten určitě není problém, který kryje předplacený Miller. Problém jsou Podvodníci z Podvodníkova, kteří podvádějí, po usvědčení neretrahují, a přesto dostávají granty na další podvody. D. Štys jenom říká, že takto "fungující" systém je v rozkladu, a ovšem těm podvodníkům z Podvodníkova vadí, že se na to upozorňuje.
Ad 22:15 Ultramicroscopy byl v té době č. 1 v mikroskopii. Článek byl highlightován jako jeden z 30 nejlepších ten rok ve fyzice. Až se vám něco takového povede, dejte vědět, dáme šampáňo. Já to totiž lidem přeju...
Dalibor Štys
V LN mi vcera otiskli dalsi, trochu dukladnejsi clanek na tema Covid.
Viz tez podrobnejsi varianta zde:
http://blog.aktualne.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=36483
Velmi doporucuji precist si zasadne dulezity clanek P. Hrobone a R. Levinskeho (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nemusime-izolovat-seniory-ale-prenasece-98494 ).
Zdravi
Vaclav Horejsi
Kamberský v LN pochopil, že Zima si prostě jen jede svou předvolební kampaň:
Zima píše „obracím se na Vás jako lékař, občan a rektor Univerzity Karlovy“, ale z textu není poznat ani erudice lékaře, natož kritické myšlení rektora. Dneska už každý hokynář ví, že balancujeme mezi dušením epidemie a dušením ekonomiky. Ale tak nějak tušíme, že ke kompetentnímu rozhodnutí je třeba mít alespoň minimální data. Třeba model, s nímž pracují na Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Nic z toho pan rektor nemá, ve svém textu nemá jediné číslo, neodkazuje se na žádný jiný epidemiologický model, prostě nic. Přesto ví, že „je nezbytně nutné okamžitě a zásadně přehodnotit přijatá opatření státu“.
Tak uvažuje rektor nejslavnější české univerzity? Kategorické soudy, jichž se neodváží novinový pisálek, bez jakékoli opory v datech?
My o vlku, ale vlk ještě nemá papíry (takže i magnetické kuličky malou naprázdno):
Ačkoliv se vláda dohodla s Akademií věd, že pomůže s testy na koronavirus, už v polovině března, stále čeká, až bude moci testovat. AV ČR bude moci na koronavirus testovat výhledově po velikonočních svátcích, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Ad 9:37 K tomu z první linie testování dr. Pechová na aktualne.cz
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pekova-koronavirus-neni-rozsudek-smrti-musime-ho-ale-vice-po/r~3afa564877eb11ea80e60cc47ab5f122/
.... virus mutuje rychle a pro imunitu významně.....
.... Oproti netopýřímu koronaviru došlo ke změně v regulační části. Žene ho teď do takových výkonů, které normálně u koronavirů nepozorujeme. ....
Od začátku nevylučujete, že koronavirus je dílem člověka. Nedávná studie v prestižním americkém časopise Nature to vylučuje.
Vyšlo to v Nature Medicine, jednom z nejrespektovanějších časopisů. Je výborný, velmi podrobný článek. Jen se věnuje výhradně strukturálním částem viru a ani slovem se nezmiňuje o regulačních oblastech, kde podle mého názoru právě došlo ke změnám.
..............
Takže když jsem uviděla sekvenci té regulační části, první co mě napadlo, že to nevypadá jako přírodní výtvor. Ale je to jen můj názor, musí se na to podívat další lidé.
.....
Ostatně v našem testu se přesně na tuto část zaměřujeme.
DS:
1) Ověřená pravda vzniká statisíci opakováními v praxi.
2) Vyrobit si HIV přenosný vzduchem musí být vlhký sen každého ortodoxního lumpa, ne?
3) Hlavně ne vyvolat paniku, i za cenu vědeckého mlžení ... pardon, vynechání podstatných výsledků.
Pro lidi z akademické sféry:
"Lépe mlčet a být považován za hlupáka, než promluvit a odstranit všechny pochybnosti." Abraham Lincoln
Dalibor Štys
https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Military_World_Games
The 2019 Military World Games commonly known as Wuhan 2019 was held from October 18–27, 2019 in Wuhan with nearly 10000 athletes from over 100 countries competing in 27 sports.
Czech Republic (27), Iran (90), Italy (139), Spain (111), United States (172).
A fčil korelujte.
Okomentovat